Guiden Express V85: boden 13 Juni

V85 drar hela vägen upp till Boden och extra högt spelvärde då det är cirka 47 miljoner i åttarättspotten. Vi jagar en rejäl bit av kakan och har tagit hjälp av stall Wäjersten samt stämt av med tränaren till ett av de hetare kallbloden för att reda ut loppen.

Två starka spikar men vi väljer att gå för guld och garderar Francesco Zet.

Lycka till!

V85 drar hela vägen upp till Boden och extra högt spelvärde då det är cirka 47 miljoner i åttarättspotten. Vi jagar en rejäl bit av kakan och har tagit hjälp av stall Wäjersten samt stämt av med tränaren till ett av de hetare kallbloden för att reda ut loppen.

Två starka spikar men vi väljer att gå för guld och garderar Francesco Zet.

Lycka till!

bästa spikarna

Bästa spiken är 5 X.O.Kemp (V85-6) i silverloppet. Han hade ett väldigt fint fjolår med drygt 850.000 kronor intjänat och har fortsatt på den inslagna vägen i år, det har till och med kommit en nivåhöjning och insatserna på slutet har varit väldigt bra. Näst senast var han trea i femåringsloppet Berth Johanssons Memorial med Dream Mine (tvåa i Elitloppet) och Before Takeoff (vann guld förra veckan) före sig i mål. Senast stod han för ett topplopp under elitloppshelgen då han höll starkt på en 09-tid efter ett blytungt lopp. Det saknas inte motstånd men de har fått kluriga lägen. Då tänker vi mest på 1 Micke Sting (kan strula från innerspår), 9 Ready Star (bakspår) och 12 Loxahatchee (sämsta läget). Det ser bra ut för X.O.Kemp att tidigt sitta i ledningen och därifrån är det toppchans. Stark och bra spik!

3 Mace Windu (V85-5) fick ingen riktig utdelning som treåring men han kastrerades inför fyraåringssäsongen och årsdebuten fanns det inget att klaga på. Det var riktigt bra intryck på honom och han vann lätt med till synes en hel del krafter i behåll. Han är inte oäven från start och skulle han hitta till ledningen så är nog loppet över, ändå lite långsökt att han ska göra det men som det såg ut i årsdebuten så tål den här Greenshoe-fyraåringen att jobba en del själv. Det finns några bra motståndare men han känns mycket spelvärd och han blir vår andra spik i omgången.

låset

I Norrbottens Stora Pris (V85-8) har 5 Francesco Zet en bra uppgift och mycket talar för att han hittar till ledningen. Han kommer från en mersmakande vinst i Paralympiatravet och att det gått en dryg månad sedan den starten ska inte betyda något. Kort och gott en bra chans men han blir streckad därefter och vi väljer att dubbla med Elitloppsfyran 9 Jobspost som det varit en häftig utveckling på. Han är minst sagt i toppslag och inte omöjligt att han kan ge den stora favoriten en match.

dragen

5 Chianti L.A. (V85-1) har inte visat något på slutet men kan bättre och första barfota runt om med ett bra läge känns spännande.

9 Bilbao Ace (V85-2) har gjort fyra starter i år och bör vara i toppslag. Man har siktat mot det här loppet och även om bakspåret är missgynnande så kan han slå till.

5 Skeie Balder (V85-3) är bra i grunden och återkommer efter drygt fyra månaders paus. Gör Gargamel bort sig så är det vidöppet bakom och då ska man inte glömma honom som totalt ospelad.

13 Minerva Sisu (V85-4) såg fin ut senast under elitloppshelgen då hon blev fast med sparat på en 12-tid. Hon har ingen enkel uppgift men definitivt skrällduglig.

Utgångshästar

1 Golden Kronos (V85-1) har en lämplig uppgift i det inledande Klass II-loppet. Han är än så länge i på tok för låg klass och motståndet den här gången kontra senast är inte värre, snarare tvärtom. Läget går inte att klaga på även om det kanske är just det som kan ställa till det. Det finns absolut i boken att han håller upp ledningen och då ska mycket till för att han ska förlora men blir han överflyglad och inte hittar ut så krävs ju tur. En stark utgångshäst att inleda med.

Även här går vi på en Wäjersten-häst, 6 Mellby Mowgli (V85-7). Han är riktigt på gång för dagen och kommer med bra prestationer i ryggen. Läget är inte perfekt men han kan öppna klart bra och det bör inte strula därifrån. Han tål att jobba under vägen om det skulle krävas och han kan mycket väl visa sig vara bäst den tunga vägen. Barfota runt om för första gången är mycket intressant!

