Topp tre från Solvalla 14 januari

1. Nya startsnabba Ninotchka

Topp tre från Solvalla 14 januari

Lite oväntat var Ninotchka snabbast de första stegen i V64-epilogen. Men det kostade 10,2 första 500 och hon kom sedan till varvning på snabba 1.12,5. Trots detta hade hon kraft och mod att stå emot damer som fått en betydligt mer förmånlig resa. Väl understödd av Jim Frick vann Ninotchka på dagssnabbaste 13,2/1640 auto vilket är starka papper den här årstiden även om Solvallas bana var fin för dagen.

2. Äntligen lossnade det

Topp tre från Solvalla 14 januari 2

Västerbo Lescure har haft en allt annat än framgångsrik start hos Timo Nurmos inför onsdagens start. På tre starter hade det blivit lika många galopper men Västerbo Lescure hade visat fart mellan felstegen. Nu höll han sig till rätt gångart men hade långt fram till täten när attacken sattes in med 600 meter från mål. Han svarade för en rejäl avslutning och hade kopplat greppet med 150 meter kvar till linjen. Segern blev enkelt efter imponerande 11,1 sista 800. Även om han gynnades av den hårda körningen i täten så tar det inte udden av Västerbo Lescures prestation.

3. Mer klirr i kassan

Topp tre från Solvalla 14 januari 3

Hästen med det passande namnet, Katjing, tog sin fjärde raka seger i V64-1. Det var upplagt för att han skulle få göra grovjobbet utvändigt om (den förmodade ledaren) Rakas. Men när denne välvilligt släppte kommandot efter 400 meter körda kände nog favoritspelarna en stund av lättnad. Genom slutsvängen såg Rakas taggad ut och 350 kvar sattes attacken in. Erik Adielsson litade dock fullt ut på Katjing och behövde inte driva honom något nämnvärt utan hästen visade åter mycket fin inställning när han lunkade undan till en enkel seger.

Passas nästa gång

Billion Tooma reparerade en stor startgalopp på ett positivt sätt och fullföljde bra via 12,7 sista 700. Raden är inte speciellt smickrande men det kan betyda ett hyggligt odds i den kommande starten.

Nova Brodda visade verkligen att hon är på rätt väg. Hon fick en tuff resa och att hon inte kunde stå emot starke Energy Ås till slut är inte mycket att säga om. Ett steg i helt rätt riktning.

Give to Get var inblandad i en tuff öppning men fick ge slaget om ledningen förlorat efter 400 meter. Luckan kom i sista sväng och Give to Get fullföljde bra bakom vinnande Västerbo Lescure. Det är ett klart plus när han kan tävla barfota runt om.

Av: Anders Nordqvist

Topp tre från Solvalla 14 januari 4 Topp tre från Solvalla 14 januari 5 Topp tre från Solvalla 14 januari 6