Singelstrecken
Incredible Accent (V65-1) återkom efter uppehåll och var helt överlägsen efter att ha tagit hand om ledningen i ett tidigt skede. Han är knappast sämre med det loppet i kroppen och det här handlar också om en häst som har förutsättningar att klättra en bit genom klasserna. Nu har han ett perfekt läge och det mesta talar för att han sitter tidigt i ledningen även den här gången. I spets blir han givetvis mycket svårslagen.
Maffia (V65-3) vann mycket enkelt från ledningen senast och hon har varit riktigt fin vid alla sina segrar. Det mesta talar för att hon sitter tidigt i ledningen här och då ska det vara toppchans att hon spårar hela vägen.
Låset
Ebonize (V65-2) orkade inte riktigt efter en tung resa senast och den starten är bara att glömma. Han har nu ett perfekt läge och då han kan öppna snabbt ska det vara bra chans att han tar hand om ledningen. I den positionen blir han svårfångad men det känns rätt att dubbla systemet med Ravello. Han avslutade starkt till knapp seger senast men har efter den starten bytt tränare och återfinns numera hos Kari Lähdekorpi. Det bör dock inte innebära något negativt och Ravello är en herre som tål att gå en bit i spåren.
Skrällbud

My Gentleman (V65-4) har inte vunnit på över två år men han har gjort hyggliga insatser i skymundan på slutet. Det här handlar om en riktigt bra häst i grunden och skulle det stämma fullt ut med positionerna kan han mycket väl skrälla.
The Bad Rock (V65-5) är klart mycket bättre än resultatraden visar. Senast galopperade han kort efter start men gick en bra slutrunda från köposition. Nu har han ett bra läge och bör sitta fint till direkt. Skulle det bli rejäl körning hela vägen kan han mycket väl fälla allt.
Intervju
Roger Walmann har fyra hästar till start inom V65-spelet och berättar följande på sin hemsida.
Västerbo Maestro (V65-1) vann senast på ett bra sätt från spets om än i enkelt sällskap. Tuffare mot nu och från detta spår smyger vi och hoppas på en platschans.
Åhlunda Namaressa (V65-2) har inte visat rätta gnistan på slutet. Får smyga med och jaga pengar. Inget för vinnarspelarna.
Magic Space (V65-5) galopperade från start senast. Var för peppad. Känns fin så formen finns så vi är optimistiska. Segeraktuell!
Matrix Reloaded (V65-6) går helt ok i loppen. Fint läge och vi smyger för en platschans.
|
Systemet V65-1: 4 Incredible Accent (1-5) V65-2: 1,10 (12-11) V65-3: 3 Maffia (1-2) V65-4: 4,7,9,10,11,13,14 (2-15) V65-5: 1,3,4,5,6,7,11 (9-2) V65-6: 4,9,10,12 (5-2) 392 rader/kronor |

