Guiden Express V75: Jägersro 26 oktober

v75 Guiden Express. Guiden Express skickas varje fredag till din epost.

V75 flyttar till sydligare breddgrader då Jägersro står som värd. Det har varit bra utdelningar på slutet på streckspelen och förutsättningar finns för riktigt fina pengar på nytt. Vi har en stark spik som är klar favorit men som inte känns överstreckad i dagsläget. Det som sticker ut i omgången är att det finns många spännande skrällbud till väldigt låg procent, in och ta del av dessa. Vi har stämt av läget med Oscar Ginman och Magnus A Djuse som båda har en intressant lördag framför sig.



Lycka Till!

Bästa spiken

2 A Fair Day (V75-3) har en fin uppgift i C.L. Müllers Memorial, som körs över lång distans. Han är komplett och går över alla distanser och nu när han äntligen har fått ett bra läge i ett större lopp så bör vägen mot ledningen ligga öppen. Han är riktigt startsnabb och väl i ledningen så borde han få bestämma tempot. Motstånd saknas inte och värst emot är Staro Mack Crowe men att han ska plocka ner A Fair Day utvändigt tror vi mindre på. Han ska vara klar favorit och procenten kommer säkert dra i väg men som det ser ut just nu så är han inte överstreckad. Klart bästa spiken i en på förhand klurig omgång.

Sparloppet

Bronsdivisionen (V75-5) går över kort distans och här försöker vi klara oss på tre streck. 2 Here´s Johnny Sox är tillbaka i toppslag och har fint kunnande för klassen. Han kan öppna riktigt vasst och är en faktor inledningsvis men går bra även med rygglopp, känslan är att han kan springa riktigt fort över kort distans bara han håller sig till rätt gångart. 4 Enjoy the Moment är både snabb och stark, tål jobb om det skulle behövas. Han kan öppna klart bra men det skulle förvåna om han spetsade av egen kraft bland flera riktigt explosiva konkurrenter. Däremot kan han profitera på ett högt tempo då han tillhör de i loppet med bäst styrka och första jänkarvagn är ett intressant inslag. 7 D´Apper besitter fart så det räcker och blir över för klassen men han är inte att lita på. Läget är chansartat men Magnus Djuse är grym och brukar inte sällan hitta rätt vägar. Får han ett bra rygglopp så blåser han ner många över upploppet.

Skrällbud

9 Make Or Break Zaz (V75-1) har ingen enkel uppgift med att ta 20 meter på bra treåringar men han är streckad därefter också. Han har ett fint smygläge och kommer från en fin insats i regidebuten där han satt fast i Klass I-finalen. Klaffar det fullt ut med tempo och positioner så har han kunnande att överraska till lite märkligt låg procent.

5 Sven the Forestman (V75-2) är det flera spännande ändringar på och känslan är att han kommer dra iväg på procenten under lördagen. Första barfota, första bike och första BG samt att det låter bra från stallet gör att sex procent känns mycket lågt och han är ett givet streck om man garderar loppet.

5 Gustav Simoni (V75-4) har haft svårt att räcka på rikstoton de gånger han testat och han är väl inte jättehet på något sätt här heller men till ynka två procent är han ändå värd att nämna här. Han är snabb ut, har ett bra läge och med en lämplig löpning ska han inte vara helt borta.

11 Pantocrator (V75-6) kommer från en riktigt bra insats, tränaren pratar om att det var hans bästa i karriären. Han har bra kunnande och stämmer det bara lite under vägen så är han med och gör upp om det. Mycket intressant till tre procent.

11 Lozano di Quattro (V75-7) har det ju pratats om i större sammanhang än Silverdivisionen. Han står perfekt inne i klassen men läget gör det givetvis svårt men det ser ut att kunna bli ordentlig körning. Med rätt ryggar under slutrundan så ska han kunna avsluta vasst, till två procent så måste man bara strecka.

Utgångshästar

1 Tamacti Jun (V75-2) ser ut att bli klar favorit i lägsta klassen och visst ska han ses med bra chans från fint läge. Mycket kommer avgöras i starten och lyckas han hålla upp ledningen så är mycket vunnet. Kusken är inne på att barfotabalansen kommer höja honom en nivå och även öka på startsnabbheten så han spikas på en kupong. Skulle han bli av med ledningen så kan det givetvis gå ändå men då får de lita på turen.

