Adams Hall travade 1.10,2 på Tingsryd

STOCKHOLM SÖNDAG

Inget svenskt rekord men en härlig fartfest. Tingsryds rekordförsök blev en succé där Adams Hall och Åke Svanstedt segrade på 1.10,2a/1 609 meter.

Extrabelöningen på 100 000 kronor om vinnaren sprang under 1.10,0 hade rätt effekt. Tempot blev stenhårt och efter 1 200 meter låg man på kilometertiden 1.09,6.

Det var Prime och Jörgen Sjunnesson som satte nivån när man brakade till ledningen via 1.07,6 första kvartsmilen. Sedan sänktes farten en bit innan Åke Svanstedt satte fart i andraspår efter att ha legat som fyra runt första sväng. Halva distansen nåddes på 1.10,3, men Svanstedts attack räckte både till att ta över ledningen innan slutsvängen och ge publiken hopp om en 1.09-tid.

Persos Yankee gled fram som tvåa och utmanade ettrigt upploppet ner, men Adams Hall vägrade släppa någon förbi sig.

– Vi gjorde ett försök på rekordet och det var inte långt ifrån. Även om hästen inte klarade det var han väldigt bra. Banan är kanonfin på Tingsryd, konstaterade Åke Svanstedt.

En rekordbana för framtiden

Tiden var tre tiondelar sämre än Conny Nobells svenska rekord och räckte för att pulvrisera det gamla banrekordet med över en sekund. Samma tid noterade Persos Yankee medan resten av fältet var ordentligt akterseglat.

Även om det inte räckte hela vägen denna gång gav loppet ett kvitto på att Tingsryds milebana lever upp till sin ambition att vara snabbast i landet och kommer att vara platsen för många rekordnoteringar i framtiden.

Robin Johansson