
Vilken häftig V75-omgång vi har framför oss när Solvalla står som värd! ATG har lättat på lädret och det beräknas finnas hela 75 miljoner i sjurättspotten. Oaks, Kriteriet samt V75-finaler är topparna rent sportsligt och spelmässigt är det en av de intressantaste V75-omgångarna på länge.
Vi väljer att spika i ett lopp där det ser ut att bli rundspel och sedan har vi två starka utgångar. Bra surr med självaste Örjan Kihlström och sedan stämde vi även av kring ett av dragen där vi fick den infon som vi önskade…
Lycka Till!
Bästa spiken
10 Mellby Jinx (V75-1) känns det rätt att ta ställning för i ett ganska vanligt guldlopp (det är ingen final). Spelarna sprider strecken här och då gör vi tvärtom i en omgång där de givna spikarna lyser med sin frånvaro. Mellby Jinx har sett grym ut sedan man börjat köra med jänkarvagn i de fem senaste loppen och har svarat för idel kanonlopp. Så även senast i SM där vi hade 08 sista 700 och sättet han bet i på norsken in på upploppet var häftigt med full fart in i mål. Han har vass startrygg i pilsnabba Dancer Brodde och är själv mycket snabb i benen, bör alltså sitta med där framme direkt. Han ska sedan tåla att jobba sista varvet, om Daniel inte kör fram tidigt kanske mot ledningen? Vi tror att han helt enkelt är snabbast till slut och bäst för dagen och spikar till drygt 20% som han bör landa på!
Låset
Det är en riktigt utmaning med att bygga systemet denna omgång och vi chansar med ett lås i Kriteriet där vi bryter bort favoriten 4 Phantom Express som blivit för mycket spelad och vi stänger på två andra men i stort sett nio hästar skulle kunna vinna. 1 Bullet the BlueSky är ”mattevinnare” då han kunde välja innerspår och han är spetsfavorit. Han har utvecklats mycket i sommar och är så där skönt flegmatisk, det ser kallt ut mest hela vägen men han har växlar kvar. Första helstängt huvudlag blev det helt rätt effekt på i uttagningsloppet, och nu blir det första bike och första barfota och han är hästen att slå – och inte alls så mycket spelad som han borde vara. 7 Facetime Dream var klar favorit innan uttagningarna då han imponerade stort i genrepet. Han blev för vass då efter vässande provstart utan skor och då han inte fick rygg. Höll med tanke på det bra och tog sig till finalen. Nurmos har bara haft denna som Kriteriehopp och han är grym på att ställa i ordning till storloppen. Magnus Djuse kör vilket gillas kraftigt och kan han hitta slagläge så kommer han bli tung att stå emot. Streckad på futtiga 6,38% under fredagen.
Dragen
8 Staro Raili (V75-2) har fått framspår i spårtrappan och då det skiljer mycket i insprunget mot de som har bra lägen kan det även visa sig skilja mycket i toppfart. Det är väldigt intressant med första jänkarvagn och som brukar bättra på startsnabbheten ytterligare. Finns chans att köra ända till ledningen i första kurvan, men oavsett blir det bra position där framme. 5,24% är hon spelad på vid fredag lunch, det tål att dubblas och ändå vara intressant.
1 Sandokan (V75-3) har alltid lovat mycket, men sällan varit ”100” i loppen och utvecklingen har inte kommit. Nu verkar det vara proppen ur för han såg ruskigt bra ut vid vinsten från utvändigt ledaren näst senast. Senast var det första starten i silver och hästen svarade för ett kanonlopp då det mesta strulade, men han gick urstarkt till mål. Han kan öppna bra då han är i fas och bör kunna hålla ledarryggen och kommer luckan till slut blir det spännande på den här 6%-aren.
7 Facetime Dream (V75-6) var storfavorit hos spelbolagen innan uttagningsloppen till Kriteriet, efter den minst sagt imponerande segern starten före. Nu blev han lite för pigg och la bort kraft utvändigt ledaren och var utan chans på segern. Nu blir han i stället bortglömd och hittar Magnus ner i slagläge tror vi hästen kan greja att vinna Kriteriet. Tränare Nurmos brukar inte missa att pricka formen till detta lopp…
Utgångshästar
1 Vivillion (V75-4) spikade vi i tidningen och vi tror fortsatt mest på henne i Svenskt Trav-Oaks, men det verkar som att många blir för lite spelade så vi nöjer oss med att ha henne som utgång. Hon har sett strålande ut hos Wäjersten och är knapp spetsfavorit och från tät blir hon inte lätt att passera. Nu är det lite av gissning gällande spets i detta lopp då ingen/få har tryckts av för fullt och då känns bra att få med ett gäng bakom.
