Om bortförklaringar, humor och dagens penningvärde

Historien om tio kompisar som satsade en hundring var och vann drygt två miljoner vardera är nästan för bra för att vara sann. Men den är sann. Den inträffade i förra veckan i Malmö (är det fler än jag som undrar varför alla storvinster går till Malmö eller Karlstad nu för tiden?). Det är sådana historiersom gör att spelpulsen stiger. ” Kan dom kan jag”.

Det vinnande systemet var snyggt komponerat med singelstreck för trion Digger Crown, King Forever och Dude Kemp. Det tyder på kunskap och feeling och allt sånt. Ett system som man tycker inte är helt omöjligt. Man borde kommit på den lösningen själv.

Nåväl, skicklighet räcker inte hela vägen. Man måste ha tur också. Gänget i Malmö hade sin portion av tur i femte avdelningen. Turbo Tyson var ju första reserv och klev in på systemet när Vulcan Sund ströks.

Guiden singlade Dude Kemp

Själva var vi ganska hyggligt på det. Vårt förslag i Guiden gav drygt sju tusenlappar netto på de fyra femmor vi fick till. Vi hade Dude Kemp som singelstreck.

Goda råd är dyra heter det. Nja, jag vet inte det. I ett spel där man kan vinna miljoner och bli ekonomiskt oberoende är några tio för en tidning som V75 Guiden knappast att betecknas som dyrt. Med tanke på innehållet tycker jag att vi är väl värda vårt pris.

Vi serverar tips och analyser men försöker också ge så mycket bakgrundsinformation det bara går för att ni lirare skall få chansen att tänka själva. Alla har en egen liten pusselbit att tillfoga.

Goda råd kan man ju få både här och där. Jag kom att tänka på detta när jag kollade i en gammal klippbok. Blicken föll på ett gott råd från Aftonbladet, publicerat 1974. Jag kan inte undanhålla er denna lilla söta vägledning. Skribenten/tipparen/ presenterade ett förslag till enkelrad på dåvarande V65 följt av det goda rådet:

”Den som garderar lagom mycket på rätt ställe bör ha vissa vinstchanser!”

Det finns alltid bortförklaringar

Skulle man inte lyckas så finns det ju alltid förklaringar, eller bortförklaringar. Även detta kom jag att tänka på när den gamla klippboken åkte fram. Lester Piggot, legendarisk engelsk jockey, var en man med en alldeles speciell humor.

Om bortförklaringar, humor och dagens penningvärde

Han var oerhört skicklig men även han förlorade med tunga favoriter då och då. Tillfrågad av en arg ägare, sedan han suttit av efter en förlust med en jättefavorit, hur i hela friden han red den här hästen svarade Lester:

– Som vanligt, ett ben på varje sida!

Åter till klippboken. En januaridag på Solvalla 1974 omsattes det 3.220.665. Det mesta på banan. Inte så mycket förtid och totomater på den tiden. Omräknat till dagens penningvärde motsvarar det 16.898.299!

En januaridag 1974 med nio lopp!

Av: Hans Brolin