Det var när hästens ägare kom till Sundbyholmstravet sent på lördagseftermiddagen som han upptäckte att något inte stod rätt till.
– Enligt den rapport ägaren har gett oss såg han en mörk Volvo med flera personer i köra iväg från hagen. Sen upptäckte han att hästen stod i en annan hage än den hon blivit utsläppt i och när han kom fram till hästen upptäckte han skärsår på bakbenen, berättar Michael Wallin, sportchef på Sundbyholmstravet.
Händelsen är polisanmäld men något klart motiv eller några misstänkta gärningsmän finns ännu inte.
– Av vilken anledning någon har gjort det här står än så länge skrivet i stjärnorna. Det kan vara någon slags varning för ouppklarade affärer men det är bara spekulationer. Vi får höra målsägaren och se om det framkommer något, säger Tommy Rengman vid Eskilstunapolisen.
Hästen ifråga är ett fyraårigt sto vid namn Lontra Jet som nyligen köpts till Sverige från Danmark. Hur allvarliga skador hon fått är oklart men enligt Michael Wallin behöver inte tävlingskarriären vara förstörd.
– Det verkar, peppar, peppar, som att det ändå har gått rätt så bra.
Av: Kanal75