15 Indy Rock (V75-7) är en hårding som gillar denna typ av uppgifter. Han gjorde ett mycket starkt lopp näst senast då han inte kunde stå emot San Moteur på speed. Det var starka rapporter senast till SM då han skulle vara i form, men dagen var tidigt över då en konkurrent tog frambenen på honom i första kurvan. Här har han dryga tillägg, men det är få hästar på start och bara två på volten före honom så det kan bli rätt bra ändå. Vi räknar med att Örjan sitter utvändigt ledaren senast varvet från mål och har full kontroll. Länge var tanken att spika, men han verkar segla iväg på strecken och då nöjer vi oss med utgång.
Spetsstriderna
- V75-1: Två snabba hästar med bra spår bör göra upp om ledningen. 2 Thereisnolimit är snabb och det vore onekligen spännande om man slänger på helstängt huvudlag då han tävlat med öppet hela tiden. Då finns chans att hålla ut 3 Dancer Brodde sida-sida och blir det så körs han i spets. Dancer Brodde är otroligt snabb i fötterna, han brukar spetsa med öppet spår om kusken vill. Han hade grym spetsstatistik som unghäst, men är inte lika tuff numera, men känslan är att han körs i spets om han kommer dit med de bästa hästarna på bakspår. Annars är det 7 Mister Hercules som skulle kunna få överta i andravågen, eller 10 Mellby Jinx som skulle kunna rygga Dancer Brodde och köra till.
V75-2: 1 Xanthis Ibiza kan öppna men borde smygas. 2 Jobiline Ridge höll ut ganska snabb häst från spår 2 och kördes till ledningen. Hon är komplicerad och osäker och kan lika gärna bli galopp om Björn vässar upp henne – men sköter hon sig kanske hon kan köras till tät. 3 Mixed Hangover är rätt kvick, men inte bara att kasta iväg henne då och ny kusk är inget plus. 5 Mellby Lion är det påställt med, en av sista starterna i karriären och nu vill man till ledningen. Hon är absolut ingen startraket, men har bra spår och är knapp spetsfavorit. 8 Staro Raili har varit snabb med dåliga spår och kommer vara bra med och kanske kan forcera förbi med första bike. Spår 8 är inte så kallt i en bred spårtrappa där hon har betydligt mer pengar på sig.
V75-3: 1 Sandokan var snabb till ledningen vid seger 11/6 med spår 3, men innerspår känns inte optimalt, och i övrigt har hästen inte varit nära att spetsa. 2 Lozano di Quattro har faktiskt varit bra med då han haft bra spår och kommer inte hamna långt ner. Kanske stänger in honom lite mer nu för att bli snabbare. Får ändå svårt att hålla ut mycket kvicka 3 Iceland Falls och 5 Parveny som kommer snabbstarta. Knapp spetsfavorit på den senare.
V75-4: 1 Vivillion valde Daniel spår 1 med då han fick välja som tvåa och bara spår 2 var taget. Hästen har varit medium från start och blev av med spets från samma spår. Bör dock kunna öppna bättre då det ser ut som en snabb häst. De andra är inga startraketer och vi tror på spets. 2 Lovebird Journey har aldrig varit snabb i lopp, men såg snabb ut i ett bilprov innan näst senaste starten. Man verkar dock vilja ha rygglopp och kanske bara ser till att få bra position. 3 Matchmadeinheaven är ganska snabb, kom inte förbi snabbare häst med spår 2 men höll ut övriga då Jepson körde och hon utmanar. 4 Screen Time Limit är lite över medel, 5 Ecurie Brodda är lite för stegig för att vara riktigt snabb. 6 Ready to Run H.C. är en snabb häst, men har inte varit så snabb första biten bakom bilen. Var lite för framåt senast så vi tror Anders gärna söker rygg. 7 Tangerina är kanske allra snabbast, men står illa till. Kanske ändå skickas för att släppa.
