V75-stjärna säljs till Frankrike?

STOCKHOLM TORSDAG

Across The Lines är på väg att säljas till Frankrike. Köpare är den franske tränaren Jean-Lou Peupion. – Men det är långt ifrån klart ännu, säger Hans Adielsson.

Jägersrotränaren har gjort ett mycket gott arbete med Across The Lines. Hästen har tagit 14 segrar på 27 starter och tjänat drygt 1,1 miljoner kronor. Fyra av segrarna är tagna inom V75.

Across The Lines går under smeknamnet ”fotbollshästen”, då han delägs av Sören Åkeby och Hasse Backe. Så sent som i lördags gjorde hästen ett topplopp i silverdivisionsfinalen i Örebro. Men nu kan den femårige hingsten lämna Sverige för gott.

– Så länge hästen inte är betald är ingenting klart. Dessutom ska han veterinärundersökas först. Men det är meningen att det ska bli klart och det är Jean-Lou Peupion som ska ha Across The Lines, säger Hans Adielsson.

– Han är överens med ägarna vad det gäller priset och vi väntar på att de ska skicka ut en veterinär för att besiktiga hästen. Across The Lines gjorde ett starkt lopp i lördags efter att ha fått elak press under vägen. Jag tror att han hade klarat sig bra i gulddivisionen om han stannat i Sverige, fortsätter Adielsson.

Michael Carlsson