2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...
Romme kör en intressant fredagsomgång med treåringsloppet Borlänge Cup med 100.000 kronor till vinnaren som huvudnummer. Här gör Nagini, en USA-född Andover Hall-son, debut för Robert Bergh. Vi såg kvalloppet förra veckan och väljer att spika honom.
6 Pacific Joy har ännu inte vunnit lopp i år men första årssegern kommer när som helst. Han avslutade bra i två starter på Arvika innan han gjorde ett kanonlopp över lång distans som tvåa bakom Covington Ås. Han gör sina allra bästa lopp för Magnus Jakobsson och han visade senast att han inte har några problem med distansen. Vi tycker inte motståndet ser så jättetufft ut och han har bra chans.
– Han gör bra lopp hela tiden och gjorde ett kanonlopp mot bra hästar senast. Det har gått lite långt mellan starterna men han har fått ett banjobb och då var han väldigt fin så jag hoppas att formen håller i sig och det blir inga ändringar, säger Merete Larsen.
3 Nagini började lovande i USA med två segrar på de tre första starterna. I tredje starten blev han knappt slagen trea i en avdelning av Walnut Hall Cup i Lexington på en 1.12-tid. I kvalet förra veckan tog han ledningen efter 600 meter, släppte till E3-vinnaren Labero Broline efter ett varv och speedade förbi denne via strax under 1.10 sista halvvarvet och 12,4 sista varvet. Det var ett mycket bra intryck och även om det handlar om årsdebuten väljer vi att spika direkt.
– Han var fin i kvalet. Robert körde 12,5 sista rundan och var nöjd. Kanske behöver han lopp i kroppen men han bör nog räknas med chans direkt, säger Jimmy Jonsson.
V65-systemet:
V65-1: 3,4,5,9,12 (8,10)
V65-2: 3,7,11,13,15 (2,9)
V65-3: 5,6,10,11,13 (4,8)
V65-4: 1,3,10,15 (11,13)
V65-5: 6 Pacific Joy (12,4)
V65-6: 3 Nagini (7,9)
500 rader/kronor
Fullständig ranking samt fler intervjuer finns i veckans nummer av V75-Guiden.
Canavaro As (V65-4) har formen helt på topp och är bästa spiken vid Jägersros V65-tävlingar denna elitloppsvecka. I övrigt sprider vi strecken ganska jämnt och hoppas att det är lösningen.
Mantorp är värd för en intressant V65-omgång där flera fina hästar gör sina första starter för året. Ett av våra singelstreck har bra chans redan i årsdebuten. Vår andra spik i omgången har aldrig varit bättre.
Andra gången i år som Årjäng bjuder in till V64. I slutet av april skrällvann Mårten Marje till 91 gånger pengarna och såg till att utdelningen hamnade på 10.165 kronor för sex rätt. Nu spikar vi 3 Orfeus Brodde (V64-1) och 11 Algot Ålj (V64-4) och hoppas det skräller rejält i kallblodsloppet.
Perfectly Enough (V65-1) har tränat bra inför sin debut i Stig H:s regi men vi dubblar med You Bet Hornline. Vi ser No Time to Cry (V65-3) som omgångens bästa spik men Robert Bergh har flera bra chanser under kvällen.
Bollnästravet bjuder på en sportsligt och spelmässigt intressant V65-omgång. Vi lutar oss mot Stig H:s kapable fyraåring It's Amazing i prologen och spikar även ”Bergharns” efter tre starter obesegrade Roaring Drunk i V65-5.
Halmstadtravet lockar med 3,5 miljoner i Jackpot och klassiga Breeders´ Crown-lopp denna måndagskväll. Drew Brees (V65-1) och Rica Neo (V65-6) är två starka jackpotspikar som ramar in omgången.
Sem Jafet (V65-4) hade verkligen otur i årsdebuten men gjorde en strålande upphämtning. Vi spikar honom och har C.D.C’s Isak (V65-2) som chansspik.
Åke Svanstedt och Flemming Jensen spelar huvudrollerna vid Åbytravets torsdags-V65:a. Vi spikar ”Isemannens” Remember Laser i V65-3. Amatörtränade Proud Victory Rose (V65-4) är vårt andra singelstreck i omgången.
Skelleftetravet är värd för måndagskvällens V65-tävlingar. Vi spikar Ciusepsin (V65-2) som har bra chans till femte raka och Quadrupedans (V65-4) som var jättefin i årsdebuten senast.
Hagmyren gästas av fina hästar och det bjuds på bra sport. Spelmässigt ser det enklare ut och vi provar med en flerkupong och deltar bara i potten för sex rätt.
Stefan Laday (V65-4) trivs i spets och har bra läge för andra raka i Jörgen Westholms regi. Vi tror även på seger för kapabla Gyllenberg i V65-epilogen. Stall Westholm har även vinstchans med Ninepoints Ariel och Eldvin.
Kval till såväl Drottningens som Konungens Pokal gör V65-omgången till en sportslig höjdare. Vi inleder med att singelstrecka fjolårets dominant på stosidan, Fascination. Nato Dream är en absolut kulltopp på herrsidan och har bra chans att runda till seger i V65-2.
Solvalla kör kvällstävlingar som vanligt på Valborg och vi får se Formula One i årsdebut mot bland annat Friction. Bästa spikarna är obesegrade treåringen Rolling Stones (V86-5) och formstarke Alfaz del Pi (V86-8).
Axevalla tar hand om V65 under valborgsmässoaftonen och omgången håller rätt bra klass. Vi går ut hårt och inleder med två spikar.
Färjestad kör en intressant V65-omgång och vi väljer att spela utan singelstreck. Vi kör istället med två utgångshästar samt två sparlopp i jakten på sex rätt.
Kom in i diskussionen
2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...