Guiden Express V75: Åby 27 september

v75 Guiden Express. Guiden Express skickas varje fredag till din epost.

Sex Svenska Mästare ska utses inom V75-ramen och vi har fått en klar känsla för åtminstone ett par som borde ha toppchans att avgå med segern. Monté-SM finns med på V75-kupongen men vi tror oss veta vem som vinner det loppetSnack med ett av Sveriges absolut största stall för att stämma av det senaste kring ett par stekheta hästar!

Lycka till!

Bästa Spiken

12 Francesco Zet (V75-7) fick en liten paus efter misslyckandet i Elitloppet och Daniel Redén startade upp med lite enklare uppgifter där Francesco Zet lite förvånande åkte dit för fyra starter sedan. Därefter blev det två pliktskyldiga segrar men de loppen förde fram honom rejält då han var mycket fin vid segern senast i Sundsvall Open Trot då han avgjorde enkelt trots att han fick göra hela jobbet själv. Han drog här sämsta läget men det gör bara att det kan bli lite spänning i loppet. När Francesco Zet tävlar på topp så är han mycket svårslagen och oavsett hur Örjan Kihlström lägget upp loppet blir han mycket svårslagen. Han blir omgångens största favorit men det är svårt att gå emot honom och han är en given spik.

Kompletterande spiken

1 Global Etalon (V75-2) har bara startat en gång i monté vilket var på Vincennes i februari. Han fick då göra jobbet ute i spåren sista 700 och orkade inte riktigt hela vägen men gjorde det ändå fullt godkänt. Han har varit ute i stentuffa sällskap i de två senaste starterna i Margareta-Pokalen och Sundsvall Open Trot och har svarat för bra insatser utan att ha haft det rätta flytet. Han går ner flera klasser motståndsmässigt här och har vasse Jonathan Carre i sadeln. Även om det inte saknas motstånd är känslan att Global Etalon bara är starkast och han är en bra kompletterande spik.

Skrällarna

Ungdoms-SM (V75-3) ser inte helt lättlöst ut, framförallt då det handlar om lång distans som många inte är så vana vid. 10 Even Younger och 11 Don’t Thell Me har båda många galopper i raden men felfria har de absolut kapacitet som duger bra i det här sällskapet.

1 Nacho Boko (V75-4) avslutade bra vid segern senast via fjärdespår i sista sväng och kopplade grepp kort före mål. Han är inte snabb nog att hålla upp ledningen men skulle det bli lite överpace och det stämmer fullt ut kan han mycket väl överraska i Amatör-SM.

Stodivisionen (V75-6) är omgångens öppnaste lopp och här utfärdas tre skrällvarningar. 9 Gogo, 13 Bys Rosy Nunc och 15 Lainy K.W. är alla tre bara streckade på runt en procent i nuläget. Vi blir inte förvånade om någon av dem skräller.

Utgångshästar

2 Olly Håleryd (V75-1) blir stor favorit i Sto-SM och då värsta konkurrenten Daim Brodda är struken ska hon givetvis ses med toppchans. Inte omöjligt att Örjan Kihlström laddar lite från start och kan få ta över kommandot i ett tidigt skede, men oavsett hur Kihlström lägger upp loppet blir Olly Håleryd svår att komma till tals med. Hon kommer nog också stiga på streckprocenten och då det är flera bakom som är intressanta streckmässigt är det läge att gardera och bara spela med Olly Håleryd som utgångshäst.

3 Pure Atlas (V75-5) har visat hög kapacitet men har inte varit helt stabil. Han har nu gjort tre starter i Fredrik Wallins regi och var inte trött då han galopperade i sista sväng i debuten för Wallin. Näst senast avgjorde han säkert via 09,4 sista 800 och senast fullföljde han bra bakom förra veckans V75-vinnare Follow Him via 1.10 sista 800. Han kan öppna rätt bra och från ett perfekt läge sitter han i ett bra slagläge direkt. I ett ganska öppet lopp är han en intressant utgångshäst då han inte är så hårt streckad.

Spetsstriderna
  • V75-1: 1 Glorius Rain är startsnabb men vill nog smyga med då motståndet är tuffare nu. 2 Olly Håleryd kan öppna bra vid laddning och när nu Daim Brodda är struken är känslan att Örjan Kihlström provar lite från början och kan få överta välvilligt. 4 Betting Pacer kan också öppna bra men även om Björn Goop laddar kan det bli tufft att nå ända till front.

    V75-2: Lite svårbedömt då det handlar om monté. Känslan är att 1 Global Etalon inte är snabb nog att hålla upp ledningen. 3 Make it Schermer, 4 Global Enjoy och 5 Joy Alissa är nog de snabbaste inledningsvis. Kanske det är Joy Alissa som sitter i front in i första sväng.

