2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...
Onroad har läge för att leda hela vägen i V65-3. Han är en av våra två spikar i Bergsåkers torsdagsomgång.
V65-3 är ett sprinterlopp där vi tar ställning och spikar 1 Onroad. Vi bygger vårt tips på att femåringen lyckas försvara sitt innerspår bakom startbilen, något han gjorde för tre starter sedan på Östersund. Galoppen senast tar vi inte så hårt på och normalt sett ska han ha god chans att leda hela vägen.
Bara sju hästar till start i V65-inledningen, men för den skull inte helt lättlöst. Vi låser loppet på tre hästar. 2 El Sueco var ut i ett lopp som Sanity vann senast på Umåker och var rejält akterseglad. Man han tappade även på många andra hästar och det var inte alls samma drag som vanligt i Umeåhästen. Normalt sett har han toppchans här.
5 You Bet Hornline vet vi grundkapaciteten hos. Nu har han dock varit struken efter sin senaste start.
– Han hade lite hosta så vi valde att stryka. Han har sett bra ut i jobben efteråt och ska väl komma alltmer. Tycker att han är en av fyra hästar som kan vinna det här loppet och jämfört med Putte Topline så är You Bet en snabbare häst, säger Jimmy Jonsson.
Den enda som kommer från seger är 1 Trustworthy Ås, men inte heller den insatsen sprudlade av form då det var på rätt så stumma ben han höll undan.
– Han blev lite bekväm till slut den gången, men allt känns bra efteråt. Den här gången kommer han nog att gå med ett öppet huvudlag, säger Henrik Svensson.
V65-systemet:
V65-1: 1,2,5 (4,3)
V65-2: 1,2,5,7,14,15 (10,11)
V65-3: 1 Onroad (7,9)
V65-4: 3,4,10,11,15 (13,1)
V65-5: 4,7,8,9,10,11,12,13,15 (3,1)
V65-6: 6 Ögon Glöd (2,5)
810 kronor/rader
Fullständig rank och mer information hittar du i veckans nummer av V75-Guiden.
Bergsåker är värd för den näst sista V65-omgången innan V64 tar över som spelform på vardagarna. Tongångarna går i dur kring flyfotade Carry A Torch (V65-5) och vi tror på ledning från start till mål.
Canavaro As (V65-4) har formen helt på topp och är bästa spiken vid Jägersros V65-tävlingar denna elitloppsvecka. I övrigt sprider vi strecken ganska jämnt och hoppas att det är lösningen.
Mantorp är värd för en intressant V65-omgång där flera fina hästar gör sina första starter för året. Ett av våra singelstreck har bra chans redan i årsdebuten. Vår andra spik i omgången har aldrig varit bättre.
Andra gången i år som Årjäng bjuder in till V64. I slutet av april skrällvann Mårten Marje till 91 gånger pengarna och såg till att utdelningen hamnade på 10.165 kronor för sex rätt. Nu spikar vi 3 Orfeus Brodde (V64-1) och 11 Algot Ålj (V64-4) och hoppas det skräller rejält i kallblodsloppet.
Perfectly Enough (V65-1) har tränat bra inför sin debut i Stig H:s regi men vi dubblar med You Bet Hornline. Vi ser No Time to Cry (V65-3) som omgångens bästa spik men Robert Bergh har flera bra chanser under kvällen.
Bollnästravet bjuder på en sportsligt och spelmässigt intressant V65-omgång. Vi lutar oss mot Stig H:s kapable fyraåring It's Amazing i prologen och spikar även ”Bergharns” efter tre starter obesegrade Roaring Drunk i V65-5.
Halmstadtravet lockar med 3,5 miljoner i Jackpot och klassiga Breeders´ Crown-lopp denna måndagskväll. Drew Brees (V65-1) och Rica Neo (V65-6) är två starka jackpotspikar som ramar in omgången.
Sem Jafet (V65-4) hade verkligen otur i årsdebuten men gjorde en strålande upphämtning. Vi spikar honom och har C.D.C’s Isak (V65-2) som chansspik.
Åke Svanstedt och Flemming Jensen spelar huvudrollerna vid Åbytravets torsdags-V65:a. Vi spikar ”Isemannens” Remember Laser i V65-3. Amatörtränade Proud Victory Rose (V65-4) är vårt andra singelstreck i omgången.
Skelleftetravet är värd för måndagskvällens V65-tävlingar. Vi spikar Ciusepsin (V65-2) som har bra chans till femte raka och Quadrupedans (V65-4) som var jättefin i årsdebuten senast.
Hagmyren gästas av fina hästar och det bjuds på bra sport. Spelmässigt ser det enklare ut och vi provar med en flerkupong och deltar bara i potten för sex rätt.
Stefan Laday (V65-4) trivs i spets och har bra läge för andra raka i Jörgen Westholms regi. Vi tror även på seger för kapabla Gyllenberg i V65-epilogen. Stall Westholm har även vinstchans med Ninepoints Ariel och Eldvin.
Kval till såväl Drottningens som Konungens Pokal gör V65-omgången till en sportslig höjdare. Vi inleder med att singelstrecka fjolårets dominant på stosidan, Fascination. Nato Dream är en absolut kulltopp på herrsidan och har bra chans att runda till seger i V65-2.
Solvalla kör kvällstävlingar som vanligt på Valborg och vi får se Formula One i årsdebut mot bland annat Friction. Bästa spikarna är obesegrade treåringen Rolling Stones (V86-5) och formstarke Alfaz del Pi (V86-8).
Axevalla tar hand om V65 under valborgsmässoaftonen och omgången håller rätt bra klass. Vi går ut hårt och inleder med två spikar.
Kom in i diskussionen
2 kommentarer
Bedrövad: Jag håller med dig Gute och Goop fjäskar på och det kostar på.Dom är nog trötta på alla bedrövliga tillgjorda experter som inte har mycket koll på läget. V86 är ett stort fiasko och V64 ska förstöra...