Staro Allentown på väg mot högsta klassen

Staro Allentown öppnade bra bakom bilen och när spetsstriden var avgjorde gjorde Björn Goop slag i saken och gled till ledningen efter ett drygt halvvarv. Varvet gick på 14,8 och utvändige Staro Yodel såg till att favoriten inte skulle få vinna någon bluffseger. 300 meter från mål tyckte Goop att det var dags att tacka för sällskapet och lät Staro Allentown sträcka ut för fullt. Klockan visade 12,7 hela sista varvet och segertiden blev 13,7/2140 auto utan att det på långa vägar var slutsålt i mål.

– Det var väl inte helt oväntat att vi fick överta ledningen och sedan kändes hästen jättefin hela vägen, sa Björn Goop efteråt.

Det här var Björns första seger för kvällen men det skulle bli två till genom Stefan Melander-duon Allram A.E. och Glideslope som båda vann efter tidig ledning. Båda dessa har Scarlet Knight som pappa. Allram A.E. ser ännu lite flegmatisk ut men påminner i övrigt en hel del om sin pappa. Glideslope tappade aktionen sista biten men segern var aldrig fara.

Tursamt för Lion Crown

Lion Crown och Stefan Persson inledde V64-spelet men här var det en del tur med i spelet. Persson valde att sitta kvar i andra utvändigt då det attackerades bakifrån på sista långsidan men när framförvarande Krutan E. bröt ut lite i början av upploppet uppenbarade sig luckan och då avgjorde den snygge Lion Crown säkert sista biten.

– Jag valde att sitta kvar och jag tror inte att han vunnit om vi attackerat först, berättade Persson efter segern.

Little Rainbow var favorit i V64-2 och brisade till ledningen in i första kurvan. Väl där fick han inleda första varvet efter 1.21(!) och de första två varven på 1.19. Med det löpningsförloppet hade han förstås inga problem att gå undan via 13,2 sista 1000.

Favoritseger på stumma ben

Erik Adielsson vann också med pappa Hans Vitesse Söndervang som fick bestämma ett sprinterlopp för ston. Det såg dock inte ut att finnas speciellt mycket kvar i målgången och utan galopp och med lite bättre klaff hade hon nog knappast räckt mot Flamingo Broline som avslutade mycket vasst som trea.

Storbjörnen blev svaret i på förhand öppna V64-3. Han fick en bra resa i fjärde utvändigt med tufft tempo i täten. Han fick göra grovjobbet själv i tredjespår sista 550 och avgjorde säkert sista 50 efter 12,6/700. Man kan dock kanske tycka att han borde avgjort lite enklare och det är nog ingen tillfällighet att det här bara var andra segern i det 24:e försöket. Treårsstoet efter Blixt Pointer kördes till ledningen efetr ett drygt halvvarv och trots högt tempo hade Torbjörn allt under kontroll ända in i mål.

Blixt Pointer har totalt 19 registrerade avkommor och i den äldsta kullen, som är tre år, finns fyra hästar. Tre av dem har vunnit.

I det här loppet var Per Lennartssons Ibiza Broline favorit men hon hade åter aktionsproblem och galopperade när Per skulle köra till ledningen i den andra kurvan. Nu väntar ett veterinärbesök för Varenne-dottern och frågan är om hon hinner komma i stridsdugligt skick till Oaks-kvalen om en månad.

Jämförs med Rae Boko

Staro Allentown på väg mot högsta klassen

I kvällens inledande lopp fick vi sen ännu en fin tvååring från Markku Nieminens stall. Jorma Kontio körde Simb Capi-dottern Zimba Boko (Yankee Glide är pappa) och ekipaget spelade i en egen division. Hon vann på 17,3/1640 volt och Kontio sa efter loppet att Markku gör jämförelser med sin gamla unghäststjärna Rae Boko.

I lärlingsloppet, Andreas Bergfeldts Minne, var Madame Arriba bara bäst. Trots en tuff öppning i vida spår innan hon kom till ledningen bara stack hon ifrån motståndarna till slut. Segertiden blev 14,9/2140 auto. Det var fyraåringens andra raka och de enda i karriären men det lär komma fler. Hon har bara 138.500 kronor på kontot.

Stefan Hultman har länge skrutit om sin treårskull och Marshland blev den sjunde vinnaren från M-kullen i stallet som ju bl.a. också innehåller Maharajah. Marshland galopperade efter 200 meter och satt länge sist i fältet men efter ett virvlande upplopp fångade han in ledande favoriten Deo på linjen. Han visade runt 15,5/1800 och körande Örjan Kihlström var klart nöjd med From Above-sonen.

– Han skyggade för grusstänk vid galoppen och gjorde även så under vägen men han avslutade väldigt och visst finns det bra kapacitet i honom. Tycker att han påminner en hel del om sin pappa, sa Örjan.

Jim Frick har bra form på stallet och vann för andra tävlingsdagen i rad på Solvalla. Lowkeyed attackerade från fjärde utvändigt 700 kvar och sedan Jim skickligt parerat tillstymmelse till felsteg på upploppet så tog sig fyraåringen samman och nosade ut ledande favoriten Manstone’s Rose på linjen.

Passas framöver:

Krutan E. (4) värmde vasst och svarade också för ett topplopp utanpå ledaren. Körande Roger Malmqvist såg till att tempot hölls uppe till 12,0 första varvet och Krutan höll strålande som tera. Smolk i bägaren blev det dock då hästen vinglade ut i början av upploppet och gav luckan till vinnande Lion Crown. Malmqvist som också körde snävt in i första kurvan, då favoriten Duplex stördes till galopp, fick totalt 3.500 kronor i böter och fem dagars avstängning.

Nouvelle Pelle (5) fick en resa i femte utvändigt medan favoriten Little Rainbow fick bestämma i ledningen. Pelle avslutade sylvasst med 10,5 sista 800 efter att ha attackerat i fjärdespår 450 kvar.

Greta Töll (6) gjorde nog sitt livs lopp då hon efter tredjespår genom första kurvan pressade sig till ledningen 1350 kvar. Trots 15,3 första varvet var det högst motvilligt som hon gav sig mot Storbjörnen.

Flamingo Broline (8) har verkligen hittat stilen sedan hon kom till Marcus Öhman. Nu öppnade hon trevande bakom bilen och galopperade efter drygt 100 meter. Upphämtningen från sjätte utvändigt var dock strålande med 11,3 sista 700 ute i spåren och det här stoet blir intressant att följa framöver.

Orso (9) har knallform för dagen. Han blev hängande i tredjespår i början och Göran Jansson valde att backa ner till sjätte invändigt. In i slutsvängen gick han med i tredjespår från absoluta kön och avslutade visslande längst ut i banan. 10,7 sista 700 vittnar om att den här hästen kommer att hävda sig bra i klassen framöver.

Rätta rader:

V64:

5 – 5 – 14 – 2 – 3 – 4.

Utdelning:

Sex rätt: 927 kr.

Fem rätt: 19 kr.

Fyra rätt: Jackpot.

Dagens Dubbel:

3-4. Odds: 3,30.

Av: Stefan Berglund

Staro Allentown på väg mot högsta klassen 2 Staro Allentown på väg mot högsta klassen 3