V75-5: 1 Swish the Cash har spetsat 1/8 med spår 1 och det var på 2640 meter i 18-öppning. Tre gånger blev det galopp. 2 Spartakus är ganska snabb och bör vara först till plankan sedan får vi se taktiken. Var bra med näst senast med samma spår, men kunde inte hålla ut Make It Schermer. 4 Jimbaran Zon är snabb, höll spets från innerspår under Elitloppshelgen i 06,4-öppning och kan sticka förbi dem. Segrat 4/7 spetslopp. Tänkbart att den av 5 Greensboro Zet och 6 Keep Gamble som kommer först fram får överta. Då håller vi den förstnämnde som mest trolig.
V75-6: 1 Bullet the BlueSky höll enkelt upp innerspår i Breeders’-försöket näst senast (can’t see back-huvudlag) och var klart snabb på Solvalla 2 juli då han enkelt höll ut Pop the Cork. Han tävlade med helstängt senast, och nu blir det bike och det bör vara bra grej för startsnabbheten och han är spetsfavorit. 2 Lando Mearas tar sig inte förbi, men kan hjälpa stallkamraten att ge de andra en vidare sväng. 3 Magic In är snabb, var i spets på några steg i uttagningen och höll på att snabbstarta i E3-finalen då han galopperade. Utmanar! 4 Phantom Express följde med bra från bakspår till ledningen i sitt uttagningslopp, kommer inte förbi de tre innanför om han inte blir väldigt mycket snabbare utan skor. 5 Preacherman och 6 Ironic Man är snabba och lär testas en bit.
V75-7: Bara fyra hästar på start och mycket takar för att 3 Västerbo Voodoo körs till ledningen där han trivs bra. Han har 3-3-0 på sex spetslopp och Bergh har sagt att hästen växer en klass i ledningen – och vann ett STL-lopp från tät i midsommar. 2 Neon Bank är svår i voltstart och felfri är det som gäller, skulle han trampa rätt är det en bättre häst och kan köras offensivt. Sedan får vi se om/när någon från tilläggen vill ge sig in i matchen.
Intervjuer
- Sofia Aronsson har en mycket spännande häst i 8 Staro Raili (V75-2) och vi ville kolla hur det blir med jänkarvagnen som det är anmält med för första gången.
- – Hon känns fortsatt väldigt fin här hemma, och hon tar loppen bättre och återhämtar sig bättre. Hon kunde vara kantig tidigare efter en start, men nu är hon smidigare och börjar grovna i gällande kroppen. De värsta i loppet har ju fått svåra spår såklart då det är spårtrappa, och kanske är det bättre med framspår som vi fått. Jag tycker hon sköter sig bättre i loppen och blir inte sådär het och framåt i loppen som hon kunde bli, hon slappnar av och kanske börjar lära sig mentalt. Nu har vi väl inget val utan det får bli laddning med detta spår och då är hon riktigt snabb, men det får ju inte bli får våldsamt. Jag tycker hon är redo att testa jänkarvagn nu då hon sköter sig så bra i loppen och så blir det nu. Vi ska ut i Breeders’ sedan och det är ju bra att testa innan det.
- – 8 Unico Broline (V75-1) kommer vara bättre än senast, men inte i toppform ännu och jag ligger lågt med spår 8 i guld.
- – Jag har Pure Desire och Emothi utanför V75 och jag tycker att Pure är på väg uppåt då hon kunnat starta på lite tätare och hon kommer vara bra utan att jag kanske tror att hon vinner. Emothi möter otroligt bra hästar det är en fruktansvärt bra Klass II-final men med klaff får han försöka få in pengar, säger Sofia Aronsson.
- Intervju
- Örjan Kihlström är stekhet då det ska tävlas om stora pengar och han tog sig tid att ge information om V75-hästarna på väg mot Paris där han ska köra under fredagskvällen.
- – 9 Admiral As (V75-1) fick lopp i kroppen senast och bör vara på väg uppåt, men det är knappast någon toppform för det har blivit för glest mellan starterna i år. Barfota blir ju kul att testa, men det är en chansning då han har lätt för att galoppera.
- – 15 Ete Jet (V75-2) gjorde ett bra lopp senast då det blev oväntat tufft upplägg då vi inte kom ner. En av flera med chans i ett mycket öppet lopp, det är svårt att stå med 15 i spårtrappa.
- – 9 Jikken (V75-3) har varit kanonbra, men man ska komma ihåg att han haft flyt med bra spår länge och nu är det bakspår. Vi måste ha klaff för att han ska vinna och han kanske mer är en av flera för det var många bra hästar med.
- – 12 S.G.Empress (V75-4) var inte alls dålig i kvalet, men kanske inte hade sin allra bästa dag heller. Hon har väl varit bäst i kullen, men nu fick vi välja spår sist av alla och från spår 12 är det inte enkelt. Barfota tror jag blir bra, men jänkarvagn tror jag inte det blir.
