7 kommentarer
klasse: V86 är jättebra. Omsättning på 16-17 millar är väl bra.
Åbys V65-omgång på torsdagen ser intressant ut. Det dyker upp flera riktigt bra hästar i startlistorna, det man kan vara lite kritisk emot är att fyra av loppen inte är fullbesatta. Omgången ramas in av två bra spikar, Olympic Kronos som är obesegrad i år och Strong Boy D.E. som även han visat mycket bra form på sistone.
4 Olympic Kronos (V65-1) är obesegrad i år och han har varit riktigt fin. Han har körts offensivt vid båda segrar, tog täten efter 500 på Jägersro, drog hårt och vann lätt. Senast kördes han till ledning varvet kvar från tillägg och vann helt överlägset efter 1.15 sista varvet. Han såg mer spänstig ut på Halmstad och verkar gå framåt för varje start. Han gör ett stabilt och rejält intryck och normalt sköter han sig fint igen och då är det bra chans.
– Han är en riktigt, riktigt bra häst som vi har stora förväntningar på. Han är normalt sett lite bättre än Obey Kronos och det ser ut som en bra segerchans, säger Lars Thornberg hos Kolgjini.
6 Strong Boy D.E. (V65-6) har varit ruggigt bra varje gång på slutet. Senast vann han lätt från ledningen. Han gick 1.12 sista varvet utan att förta sig. Gången innan gick han med i rygg från sjätte utvändigt i uppförbacken och han höll farten starkt hela vägen in i mål bakom Quick Viervil. Nu möter han enklare motstånd och har hyggliga förutsättningar. Vi räknar med att han tidigt sitter i ledningen och därifrån blir han svårslagen.
V65-systemet:
V65-1: 4 Olympic Kronos (1,2)
V65-2: 1,8,9,10 (6,7)
V65-3: 1,6,7 (4,2)
V65-4: 2,5,6,9,10,12,13,15 (3,1)
V65-5: 2,3,4,5,7,9,12 (11,8)
V65-6: 6 Strong Boy D.E. (9,5)
För flera analyser, utförlig ranking och ytterligare intervjuer se veckans nummer av V75Guiden.
Ett derbytest står först på programmet när Jägersro är V64-värd. Loppet har lockat flera flera fina hästar, men Rapid Marke har varit så bra på slutet att han känns som den givna spiken. Övriga lopp känns öppna, men vi tror att vi har hittat ytterligare en bra spik i V64-4.
I V64-inledningen, ett snabblopp med ett gäng rutinerade herrar, spikas enda stoet Miss Sue V. som spurtade vasst senast. Estrella Dorada (V64-5) har också fått en passande uppgift i Stonas sommarpsrint.
Uttagningslopp till första E3 för 3-åringarna är alltid spännande, och Gävle bjuder på massor av lovande hästar som i många fall är osynade sinsemellan. Boys Going In mot Rolling Stones i V64-5 är en riktig godbit, och det känns nästan omöjligt att ta bort någon av dem från systemet, trots att Fredrik Persson hade mycket tur i spårlottningen.
Fredagens höjdpunkt hittar vi i V64-3 där Fascination siktar på att leda runt om i det tredje testet till StoChampionatet. Omgången avslutas med ett klass II-försök. Vi tippar M.T.Follow Me som kan ta sin tredje raka seger i Flemming Jensens regi men det finns bra motbud.
Standout mot Quid Pro Quo är den sportsliga delikatessen vid Bergsåkers V64:a. Vi spikar Henrik Svenssons Quick Change som blir allt bättre och har fina förutsättningar i V64-6.
Det är bra sport på Halmstad och flera bra spikförslag. Stefan Persson har sina hästar i bra form och kan ta en dubbel till stallet. Bo Falsig visar upp ett mycket intressant nyförvärv, och Fredrik Persson årsdebuterar med en oaksfinalist.
Vi hittar vår spik i Västerbo Loveboat (V64-3), men även Mellby Apollo i avdelningen före är ett tänkbart enkelstreck.
Nationaldag och vi hoppas på dubbla anledningar att fira när V64 avgörs på Fornaboda utanför Lindesberg. Bästa spiken är 4 Shiraz Brodde (V64-1) som har toppchans.
V64 på Jägersro bjuder på trevliga tävlingar och i första avdelningen spikar vi 3 Olympic Kronos som tränaren tror mycket på. I den avslutande avdelningen har 2 Electrifying bra chans att spåra runt om. Vidare garderar vi på och hoppas på skrällar i ganska öppna lopp.
V64 på Hagmmyren avslutas med ett fint stoplopp för kallblod där ett gäng säkerligen har siktet inställt på Sto-SM. 5 Fashion Diva (V64-5) är omgångens bästa spik och har god chans att leda runt om. I ett lopp med spårtrappa tar vi ställning för Robert Berghs 4 Thunderbird F.H. (V64-4) som fått ett fint läge.
Bra klass på söndagens V64-omgång där Guldstoet för treåriga ston är huvudnumret. Omgångens bästa spik återfinns i den inledande avdelningen där Dont Wear PJS ska ha toppchans att leda runt om.
Fina tävlingar körs på Romme och vårt stora systemförslag byggs kring Godiva Ås, som vi föreställer oss når tät tidigt i V64-3.
Åbys torsdags V64:a är ganska öppen. I jakten på sexan lutar vi oss mot Metior Easy (V64-6). Vår andra spik i omgången är Sandra Volo (V64-3) som även hon har bra spets- och vinstchans.
Det är Jackpot vid Sundbyholmstravets V64-tävlingar ikväll och en ensam vinnare kan kamma hem cirka 3,5 miljoner kronor. I jakten på sexan kör vi med två spikar.
Det har blivit dags för premiär för V64 som spelform på vardagarna. Färjestadtravet bjuder dagen till ära på en öppen och spelvänlig omgång.
Kom in i diskussionen
7 kommentarer
klasse: V86 är jättebra. Omsättning på 16-17 millar är väl bra.