10 Maroon Day (V75-4) är hård av sig och riktigt häftig. Han får ofta blytunga lopp men det verkar inte bekomma honom det minsta. Han höll starkt i dödens i Derbykvalet för tre starter och sedan var han tunt jobbad inför starten efter så den insatsen ska man inte ta så hårt på. Senast blev det galopp med rubbet kvar och han är i bra slag för dagen. Läget försvårar men vi räknar med att Ginman drar i högertömmen när startrusningen lagt sig och kommer han fram till dödens utan att det kostar för mycket så ska han ses med bra chans att vara starkast till slut. I ett öppet lopp så spelar vi med honom som utgång.

Spetsstriderna
  • V75-1: Väldigt ovisst. 1 Karat C.N. har bara startat en gång i det svenska voltstartssystemet och det var i en tidigare regi från spår fem, då blev det galopp direkt. Han är rätt så snabb i benen och även om det är svårbedömt så borde han kunna vara en faktor inledningsvis men fokus lär ligga på felfri avgång och han kan inte ses som någon spetsfavorit. 2 D’artagnan Face trampar iväg vettigt, liksom 3 Coolman Evo. 4 Da Vinci Face är snabb om han håller sig till rätt gångart. 5 Magic In är snabb bakom bilen och kan nog öppna vettigt men det skulle förvåna om han spetsade. 6 First Time Roc får ses som spetsfavorit med springspår och BG, detta trots att han inte har snabbheten som sitt adelsmärke och gör debut med voltstart. 7 Oliver Schermer kan öppna bra men ska smygas invändigt.
  • V75-2: Här lär det bli körning. 1 Tamacti Jun är snabb och utan skor lär han ha ytterligare en växel inledningsvis, ses som spetsfavorit. 2 Mr Shyguy kan öppna bra men tar inte en längd på den invändige och han har gjort det bra bakifrån i nuvarande regin så det lär bli taktiken även här. 4 Lalles Castello är snabb ut men den som är värst emot Tamacti inledningsvis är 5 Sven the Forestman som lär laddas maximalt inledningsvis. Utifrån kan 8 Stensjöns Henessi öppna vasst.
  • V75-3: Det skulle förvåna om 1 Indy Rock skulle kunna hålla ut 2 A Fair Day första biten. A Fair Day är snabb och ses som klar spetsfavorit. 3 Staro Mack Crowe kan öppna bra liksom 4 Unico Broline.
  • V75-4: 1 Abel Lock är klart duglig första biten. 4 Kind of Magic F.R. är riktigt snabb om man laddar med henne, låter som att försök till lugnare avgång är aktuellt men hon har humör och möjligt att hon bara drar iväg själv. 5 Gustav Simoni är snabb bakom bilen liksom 6 Il Contante, som lär laddas vad som går då han gör sina bästa lopp i ledningen.
  • V75-5: Lurig spetsstrid med flera riktigt explosiva hästar som inte är att lita på. 2 Here’s Johnny Sox är väldigt snabb vid full laddning och inte enkel att ta en längd på. 3 Pam Trot är snabb om man väljer den taktiken men hon ska inte köras i ledningen. 4 Enjoy the Moment är snabb men inte så explosiv första 100 men en jänkarvagn kanske kan göra lite skillnad. 5 Make it Schermer är snabbast av alla och ses som spetsfavorit. 6 Pure Muscle är också snabb och kan vara en faktor om Make it Schermer gör bort sig. 7 D’Apper är fartfylld men osäker.
  • V75-6: 6 Localizer är snabb i benen och träffar bara Rosleff någorlunda från start så bör det bära av mot spets. Känslan är att man kommer vara aktiv från andra volten och då i första hand 7 Nectar Occagnes och 8 Humanity Pellini. Fördel den sistnämde att sitta i spets upp emot 500 meters-passeringen.
  • V75-7: Fina märrar gör upp om ledningen i avslutningen där 1 Dea Sprint Bar lär laddas vad som går för att hålla upp innern. Hon är snabb men ingen katapult. 2 Nova Mahiron är snabb men tar inte en längd och borde krypa ner i ryggen. 3 Betting Pacer är snabbast ut och vi är inne på att hon tar en längd på Dea och sitter i spets.