- – 5 Greensboro Zet (V75-5) känns bättre numera och senast ska man inte ta så hårt på, vi kom inte till alls bara och det lägger jag ingen vikt vid. Nu ser det bättre ut och spåret passar för han kan öppna rätt så skapligt. Jag kör så fort det går så ser vi vad som händer.
- – 9 Good Lord (V75-6) har jag aldrig kört och jag har inte pratat med Daniel. Det ser ut att vara en häst på väg uppåt och ska bli kul att köra.
- – 15 Indy Rock (V75-7) galopperade då det blev lite tight senast och det var inte hans fel. Alltid svårt att stå med 60 meters tillägg men han känns som han är i form och strular det inte kommer vi vara där framme.
Viktigt vetande
- 1 Dundee As (V75-1) blev helt över med spår 1 senast och har inte alls visat startsnabbhet.
- 2 Thereisnolimit (V75-1) har segrat tre av fem spetslopp, tog en seger i guld från ledningen i våras och det kan bli helstängt huvudlag. Han har tävlat med öppet hela tiden. Barfota runt om nu, men har 0/10 på den balansen.
- 3 Dancer Brodde (V75-1) var grym i spets som unghäst och vann Kungakannan från tät. Var obesegrad från ledningen efter sex försök, men nu på sistone har han bara vunnit ett av de sex senaste spetsloppen.
- 7 Mister Hercules (V75-1) behövde loppet näst senast och gick snabbt till slut i SM. Han har tre senaste vinsterna över 1600 meter men vann Seinäjoki Race från dödens över 2100 meter förra våren.
- 9 Admiral As (V75-1) kommer testas barfota runt om för första gången, i start 53! Han har ofta tävlat barfota bak, men aldrig utan framskor.
- 10 Mellby Jinx (V75-1) har hittat ny växel sedan man börjat köra med jänkarvagn (fem senaste). Han har bra startrygg i blixtsnabba Dancer Brodde och kan rinna igenom.
- 12 Staro Mack Crowe (V75-1) är anmäld barfota runt om för tredje gången i karriären (även om det kan bli framskor…). Första gången fungerade inte i våras, men det gick bra senaste gången då han var trea från dödens där Mellby Jinx spetsvann.
- 2 Jobiline Ridge (V75-2) är kapabel men strulig, galopperat i 38% av sina starter. Första med Björn Goop i vagnen.
- 3 Mixed Hangover (V75-2) är obesegrad med jänkarvagn som nu sitter på för tredje gången.
- 5 Mellby Lion (V75-2) gör en av karriärens sista starter och man vill till ledningen där hon är obesegrad efter två försök.
- 8 Staro Raili (V75-2) kommer tävla med jänkarvagn för första gången.
- 12 Esperia Font (V75-2) har vunnit 2/2 med Magnus A Djuse och jagar tredje raka tillsammans. Hon är Magnus val i loppet där han även var uppsatt som förstaval på 2 Jobiline Ridge och 3 Mixed Hangover.
- 1 Sandokan (V75-3) gjorde första starten i Silverdivisionen senast och visade att han duger bra där med.
- 2 Lozano di Quattro (V75-3) tänker man stänga in lite mer med huvudlaget. Bli ett tightare helstängt.
- 3 Iceland Falls (V75-3) har inte gått i ledningen sedan midsommar 2023, då hon gav sig. Höll mycket starkt i spets i Sweden Cup tidigare samma år. Har segrat 4/14 spetslopp.
- 7 Jerka Sting (V75-3) och 8 Mellby Joker (V75-3) gick med skor senast, nu åter barfota runt om som tidigare starter.
- 9 Jikken (V75-3) är inne i en väldigt bra fas. Han var med i flera stora finaler som unghäst, bland annat Derbyt utan att få med något och nu ser han bättre ut och har vunnit 4/5 senaste. Vanlig vagn fyra raka starter – nu jänkarvagn.
- 11 Kinky Boots (V75-3) får Jorma i vagnen och det var tidigare en injektion i två starter ihop, och dessutom barfota runt om nu (bakskor senast).
- 1 Vivillion (V75-4) har tänt till rejält i nya regin och varit mycket bra tvåa raka segrar. Kunde inte hålla spets från spår ett 16/6. Nu första med rycktussar.