Spetsstriderna
  • V85-1: 1 Gordon Brodde har haft innerspår bakom bilen två gånger och höll upp ledningen i den första. I den andra, årsdebuten i år, så togs han relativt lugnt och gjorde ingen ansats på front. Han är snabb men kanske ingen riktig blixt och ska ses med vettig chans att hålla upp men helt givet är det inte. Det finns flera som är snabba utvändigt, 2 Gibson Brodde kan flytta på sig men att ta en längd sida vid sida är inte lätt. 4 No Regrets Renka lär laddas för att komma ner på innerspår. 5 Chanti L.A. lättas i balansen och med perfekt spår så är nog han värst emot favoriten inledningsvis, har en vass startkusk också. 6 Hominid är även han snabb men spåret försvårar, detsamma gäller 7 Only Muscles Steel.
  • V85-2: 1 You to Ezme har haft innerspår vid fyra tillfällen och inte varit i närheten av att spetsa. 4 Sonesta har haft spår fyra-fem bakom bilen sex gånger, spetsat i fem av dessa och vid ”plumpen” så galopperade hon efter 200 meter på väg mot ledningen. Hon spetsade från just spår fyra i en 08,6-öppning första 500 vid senaste segern och vi håller henne som solklar spetsfavorit. 5 Can’t be Ruled har öppnat bra vid ett par tillfällen och tränaren vill till ledningen men man tar knappast en längd på Sonesta.
  • V85-3: 1 Tyri Leo öppnade ganska bra senast, med bara två hästar på startfållan och Björn Goop som leder volten borde man ta ledningen. 2 Lille Rose G.L. är nog lite snabbare men Kylin Blom vill nog ha en rygg så fort som möjligt. 3 Gargamel hade bakspår senast men var stabil och snabb bakom hästar efter en bit. Har mest startat med auto hos Westholm men öppnat rätt bra i volt tidigare. Trampar han rätt kan man nog tidigt testa mot täten. 8 Opal Kiro har haft springspår en gång och var snabb då, han är kvick i fotarbetet och prickar man starten så kan man nog överrumpla starthästarna.
  • V85-4: 1 Waka Waka L.A. kan öppna vettigt men är ingen faktor i spetsstriden, detsamma gäller 3 Love Vacation. 4 Prevail’em och 5 Mon’s Red Wing kan båda öppna bra från snäva spår men de bör få svårt att svara ut 6 Treasure Tile om man prickar från springspåret, vilket är långt ifrån givet. 7 A Perfect Feeling vill man till ledningen med men man måste vara lite varsam första biten vilket såklart försvårar möjligheten att komma till spets.
  • V85-5: 1 Twigs Mind U. var snabb från innerspår näst senast och det blir kanske en växel till första biten med barfotabalans, ett hett spetsbud. 2 Karbon Brick är öppnat kvickt i de två senaste och Björn Goop i sulkyn är tveklöst ett plus om man vill till ledningen. 3 Mace Windu har öppnat snabbt vid några tillfällen och det är möjligt att han blivit mer fokuserad som valack. 5 Alfred Gratien och 6 Hällebackens Nike har visat rätt bra takter den första biten men de har många snabba invändigt och de får det kämpigt.
  • V85-6: 1 Micke Sting har öppnat bra vid några tillfällen men att han ska vara en faktor i spetsstriden här känns långsökt. 2 S.G.Mistral är inte oäven från början men borde inte köras i spets om han skulle hitta dit. 3 Marlon Boko kan lägga iväg bra vid laddning men även här bör man vara inne på ett rygglopp. 5 X.O.Kemp är snabb och har ett perfekt spår. Han är snabb ut och klar spetsfavorit.
  • V85-7: 1 Herkules A’lir är snabb men felade på väg mot ledningen för tre starter sedan, definitivt en faktor felfri. Både 2 True Exception och 3 Lots of Fun Sisu är snabba men båda vill ner till plankan för att troligtvis smygas. Detsamma gäller 4 Restricted Edition. 5 Fix You har visat snabba takter i Finland men upp i klass nu och då kanske det inte biter lika bra. 6 Mellby Mowgli lär laddas framåt, spetsar knappast av egen kraft men kan mycket väl hitta till front efter en bit.
  • V85-8: 2 Kingen Mearas, 3 Makalu Doc och 4 Castor the Star gör upp om rygg ledaren och det är fördel den sistnämnde. 5 Francesco Zet ska inte ha något problem att svara ut hästarna utvändigt och borde ganska bekvämt kunna glida till ledningen när det är läge. Tveklöst omgångens ”säkraste” spetshäst.

