STOCKHOLM MÅNDAG
…vars Hot Tub var knappt slagen tvåa i Prix de Bretagne på Vincennes.
Andraplatsen var värd 225.000 kronor. Hur är läget så här dagen efter? – Jag har precis hämtat in hästen från hagen. Han verkar ha tagit loppet bra och ser fräsch och fin ut.
Berätta hur du upplevde loppet?
– Han fick en bra start och kom ner i rygg på ledaren. Så långt var allt perfekt men sedan blev det ganska tufft i uppförsbacken på bortre långsidan. My Love Lady drog undan rejält i ledningen och då blev jag orolig när min häst försökte hänga med i det hårda tempot.
– Men han var väldigt duktig som hade en pollett kvar in på upploppet och det höll ju sånär på att gå vägen. Det var i de tre, fyra sista stegen som Kool du Caux tog sig förbi.
Hur var känslorna direkt efter mål?
– Det var lite surt att inte få vinna när det var så nära. Men samtidigt hade jag inte trott på mer än en fjärde, femteplats på förhand.
Vad sa kusken Stephane Delasalle efteråt?
– Han tyckte att Hot Tub var en klass bättre än i fjol. Framförallt kändes hästen starkare och det var ju kul att höra.
– Delasalle kör jäkligt bra och får förstås fortsätta köra hela vintern.
Vad blir nästa uppgift för Hot Tub?
– Vi siktar på att vara med i nästa B-lopp om tre veckor. Det är Prix de Bourbonnais som körs den 8 december.
– Det var synd att han inte vann nu för då hade hästen varit klar för alla återstående B-loppen. Vinnarna har nämligen förtur. Nu är det inte säkert att han kommer med eftersom man går efter intjänade pengar.
Hur är tankarna annars om fortsättningen i Frankrike för Hot Tub? Prix d’Amerique exempelvis?
– Jag hoppas att han kommer med och kan tävla i de återstående B-loppen. Han slog flera av hästarna nu som är aktuella för Prix d’Amerique. Så målsättningen är självklart att försöka vara med i det loppet, säger Marcus Öhman.
Hur ser filialen ut i Frankrike?
– Vi håller till i Chamant fem mil norr om Paris. Just nu är det tre hästar här nere och eventuellt kommer jag att ta ner fler eftersom jag hyr sju boxplatser. Förutom Hot Tub är Ebel och Uncle Thom här.
– Jag har en tjej anställd som sköter om hästarna och själv kommer jag att pendla var tionde dag ungefär. Jag ska snart fortsätta gå den förberedande tränarkursen på Wången. Den börjar i december och jag har gått tre veckor av den och har sju kvar.
Michael Carlsson

