Ingen tur för Stamping i kallblodsloppet

Loppet i Paris vanns av norske Voje Faks med tränaren Geir Flåten i sulkyn. Sexåringen, som fram till i fjol tränades av svenske Jan-Olov Persson, tog en överlägsen seger.

Geir Flåten inledde utvändigt ledaren med Voje Faks och fick överta ledningen efter ungefär 700 meter. I mål var den norska duon många längder före de övriga på kilometertiden 1.24,6 2100 meter med bilstart. Tvåa slutade ett annat norskt ekipage, Rubin och Cato Antonsen.

Mycket galopper

Trea och bästa svensk Vingbo Stjärn, tränad av amatören Åsa E Eriksson från Romme med Staffan Falk i sulkyn. Moe Njord galopperade bort sina chanser i starten. Galopp blev det även för Myllarfaks vid upploppets början, då gott gåendes med en andraplats inom räckhåll. Myllarfaks diskades för galoppen vilket även blev ödet för Stamping. Bo Landgren satt som vanligt bakom amatören Arne Anderssons häst, som stod i drygt tre gånger pengarna på vinnarspelet. – Tyvärr blev det ett bökigt lopp för oss en bit bak i kön. Han blev generad till galopp ungefär 500 kvar och hade varit långt fram utan det. Stamping avslutade otroligt snabbt till femteplatsen men var diskad i det läget. Det är bara att hoppas på ett bättre läge i loppet på söndag och att det blir kört på ett annat sätt. I så fall kan det bli revansch, säger Bo Landgren.

Av: Kanal75