    V75-3: 1 The Bank Account, 4 Rocket Queen och 5 Hydra kan alla öppna rätt bra men tveksamt om någon av dessa vill köra i spets över lång distans. 6 Automatic Flight kommer säkert laddas och känslan är att han sitter tidigt i ledningen.

    V75-4: 2 Kozmo Simoni har visat att han kan öppna bra och spetsade från spår två för fyra starter sedan. 5 Fancy Free är också snabb med bilstart och kommer säkert prova lite från start. Kanske Patrik Fernlund bakom Kozmo Simoni är nöjd med rygg ledaren för att utnyttja open stretch?

    V75-5: 2 Global Bodyguard och 5 Kapten Nemo är startsnabba men tveksamt om någon av dem kommer köras i spets. 4 X.O.Kemp kan öppna rätt bra och kanske det är Oskar Florhed som är mest intresserad av ledningen. 8 Knight Journey kan också öppna snabbt om han laddas.

    V75-6: Klar fördel springspårhästarna 6 Figlia di Ciclone och 7 Tactic Lane i spetsstriden. Figlia di Ciclone håller nog ut Tactic Lane men är Magnus A Djuse riktigt offensiv kanske Gustav Johansson nöjer sig med rygg ledaren med Figlia di Ciclone.

    V75-7: 3 Laredo Boko och 4 Beartime kan öppna bra men körs knappast i ledningen. Det ska vara bra chans att Mats E Djuse smärtfritt kan köra sig till ledningen men 6 Castor the Star. 12 Francesco Zet kommer fram tidigt och synar dödens?

Intervjuer

  • Daniel Redén tränar de två största favoriterna i omgången och vi tog ett snack med Team Manager Anders Malmrot under torsdagen inför lördagens starter.
  • Först ut är 2 Olly Håleryd i Sto-SM, V75-1.
  • – Hon blev behandlad i framknäna efter senaste starten och hon tappade då travet lite till slut sista biten. Hon fick det lite lugnt en vecka därefter men sedan har hon tränat på och blivit finare och finare. Nu tar hon inte heller töm som hon enligt skötaren har kunnat göra någon gång tidigare. Daniel körde henne idag och hon var väldigt spänstig och fin i dagens två intervaller där hon fick gå lite snabbare sista biten i den andra intervallen. Hon var också fin i ett lite tuffare jobb i måndags. Det ser ju bra ut till på lördag, framförallt nu när Daim Brodda blev struken, och loppet ser minst sagt passande ut. Det är svårt att säga hur Örjan tänker men hon är ju alla fall över medel från start och feelingen är att hon borde bli släppt till ledningen.
  • 12 Francesco Zet (V75-5) bli omgångens mest streckade häst i Svenskt Mästerskap.
  • – Daniel körde på lite snabbare sista biten i den andra intervallen idag och Francesco kändes jättebra. Han fick ett jättetufft jobb i måndags och det tog lite på honom men så lättade han upp det lite idag och körde två intervaller. Läget är väl inte hela världen här. Han var ju mycket fin och tog ner Mellby Jinx utvändigt på Bergsåker och hade Borups Victory i rygg då och de är väl inte riktigt den kalibern emot den här gången och skulle han få dödens på Castor the Star eller Bicc’s Tobee så är väl inte det heller hela världen och han är ju bättre på 2140 och 2640 meter.
  • Redén har även med 2 Chestnut i Svensk Mästerskap (V75-7).
  • – Han är fin och har varit stark i jobben. Han behövde väl kanske loppet senast men gick jättebra och hade Örjan kört lite tidigare kanske han hade vunnit. Han är bra i ordning men räcker väl inte riktigt men skulle kunna vara trea-fyra om det stämmer. Han gynnas av lång distans men har också blivit snabbare och verkligen skärpt till aktionen.
  • Innan V75 körs det två uttagningslopp till Europaderbyt där Redén har tre hästar med.
  • 4 Izod Zet (V4-2) körde ju upp i vagn i Derbyt senast då det var en som stannade framför honom och han galopperade men hade en hel del krafter kvar i det läget. Han har tränat på bra och känns fin så han ska vara i bra ordning.
  • 5 Mister Lion (V4-3) fick verkligen springa på idag. Han gick själv men skötaren körde på rätt tufft med honom. Det är en jäkla häst och med det loppet han fick på Jägers senast kan man tycka att han borde bli lite matt men han går framåt med sådana lopp. Han har inte riktigt haft någon tur och blev lite vass senast och gick nästan ett lopp innan då han blev väldigt vass då Örjan vände upp och gjorde en provstart. Men han tog inte illa vid sig av det och har gått bra jobb hela tiden. Barfota runt om var ju väldigt passande för honom senast så han kommer gå så igen.
  • 6 La Yuca (V4-3) var han inte helt nöjd med i Derbyt senast men vi vet inte var det var men det var inte den rätta geisten i henne. Hon är inte behandlad och det var inte några sådana fel utan det var mer att hon hade en dålig dag. Hon har tränat på och känns fin så känslan är att alla tre ska ha chans att ta sig till final, om det inte händer något konstigt, då det är de fyra främsta som går till final, avslutar Anders Malmrot.

