2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...
Det ser åtminstone ”halvöppet” ut inom V65 på Åby men vi har en bra spik i Crown’s Banker i V65-avslutningen. Åke Svanstedt har stallform och får tipset i två avdelningar.
I det avslutande sprinterloppet bör 3 Crown's Banker (V65-6) ha en bra chans. Han var tunt jobbad senast men är tuffare jobbad nu och står till för spets över önskedistans. Vi spikar!
– Han hade nog behövt ett lopp i kroppen inför senast men har i alla fall varit fin efteråt och nu har vi skärpt träningen. Han är snabb ut och läget är bra så det blir full laddning och vi kör så länge det räcker. Det bör vara en rätt fin chans i den här klassen. Eventuellt kan det bli barfota fram, vi får se hur banan blir, säger Peter Jensen.
2 Mosaique Face (V65-1) inledde karriären med två raka segrar och har nu följt upp med två andraplatser. Han har dock varit riktigt bra i dessa lopp också. Näst senast fullföljde han bra på open stretch från rygg på ledaren efter att första varvet gått runt 14,5. Senast pressade han sig till ledningen efter 600 meter. Han fick sedan tryck på slutrundan och gav sig motvilligt via starka 14 sista 1000. Han verkar tuff och lär köras offensivt. Bra chans.
– Det är en bra häst som varit bra i varje start så här långt. Jag körde jobb med honom i fredags och jag tycker nog att han var lite lat och kanske inte helt på topp. Hoppas att det var en tillfällighet för är han i ordning så ska han räcka bra i ett sånt här lopp, säger Lars Thornberg.
4 Herbie Ås vann på bra tid senast och blir hårt betrodd. Han fick då en smörresa i rygg på ledaren och avgjorde säkert över open stretch via 13.4 sista 800. Han är orutinerad men verkar bli allt bättre och vi väljer att dubbla systemet med honom.
– Han verkar vara under rejäl utveckling. I måndagens intervaller var han fortsatt fin. Eftersom han verkar hyggligt snabb så är det ju ett plus med spåret, säger Glenn H Persson.
Fullständig ranking samt fler intervjuer finns i veckans nummer av V75-Guiden.
| Systemet V65-1: 2,4 (5-3) V65-2: 2,3,6,10 (1-11) V65-3: 4,5,8 (2-1) V65-4: 1,3,4,5,8,9,10,12,13 (7-11) V65-5: 2,10,12 (6-1) V65-6: 3 Crown's Banker (10-2) 648 rader/kronor |
Canavaro As (V65-4) har formen helt på topp och är bästa spiken vid Jägersros V65-tävlingar denna elitloppsvecka. I övrigt sprider vi strecken ganska jämnt och hoppas att det är lösningen.
Mantorp är värd för en intressant V65-omgång där flera fina hästar gör sina första starter för året. Ett av våra singelstreck har bra chans redan i årsdebuten. Vår andra spik i omgången har aldrig varit bättre.
Andra gången i år som Årjäng bjuder in till V64. I slutet av april skrällvann Mårten Marje till 91 gånger pengarna och såg till att utdelningen hamnade på 10.165 kronor för sex rätt. Nu spikar vi 3 Orfeus Brodde (V64-1) och 11 Algot Ålj (V64-4) och hoppas det skräller rejält i kallblodsloppet.
Perfectly Enough (V65-1) har tränat bra inför sin debut i Stig H:s regi men vi dubblar med You Bet Hornline. Vi ser No Time to Cry (V65-3) som omgångens bästa spik men Robert Bergh har flera bra chanser under kvällen.
Bollnästravet bjuder på en sportsligt och spelmässigt intressant V65-omgång. Vi lutar oss mot Stig H:s kapable fyraåring It's Amazing i prologen och spikar även ”Bergharns” efter tre starter obesegrade Roaring Drunk i V65-5.
Halmstadtravet lockar med 3,5 miljoner i Jackpot och klassiga Breeders´ Crown-lopp denna måndagskväll. Drew Brees (V65-1) och Rica Neo (V65-6) är två starka jackpotspikar som ramar in omgången.
Sem Jafet (V65-4) hade verkligen otur i årsdebuten men gjorde en strålande upphämtning. Vi spikar honom och har C.D.C’s Isak (V65-2) som chansspik.
Åke Svanstedt och Flemming Jensen spelar huvudrollerna vid Åbytravets torsdags-V65:a. Vi spikar ”Isemannens” Remember Laser i V65-3. Amatörtränade Proud Victory Rose (V65-4) är vårt andra singelstreck i omgången.
Skelleftetravet är värd för måndagskvällens V65-tävlingar. Vi spikar Ciusepsin (V65-2) som har bra chans till femte raka och Quadrupedans (V65-4) som var jättefin i årsdebuten senast.
Hagmyren gästas av fina hästar och det bjuds på bra sport. Spelmässigt ser det enklare ut och vi provar med en flerkupong och deltar bara i potten för sex rätt.
Stefan Laday (V65-4) trivs i spets och har bra läge för andra raka i Jörgen Westholms regi. Vi tror även på seger för kapabla Gyllenberg i V65-epilogen. Stall Westholm har även vinstchans med Ninepoints Ariel och Eldvin.
Kval till såväl Drottningens som Konungens Pokal gör V65-omgången till en sportslig höjdare. Vi inleder med att singelstrecka fjolårets dominant på stosidan, Fascination. Nato Dream är en absolut kulltopp på herrsidan och har bra chans att runda till seger i V65-2.
Solvalla kör kvällstävlingar som vanligt på Valborg och vi får se Formula One i årsdebut mot bland annat Friction. Bästa spikarna är obesegrade treåringen Rolling Stones (V86-5) och formstarke Alfaz del Pi (V86-8).
Axevalla tar hand om V65 under valborgsmässoaftonen och omgången håller rätt bra klass. Vi går ut hårt och inleder med två spikar.
Färjestad kör en intressant V65-omgång och vi väljer att spela utan singelstreck. Vi kör istället med två utgångshästar samt två sparlopp i jakten på sex rätt.
Kom in i diskussionen
2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...