2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...
Bergsåker värmer upp med en V65-omgång inför morgondagens V75-tävlingar. Robert Bergh har flera segerchanser men han kör ingen av våra två singelstreck.
8 Nimble (V65-3) är en bra häst för klassen med sju segrar på tjugo starter. Skadeproblem har bromsat upp honom men han såg riktigt fin ut och avslutade starkt från kön som tvåa bakom Across the Bridge, som gick i spets, senast. Klockan visade på 13/800 från fjärde utvändigt och det var ett klart plusintryck. Nimble plockade in en hel del på vinnaren över upploppet. Är han lika fin igen bör det vara en vettig vinstchans.
6 Bikini Pointer (V65-6) vann från ledningen på Åby och fick chansen för sent från rygg på ledaren i V75 senast. Hon möter passande motstånd och blir svårslagen om hon når till spets men hon kan även vinna bakifrån. Vi väljer att spika henne.
– Hon gick bra senast och Torbjörn var nöjd med henne. Hon är fin i träningen efteråt och jag hoppas att hon kan tävla barfota fram. Hon går bäst från ledningen eller med rygglopp och är sämre om hon får göra för mycket själv, säger Per Lennartsson.
V65-2 är ett lopp för fyraåriga hästar där de flesta är förhållandevis orutinerade. Som vi ser det är det i första hand två som gör upp om segern.
Tipset till 1 Panic Button som är obesegrad i två raka. Han har gjort det mycket bra och visar fin styrka. Senast öppnade han stabilt, och rätt kvickt, från spår två i volt. Han visade fin uppfattning när han tog ett par galoppsteg för maning efter cirka 125 meter och ställde sig i farten. Ledningen övertogs i utgången av första kurvan och sedan höll man ett jämnt och tufft tempo. Slutvarvet gick efter 1.16 och det blev säkert vunnet. Det är lite svårbedömt var Panic Button hamnar från innerspåret men blir han inte fast invändigt är det ett givet segerbud.
2 Udo's Oiler är också given på kupongen. Han är lite osäker av sig men har både visat bra fart och prima styrka för klassen. För tre starter sedan öppnade han rätt bra från spår tre i volt.
– Han var bra senast och hade haft en kort paus innan så han går säkert fram med loppet. Går han felfritt är han bra för klassen. Andraspåret kan vara lite knivigt och han får nog köra på säkerhet första biten. Vi avvaktar banan innan balansen bestäms, säger Jimmy Jonsson.
Systemet: V65-1: 2,3,6,7,9 (10-1) |
För flera intervjuer, analyser och utförlig ranking se veckans nummer av V75Guiden.
Canavaro As (V65-4) har formen helt på topp och är bästa spiken vid Jägersros V65-tävlingar denna elitloppsvecka. I övrigt sprider vi strecken ganska jämnt och hoppas att det är lösningen.
Mantorp är värd för en intressant V65-omgång där flera fina hästar gör sina första starter för året. Ett av våra singelstreck har bra chans redan i årsdebuten. Vår andra spik i omgången har aldrig varit bättre.
Andra gången i år som Årjäng bjuder in till V64. I slutet av april skrällvann Mårten Marje till 91 gånger pengarna och såg till att utdelningen hamnade på 10.165 kronor för sex rätt. Nu spikar vi 3 Orfeus Brodde (V64-1) och 11 Algot Ålj (V64-4) och hoppas det skräller rejält i kallblodsloppet.
Perfectly Enough (V65-1) har tränat bra inför sin debut i Stig H:s regi men vi dubblar med You Bet Hornline. Vi ser No Time to Cry (V65-3) som omgångens bästa spik men Robert Bergh har flera bra chanser under kvällen.
Bollnästravet bjuder på en sportsligt och spelmässigt intressant V65-omgång. Vi lutar oss mot Stig H:s kapable fyraåring It's Amazing i prologen och spikar även ”Bergharns” efter tre starter obesegrade Roaring Drunk i V65-5.
Halmstadtravet lockar med 3,5 miljoner i Jackpot och klassiga Breeders´ Crown-lopp denna måndagskväll. Drew Brees (V65-1) och Rica Neo (V65-6) är två starka jackpotspikar som ramar in omgången.
Sem Jafet (V65-4) hade verkligen otur i årsdebuten men gjorde en strålande upphämtning. Vi spikar honom och har C.D.C’s Isak (V65-2) som chansspik.
Åke Svanstedt och Flemming Jensen spelar huvudrollerna vid Åbytravets torsdags-V65:a. Vi spikar ”Isemannens” Remember Laser i V65-3. Amatörtränade Proud Victory Rose (V65-4) är vårt andra singelstreck i omgången.
Skelleftetravet är värd för måndagskvällens V65-tävlingar. Vi spikar Ciusepsin (V65-2) som har bra chans till femte raka och Quadrupedans (V65-4) som var jättefin i årsdebuten senast.
Hagmyren gästas av fina hästar och det bjuds på bra sport. Spelmässigt ser det enklare ut och vi provar med en flerkupong och deltar bara i potten för sex rätt.
Stefan Laday (V65-4) trivs i spets och har bra läge för andra raka i Jörgen Westholms regi. Vi tror även på seger för kapabla Gyllenberg i V65-epilogen. Stall Westholm har även vinstchans med Ninepoints Ariel och Eldvin.
Kval till såväl Drottningens som Konungens Pokal gör V65-omgången till en sportslig höjdare. Vi inleder med att singelstrecka fjolårets dominant på stosidan, Fascination. Nato Dream är en absolut kulltopp på herrsidan och har bra chans att runda till seger i V65-2.
Solvalla kör kvällstävlingar som vanligt på Valborg och vi får se Formula One i årsdebut mot bland annat Friction. Bästa spikarna är obesegrade treåringen Rolling Stones (V86-5) och formstarke Alfaz del Pi (V86-8).
Axevalla tar hand om V65 under valborgsmässoaftonen och omgången håller rätt bra klass. Vi går ut hårt och inleder med två spikar.
Färjestad kör en intressant V65-omgång och vi väljer att spela utan singelstreck. Vi kör istället med två utgångshästar samt två sparlopp i jakten på sex rätt.
Kom in i diskussionen
2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...