Viktigt vetande

  • 2 Olly Håleryd (V75-1) har på tolv starter i Daniel Redéns regi tagit sju segrar och fyra andraplatser.
  • 9 Aurelia Express (V75-1) har två lopp i kroppen efter långt uppehåll och satt fast med mycket sparat senast.
  • 1 Global Etalon (V75-2) går ner rejäl i klass då han i sina tre senaste starter varit ut i lopp som vunnits av Önas Prince, Bicc’s Tobee och Fancesco Zet. Han har startat en gång tidigare i monté vilket var på Vincennes i februari där han slutade femma på 12,6/2175 meter.
  • 6 Joy Alissa (V75-2) är titelförsvarare i Monte-SM. Hon imponerade vid montésegern på Vincennes i januari på 11,1/2175 meter. Har nu två lopp i kroppen efter uppehåll.
  • 9 Dee Godfather (V75-2) är obesegrad i fem starter i monté på svensk mark.
  • Att samtliga hästarna i Ungdoms-SM (V75-3) har ny kusk i vagnen.
  • 3 Monsieur Choclat (V75-3) och 12 Stock Trader (V75-3) är de enda i loppet som har vunnit över lång distans.
  • 6 Automatic Flight (V75-3) höll undan säkert senast trots att aktionen inte stämde fullt ut. Han gör här debut över lång distans och kommer ev. tävla barfota runt om för första gången.
  • 2 Kosmo Simoni (V75-4) är obesegrad i två starter med Patrik Fernlund i sulkyn.
  • 5 Fancy Free (V75-4) har två raka segrar efter långt uppehåll. Han är anmäld barfota runt om och har bara tävlat barfota runt om vid ett tillfälle tidigare. Har på fem starter i ledningen tagit fyra segrar.
  • 7 Xander (V75-4) kommer tävla barfota runt om, det har han gjort fyra gånger tidigare vilket har slutat med tre segrar.
  • 4 X.O.Kemp (V75-5) har körts till ledningen fyra gånger där alla har slutat med seger.
  • 7 Steady Roc (V75-5) har visat toppform och har slutat trea och tvåa bakom segermaskinen Fine Manners i de två senaste starterna. Linus Lönn känner hästen väl och på fyra starter med Linus i sulkyn har det blivit två segrar och en andraplats.
  • 6 Figlia de Ciclone (V75-6) har fyra segrar i karriären där samtliga är tagna från ledningen. Kommer eventuellt gå med rycktussar för första gången.
  • 7 Tactic Lane (V75-6) har haft springspår två gånger tidigare och har spetsat båda gångerna.
  • 10 Official Sox (V75-6) var Carl Johan Jepsons förstaval i loppet före 7 Tactic Lane.
  • 6 Castor the Star (V75-7) har tre segrar på åtta starter över lång distans där samtliga är tagna från ledningen. Han kommer att tävla med skor den här gången.
  • 12 Francesco Zet (V75-7) har bara förlorat vid ett tillfälle på sju starter över lång distans och det var i Åby World Grand Prix förra året där Horsey Dream vann.
Systemet

Kupong 1

V75-1: 2,3,4,9,10 (1-7)
V75-2: 1 Global Etalon (9.12)
V75-3: 1,3,4,6,7,10,11 (12-8)
V75-4: 1,2,5,6,7 (12-4)
V75-5: 3 Pure Atlas (11-7)
V75-6: 3,4,6,7,9,10,12,13,14,15 (5-2)
V75-7: 12 Francesco Zet (6-9)
1750 rader/875 kronor

Kupong 2:
V75-1: 2 Olly Håleryd (10-4)
V75-2: 1 Global Etalon (9.12)
V75-3: 1,3,4,6,7,10,11 (12-8)
V75-4: 1,2,5,6,7 (12-4)
V75-5: 2,4,6,7,10,11 (12-1)
V75-6: 3,4,6,7,9,10,12,13,14,15 (5-2)
V75-7: 12 Francesco Zet (6-9)
2100 rader/1050 kronor
Sammanlagd kostnad 1925 kronor