Intervju

  • Stall Wäjersten dominerade förra veckan på V85 med tre segrar. Hur många blir det på lördag? Oskar Florhed reder ut det hela.
  • 1 Golden Kronos (V85-1) är en jättefin häst som vi haft höga tankar om. Han var duktig senast och kommer i bra form, han känns fin i träningen. Läget kan vara lite lurigt då han inte är någon riktig blixt första biten men han får försöka öppna så snabbt som möjligt. Från ledningen ser det bra ut men annars behöver det ju lösa sig, han står sig bra i loppet. Inga ändringar.
  • 5 X.O.Kemp (V85-6) har varit jättebra på slutet och var ju rejält bra senast under elitloppshelgen. Det blev körning mitt i loppet och det gynnade inte oss, så det var synd. Han är jättebra i ordning och fick ju även ett bra läge då han kan öppna snabbt. Det ser bra ut för honom måste man säga. Inga ändringar.
  • 12 Loxahatchee (V85-6) är en fin häst som även han gjort det bra på slutet. Han gick starkt i skymundan senast och är i bra slag. Han fick ett svårt läge och han behöver klaff för att kunna vara med och göra upp om det. Han kommer gå med skor fram den här gången.
  • 1 Herkules A´lir (V85-7) har körts snällt för det mesta och det har inte riktigt stämt med startspåren heller. Senast stämde det bra och han vann lätt efter ett fint lopp. Allt är bra med honom efter senast och han har ett bra läge här. Han kan öppna hyggligt och kommer göra ett bra lopp, sedan får vi se om han kan ta andra raka.
  • 6 Mellby Mowgli (V85-7) är bra nu och han är inne i en fin fas. Han är ingen blixt från start men är stark och tål att gå lite i den författningen han är i nu. Han kommer vara med långt framme här om det inte strular under vägen. Han ska gå barfota runt om för första gången och det är en rejäl lättning från järnskor så det känns intressant.
  • 1 H.C.´s Crazy Horse (V85-8) har fått ett väldigt fint läge för att tjäna så fina pengar som möjligt. Han räckte inte i Frankrike när han var nere där förra vintern men det gav honom hårdhet och han växte in i klassen i fjol. Inga ändringar.
  • 2 Kingen Mearas (V85-8) blev grovt störd senast. Han tar nog en längd på stallkamraten invändigt från början och sedan är det samma som gäller för honom, smyga med och tjäna bra pengar. Inga ändringar.
  • 7 Mellby Jinx (V85-8) har varit ruggig på slutet så det var synd på läget. Han kan ju öppna vasst om man vill det så vi får se hur det löser sig från start, han är ju även sylvass på speed om han får gå i ryggar. Det är en bra platschans i första hand. Inga ändringar.
  • 8 Gio Cash (V85-8) blev det nog en mental grej för senast och han rullade över till slut. Han var inte trött och jag tror inte han kommer göra det nu med Daniel i vagnen. Det var synd på spåret, men han har haft bra spår många gånger, för han känns minst lika bra efteråt om inte bättre. Kan bli lite tyngre boots på honom nu annars som senast.
  • – Det är väl X.O.Kemp, Mellby Mowgli och Golden Kronos som vi har störst förhoppningar på inför lördag, avslutar Oscar Florhed.
  • Vi saknade intervjun på 10 Kruson (V85-3) i tidningen men den kommer här
  • – Han har kommit igång ganska bra nu på slutet tycker jag. Han är pigg och fräsch i träningen så jag är försiktigt optimistisk inför lördagen. Det är ett jämnt och inget enkelt lopp, han har många framför sig så det är bara hoppas att han kan få en bra resa. Örjan brukar vara bra på att hitta rätt vägar och med klaff ska han kunna vara med och hugga där framme. Han har fortsatt tränat på bra efter senaste loppet, han har fått gå ganska hårt så formen ska vara som i loppen på slutet. Är han med dem in mot upploppet så går han hela vägen och då kan det bli intressant. Han gick med norskt huvudlag för första gången för mig näst senast och svarade rätt så bra på dem, senast var det öppet huvudlag men nu blir det norskt igen. Skor och vanlig vagn som senast, säger Andrew von Krusenstierna.