Intervjuer

  • Oscar Ginman har en intressant lördag framför sig
  • 7 Everglow (V75-2) var det länge sedan jag körde och vi får hoppas att han har utvecklats en del sedan dess. Vi fick ett dåligt läge och det ser tufft ut på förhand så vi får försöka få med oss så fina pengar som möjligt.
  • 2 A Fair Day (V75-3) har varit extremt fin i starterna på slutet och känslan är att han är bättre än någonsin. Nu har vi fått ett bra läge så det får vi försöka utnyttja och han är ju snabb ut så taktiken är given. Han är komplett så distansen är inget problem och det ser intressant ut på förhand. Jag tycker han ska ses med bra chans.
  • 10 Maroon Day (V75-4) var tunt jobbad inför Kalmarstarten näst senast så han behövde det loppet i kroppen. Senast så flyttade jag ut honom för fort när luckan kom och det är svårt att säga om vi hade vunnit men det var i alla fall okört i det läget. Det är alltid lurigt med bakspår och han har sämre förutsättningar men jag räds inte ett offensivt upplägg. Vi får se hur det utvecklar sig, han är en av flera som kan vinna loppet och hade han haft framspår så hade jag trott på jättebra chans, avslutar Oscar Ginman.
  • Intervju
  • Magnus A Djuse har som så ofta många spännande uppsittningar.
  • 8 Conrads Åke (V75-1) har gjort två väldigt bra lopp på slutet och utvecklats på riktigt bra sätt. Senast fick han ett tufft lopp men kom i mål på bra sätt. Det är en bra treåring som har fin styrka men vi är lite utlämnade från stängt spår. Jag hoppas ettan öppnar bra men det är svårbedömt. Det är ett tufft lopp men jag känner mig inte slagen på förhand.
  • 1 Tamacti Jun (V75-2) har gjort allt rätt egentligen. Det är en flegmatisk typ som det kan se ut att han har mindre krafter kvar än vad han har. Han behöver nog höja sig lite nu när det är V75 men vi fick ett bra läge då han är snabb ut bakom bilen. Jag kommer nog våga köra lite mer på honom nu när det blir barfota runt om och han ska kunna öppna bättre med den balansen. Det är en fin häst och känslan är att vi ska kunna hålla upp ledningen och då är det rätt favorit. Det är min bästa chans inom V75.
  • 3 Staro Mack Crowe (V75-3) gör det bra hela tiden och jag trodde på bra chans att kunna slå av Mellby Jinx senast men han var för bra. Han är inte med här men nu finns risken att vi får göra jobbet utvändigt om A Fair Day vilket är tufft. Att det är lång distans ökar chansen att kunna slå honom kontra om det varit kort. Det blir nog ändå svårt att slå honom men ett bra lopp kommer han att göra.
  • 7 D´Apper (V75-5) är fartfylld men osäker. Han är bra när han fungerar men från det här läget behöver vi lite tur. Det är ett vingelläge men jag får köra en bit från start för att sedan försöka hitta ner i slagläge. Han duger i sammanhanget bara han får ett vettigt lopp.
  • 10 Drill (V75-6) har gått bra över distansen men han har bara ett lopp i kroppen så formen är lite svårbedömd för mig. Löper han upp till det han kan så är han en av dem som kan vinna.
  • 6 Cathrinelle (V75-7) kör jag för första gången och henne har jag sett en del. Det är lite vingelläge men löser det sig så kommer hon säkert göra ett bra lopp om hon får speeda till slut. Då kan hon vara med och göra upp om det, avslutar Magnus A Djuse.

