STOCKHOLM ONSDAG
…som börjat sitt nya jobb som ansvarig tränare hos Scuderia Mondial Sports utanför Rom och startar Ioss Court Sm i stoavdelningen av Orsi Mangelli på torsdagen.

Hur trivs du på nya jobbet? – Enormt bra. Just nu tränar jag 50 hästar, dessutom kommer det 25 ettåringar i nästa vecka. Visserligen spöregnar det just nu, men annars är vädret underbart här, mycket bättre än i Milano där jag höll till tidigare. Sedan har man närhet till havet också, igår var jag en sväng nere på stranden. Hur är kvalitén på hästarna? – Mycket hög måste jag säga. Ägaren satsar hårt på uppfödningen och använder bara de bästa hingstarna som Lemon Dra, Viking Kronos och Andover Hall. Det är likvärdig klass här som det var hos min förre arbetsgivare Gubellini-stallet. Hur kom det sig att du fick det här erbjudandet? – Vi hade haft kontakt tidigare och när jag slutade hos Gubellini så hörde de av sig. Heinz Wewering ansvarade för träningen tidigare, men när jag kom för en månad sedan fick han sluta. Så är det i travbranschen här nere, det är lite som att träna fotbollslag.
Vem är stjärnan i laget då?
– För dagen är det väl Ioss Court Sm. Hon tillhör de bästa stona i kullen och har tjänat ungefär 1,5 miljoner svenska kronor. I sin senaste start var hon femma i Oaks, men inte som bäst för dagen. Då hade jag bara varit här några dagar. Inför det här har jag kunnat förbereda henne själv och hästen känns riktigt fin. Så det här är blir ett elddop för dig som tränare? – Ja, det kan man väl säga. Det är i alla fall det första storloppsstarten sedan jag tog över här så visst blir det extra spännande. Det är Roberto Andreghetti som kör, är det honom ni kommer att använda som förstekusk? – Nej, i första hand anlitar vi Giampaolo Minucci, men han är avstängd.
Kan hon vinna loppet? – Klaffar det på vägen så tror jag det. Det är en väldigt speedig häst som ska gå på rulle och har ett perfekt utgångsläge.
Robin Johansson
Foto: Lars-Ove Pettersson

