Skrällarna lyste med sin frånvaro och ingen av vinnarna var streckade lägre ner än trea i listan. Sex rätt belönades med knappt 900 kronor och femmorna passerade precis femkronorsstrecket.
Pippiwhitestocking är tveklöst ett mycket intressant tillskott i landet. Stoet som felade på väg mot segern i Hambletonian Oaks ifjol gick som bekant 11,2 redan i Sverige-debuten som tvåa bakom Skully Gully men det efter en perfekt resa.
– Jag tycker att hon var enormt bra redan då och med Johanssons hästar är det så att 99 av 100 går framåt med ett lopp i kroppen. Nu fick vi en bra resa i bra tempo och hon avgjorde på väldigt bra sätt, sa Erik efter segern.
S.J.’s Gold rusade till ledningen och efter 12,1 första varvet satte Kristian Malmin allt på ett kort 700 kvar och efter att ha 08,5 från 700 till 300 kvar så blev det ”soppatorsk” sista 100. Pippiwhitestockings gick med i ryggar från fjärde utvändigt 700 kvar och via 10 sista 700 avgjorde hon som sagt lätt. Det här kan vara en häst för den absoluta eliten, åtminstone nästa år.
En rejäl artist
Artistic Ås är en annan fyraåring från Stig H Johanssons stall som visat kvalitéer utöver det vanliga när han håller sig i skinnet. Nu öppnade han snabbt bakom bilen men det gjorde ett par hästar invändigt också och det blev ett tredjespår innan han kom till spets efter 350 meter. 1.08,1 första 500 efter laddning borde ha satt sina spår för en häst som har tendenser att bli hetsig men han hade både kraft och mod att gå undan till enkel vinst på finas 13,3/2140 auto.
– Han kändes fantastiskt bra hela vägen och det var bra gjort att stå till mål, berömde Erik Adielsson.
Om möjligt minst lika nöjd var han efter segern med pappa Hans-tränade Hoof Beats som går från klarhet till klarhet. Efter en lugn start som betydde fjärde utvändigt medan täten öppnade 12,9 första 1000 så styrde Erik på varvet från mål. 575 kvar hade han rundat till spets och trots att Elton Silvio som liftat med bakom kunde gå ner och vila i rygg i sista kurvan så stack Hoof Beats bara undan över upploppet. Han vann på 13,2/2140 auto och närmar sig nu miljonen intjänat. 660.000 har det blivit bara i år och fortsätter han i den här stilen är han i högsta V75-klassen innan året är till ända.
– Han är riktigt, riktigt bra och vann med tussarna kvar i dag. Han hade nog kunnat gå 12,5 om det krävts, kommenterade Erik.
Adielssons fjärde seger för kvällen kom med Knockout Rose som är obesegrad efter två starter. Efter tidig ledning knallade han 14,2 sista 1000 och gav inte duktige Manna en chans att gå i närkamp.
Heders-Julia vann igen
Jodas Julia är en riktig hedersmärr i toppform. Nu fick hon en perfekt resa i andra utvändigt men tempot var ”bara” 15,2 och det borde ha betytt att hårt betrodda ledarinnan Pure Ivory borde blivit svårslagen. Men när Johnny Takter styrde på 350 kvar small det bara till och på bara steg hade Julia avgjort och försvann sedan till överlägsen seger medan Pure Ivory packade ihop totalt.
Takter vann även med Kari Lähdekorpis Gidde T.G. som efter attack från 1400 kvar något överraskande kunde överta ledningen från andrahandsfavoriten Master of Speed 1100 kvar. Efter en 14,5-runda till slut var Gidde sedan helt ohotad.
– Han är lite speciell av sig och man har inte alltid kontakt med honom i loppen och därför passade jag på att köra till nära jag hade det, förklarade Johnny.
Halmstad-seger blev det även V64-4 då stallskriket Fatima Kemp (första barfota runt om) blåste till spets per omgående. Allt såg klart ut mest hela vägen men sista 100 stannade hon till betänkligt och det var mållinjen som räddade henne mot bra avslutande Evita Launcher.
– Trots segern är jag inte helt nöjd med henne. Jag har större förväntningar än så här på henne och hon borde ha vunnit enklare, sa Peter Untersteiner.
Utanför V64-spelet imponerade Timo Nurmos B.B.S.Bigtrade stort. Trots ett lopp i sjunde och 17,8 första 1000 i täten så var han via 10,7 sista 700 klart starkast i spurten.
Rätta rader:
Rätt V64-rad: 5-5-12-4-6-3
Utdelning:
Sex rätt: 896 kr.
Fem rätt:21 kr.
Fyra rätt: 5 kr.
Dagens Dubbel:
6-3. DD-odds: 11,75
Passas framöver:
Speedy Mariela (2) galopperade i ledningen in i första sväng men reparerade sedan starkt som trea och är betydligt bättre än raden.
Caesar Sånna (4) spurtade sylvasst från invändigt köläge och visade 11,6/700. Med det lopet i kroppen är han segeraktuell nästa gång.
Je Reve de Toi (5) fullföljde starkt från femte utvändigt och klockades till 13,5 sista rundan.
Beanie M.M. (7) följde i rygg påp Pippiwhitestockings sista 700 men snybbade sig i galopp i början av upploppet. Han ställde sig snabbt (på rätt sida om upploppsmarkeringen?) och avslutade sedan sylvasst.
Av: Stefan Berglund