Viktigt vetande

  • Boden kör Midnattstrav och det är senare inlämning (20:10) på lördag, det är jackpot med runt 47 miljoner i åttarättspotten.
  • 1 Golden Kronos (V85-1) är van att möta tuffa hästar och har en fin uppgift framför sig, det här Klass II-försöket håller inte samma nivå som det senaste han var med i.
  • 2 Gibson Brodde, 6 Hominid och 9 Önas Samanta i V85-2 ska samtliga eventuellt gå barfota runt om för första gången på lördag.
  • 5 Chanti L.A. (V85-1) är tanken att det blir barfota runt om för första gången och det känns intressant.
  • 9 Önas Samanta (V85-1) har tre raka i sin nya regi men man ska ha med sig att det har varit i betydligt enklare gäng.
  • 4 Sonesta (V85-2) har tagit sina sex segrar från ledningen.
  • 10 Jobiline Ridge (V85-2) visade stora fartresurser i sin tidigare regi, vann bland annat överlägset på 12,3/2140 auto. Nu har hon två lopp i kroppen i ny regi och stoet har nog en hel del att hämta framöver om man hittar rätt på henne.
  • 1 Tyri Leo (V85-3) vann på 25,6/2040 senast (fel i startlistan i tidningen), tränaren tror att han ska kunna en sekund snabbare och det borde räcka en bit.
  • 3 Gargamel (V85-3) har vunnit sex av nio starter hos Westholm och är obesegrad felfri. Intrycket senast kan ha varit det bästa hittills i karriären.
  • 5 Skeie Balder (V85-3) ska tävla barfota runt om igen, samtliga karriärens segrar är tagna med den balansen.
  • 5 Mon’s Red Wing (V85-4) ska gå barfota runt om för första gången.
  • 8 This Love (V85-4) ska gå både barfota runt om och med rycktussar för första gången.
  • 1 Twigs Mind U. (V85-5) är anmäld barfota runt om och det blir första gången i så fall. Han har vunnit två av tre gånger som han körts i ledningen.
  • 3 Mace Windu (V85-5) vann i första starten som valack senast och det såg ut att vara bättre fokus och tryck i honom.
  • Det är flera spännande ändringar i V85-5. 8 Astrid Ruda är anmäld med bike för första gången och det kan bli första barfota runt om när det gäller 9 Waldemar W.F. och 10 Edes Coktail.
  • 5 X.O.Kemp (V85-6) har läge för spets där han vunnit sju gånger på åtta försök. Örjan kör för första gången. Två av de tuffaste utmanarna har fått knepiga lägen. 1 Micke Sting har vunnit sex av sju från ledningen men vi tror inte att han håller upp spets. 12 Loxahatchee är tränare Wäjerstens val men att vinna från sämsta spåret är svårt.
  • 6 Mellby Mowgli (V85-7) har gått med järnskor och ska nu gå barfota runt om för första gången, det är en rejäl lättning.
  • 8 Filling Fuel (V85-7) matchades nog senast för det här loppet för nu växlar man upp med både barfota runt om och jänkarvagn. Han vann den här tävlingsdagen i fjol.
  • 9 Gratisfaction (V85-7) ska gå med jänkarvagn för andra gången i livet, den första vann han på V85 i Boden i oktober.
  • 14 Lozano (V85-7) ska gå barfota för första gången i regin, senast han gick med den balansen var för drygt ett år sedan.
  • Sex hästar i V85-8 har stött på 5 Francesco Zet när det gäller inbördes möten, Redéns stjärna har inte förvånande plusstatistik på alla och hållit nollan mot fem av dessa. Den enda som har besegrat Francesco Zet är 7 Mellby Jinx, två gånger dessutom, men han har även förlorat åtta…
  • 5 Francesco Zet (V85-8) har vunnit 16 av de 18 gånger han körts i ledningen. Ena förlusten var i ett Elitloppet 2024 och den andra kom på Solänget ifjol då han inte alls var i form. Han vann Norrbottens Stora Pris 2023 och 2024 och är obesegrad i Boden.
Systemet

Kupong 1:
V85-1: 1 Golden Kronos (9-2)

V85-2: 1,4,5,9,10 (11-3)

V85-3: 1,3,4,5,10,13 (7-15)

V85-4: 6,7,9,10,13,15 (14-4)

V85-5: 3 Mace Windu (1-7)

V85-6: 5 X.O.Kemp (1-12)

V85-7: 1,7,8,9,13,14 (12-5)

V85-8: 5,9 (7-8)

2160 rader/1080 kronor

Kupong 2:
V85-1: 1,2,5,8,9,10 (3-7)

V85-2: 1,4,5,9,10 (11-3)

V85-3: 1,3,4,5,10,13 (7-15)

V85-4: 6,7,9,10,13,15 (14-4)

V85-5: 3 Mace Windu (1-7)

V85-6: 5 X.O.Kemp (1-12)

V85-7: 6 Mellby Mowgli (1-9)

V85-8: 5,9 (7-8)

2160 rader/1080 kronor
Totalt: 2160 kronor



Prova Guiden ExpressV75