Viktigt vetande

  • 1 Karat C.N. (V75-1) har höjt sig markant senaste tre starterna då man ryckt skorna och satt på en jänkarvagn, nu blir det vanlig vagn då det är voltstart.
  • 5 Magic In (V75-1) är obesegrad felfri och var hårt betrodd i det svenska Kriteriet, där det blev startgalopp.
  • 6 First Time Roc (V75-1) gör debut i det svenska voltstartssystemet.
  • 12 Remember Me D.E. (V75-1) har sprungit in nästa en miljon i år och han var tvåa i Kungapokalen bakom Baron Tilly men trea i mål när Holcombe Zet galopperade på upploppet. Kapacitet finns men han är inte i samma slag nu som då.
  • 1 Tamacti Jun (V75-2) har gått i spets i samtliga sina starter. Han ska nu tävla barfota runt om för första gången.
  • 2 Mr Shyguy (V75-2) har två av två i regin och samma statistik från ledningen. Nu blir det första gången barfota runt om och även första gången med jänkarvagn.
  • 5 Sven the Forestman (V75-2) är det många intressanta ändringar på. Första barfota runt om, första jänkarvagn och första med Björn Goop.
  • 6 Cross Lane (V75-2) har fem av fem från spets och har således tagit alla sina segrar från ledningen. Han är inte så startsnabb utan har kört sig till ledningen.
  • 2 A Fair Day (V75-3) har äntligen fått ett bra spår i ett större lopp och från tränarhåll pratas det om att han att han aldrig varit så fin som han känns nu.
  • 12 Gamin Jaba (V75-3) spurtade vasst senast och med det loppet i kroppen lär han vara än vassare. Även om läget är tråkigt så är han aktuell om man garderar loppet.
  • 1 Abel Lock (V75-4) är i toppslag och har ett perfekt läge. Extra spännande med Björn Goop upp för första gången.
  • 6 Il Contante (V75-4) trivs bäst i spets och skulle han hitta dit ökar chansen markant, det är aktuellt med barfota runt om för första gången.
  • 7 L’Amiral S.J.S. (V75-4) är bra och har tjänat snabba pengar. Nu står han lite bökigt till och risken finns att han blir överstreckad.
  • 2 Here’s Johnny Sox (V75-5) har hittat tillbaka till vinterformen han hade för ett år sedan och då duger han mycket bra i klassen.
  • 4 Enjoy the Moment (V75-5) ska gå med jänkarvagn för första gången.
  • 7 D´Apper (V75-5) har galopperat i hälften av sina åtta starter sedan han kom till Sverige.
  • 6 Localizer (V75-6) ska gå med norskt huvudlag för första gången.
  • 7 Nectar Occagnes (V75-6) duger normalt bra i den här typen av lopp men man ska ha med sig att han inte startat på 3,5 månader.
  • 10 Drill (V75-6) känns intressant då han har lopp i kroppen och står precis på kronan rätt inne i loppet.
  • 11 Pantocrator (V75-6) kommer från en riktigt stark insats, hans bästa enligt tränaren, och han känns spännande till låg procent.
  • 3 Betting Pacer (V75-7) har vunnit sex av sina sju senaste segrar över kort distans.
  • 6 Cathrinelle (V75-7) är i toppslag och får Magnus A Djuse bakom sig för första gången.
  • 11 Lozano di Quattro (V75-7) blev det fel för senast. Han står perfekt inne i loppet och efter senast fanns vinteruppehåll i tankarna men han känns så pass fin så man väljer att starta på med honom, kapacitet finns så det räcker och blir över för Silverdivisionen.
Systemet
Kupong 1

V75-1: 1,5,6,8,9 (2-3)

V75-2: 1,2,3,5,6 (9-8)

V75-3: 2 A Fair Day (3-1)

V75-4: 10 Maroon Day (6-1)

V75-5: 2,4,7 (5-11)

V75-6: 7,8,10,11,14 (6-9)

V75-7: 1,3,6,11 (4-5)

1500 rader/750 kronor

Kupong 2 

V75-1: 1,5,6,8,9 (2-3)

V75-2: 1 Tamacti Jun (2-5)

V75-3: 2 A Fair Day (3-1)

V75-4: 1,3,4,5,6,7,9,11 (12-8)

V75-5: 2,4,7 (5-11)

V75-6: 7,8,10,11,14 (6-9)

V75-7: 1,3,6,11 (4-5)

2400 rader/1200 kronor

Sammanlagt: 1950 kronor