- 2 Lovebird Journey (V75-4) var märkbart bättre då hon gick barfota runt om senast, det var andra starten med bike. Nu blir det dessutom ryckhuva, eller urryckare mot fast huva.
- 4 Screen Time Limit (V75-4) vann långa E3-finalen från spets, första barfota runt om och första jänkarvagn nu.
- 6 Ready to Run H.C. (V75-4) skor alla starter, nu barfota runt om. Blev väl pigg med första helstängt senast och nu troligen halvstängt.
- 12 S.G.Empress (V75-4) kommer tävla barfota runt om för första gången (aluminiumskor tidigare). Dessutom anmäld med första jänkarvagn och kan bli skygglappar.
- 1 Swish the Cash (V75-5) har spetsat 1/8 från spår 1 bakom bilen men det var 18-öppning i stayerlopp, varit struken för dåliga blodvärden efter senast.
- 4 Jimbaran Zon (V75-5) är mycket snabb häst som körts lite väg tufft inom V75 några gånger. Nu har han galopperat 4/5 senaste loppen, och faktiskt aldrig vunnit inom V75 på 14 försök!
- 5 Greensboro Zet (V75-5) vann kriteriekval övertygande som treåring men det stannade av i utvecklingen. Nu är han fem år och ser bättre ut som valack (från och med i år). Har bara gått i ledningen två gånger, vann den första och knappt slagen tvåa i andra.
- 6 Keep Gamble (V75-5) är bra men har brutit ut mot stallkurvan flera gånger, senast var det stallbacke efter mål – det är inte fallet nu.
- 11 Bicc’s Tobee (V75-5) var ”rå” i comebacken senast. Nu har man Breeders’i sikte som årets stora mål och det är tre veckor till uttagningarna. Snällt upplägg nu?
- 1 Bullet the BlueSky (V75-6) blir en hel del vässningar! Senast var första helstängt vilket blev perfekt utfall på (can’t see back före). Nu blir det första barfota runt om och första bike. Valde spår som förstahäst. Har tre av fyra i spets, åkte knappt dit vid förlusten mot toppspurtande Lando Mearas.
- 3 Magic In (V75-6) var storfavorit i långa E3-finalen där han galopperade. Nu blir det första barfota runt om och första med ryckhuva.
- 4 Phantom Express (V75-6) har lättats på sistone från järnskor till aluminiumskor, nu är det dags för första barfota runt om.
- 5 Preacherman (V75-6) ska för första gången gå med urryckare.
- 9 Good Lord (V75-6) fick välja spår som tvåa och tog alltså spår 9 – efter att man funderat typ en kvart…
- 10 Walmann (V75-6) från skor och vanlig vagn till barfota bak och jänkarvagn.
- 2 Neon Bank (V75-7) är svår med volt, var inte ens nära att gå felfritt från spår 2 på 20 med lärling för tre starter sedan.
- 6 Boscha Diablo (V75-7) galopperade bort en tredjeplats i Kriteriet på upploppet värd en miljon. Galopperade på upploppet i Breeders’-finalen med sparat så han borde haft mer pengar på sig. I år har det bara blivit sex starter och ingen vinst, men kraftigt fall framåt senast och kanske är han ”på g” mot höstformen.
- 7 Hashtag Simoni (V75-7) hade kopplat grepp om Cameron på V75 senast men blev utkontrad sista 50. Vanlig vagn nu.
- 13 Harpy (V75-7) ska tävla barfota runt om vilket är första gången, och helstängt vilket han inte hade senast.
- 15 Indy Rock (V75-7) blev påkörd i första kurvan i SM senast, bra rapporter före det.
Systemet
Kupong 1
V75-1: 10 Mellby Jinx (7-9)
V75-2: 2,3,8,12,13,15 (6-1)
V75-3: 1,2,3,5,9,11 (4-8)
V75-4: 1 Vivillion (5-12)
V75-5: 4,5,6,9,11 (2-1)
V75-6: 1,7 (4-3)
V75-7: 5,6,9,13,14,15 (3-4)
2160 rader/1080 kronor
Kupong 2
V75-1: 10 Mellby Jinx (7-9)
V75-2: 2,3,8,12,13,15 (6-1)
V75-3: 1,2,3,5,9,11 (4-8)
V75-4: 2,4,5,6,12 (3-10)
V75-5: 4,5,6,9,11 (2-1)
V75-6: 1,7 (4-3)
V75-7: 15 Indy Rock (13-14)
1800 rader/900 kronor
Sammanlagd kostnad 1980 kronor

