Prejad i Elitloppet – nu laddar han om

Holländske tränaren Hugo Langeweg J:r var en av favoriterna i Elitloppet med Russel November. Äventyret slutade dock redan i försöksloppet där Hugo Langeweg J:r anser att hans häst blev grovt störd av belgiske kusken Christophe Martens. – Russel November behövde i alla fall inte bränna något krut i Elitloppet. Som det lät när jag pratade med Langeweg i söndags är klart att hästen går ut i Copenhagen Cup i stället, säger storloppspromotorn Klaus Koch.

Danmarks största lopp avgörs söndagen 14 juni. En annan deltagare i Elitloppet som får anses vara klar för det loppet är Ghibellino. Hästen tränas av den i Italien verksamme dansken Erik Bondo och är titelförsvarare i loppet. Petri Puros Commander Crowe är en annan häst som eventuellt kan vara på gång till Copenhagen Cup.

Travkrockshelg

Dagen innan Copenhagen Cup, lördag 13 juni, avgörs två andra större travlöpningar. Norrbottens Stora Pris i Boden med 600 000 kronor till vinnaren och finska storloppet Kymi Grand Prix.

Samma dag är det stortävlingar på Parisbanan Vincennes med lopp för den högsta klassen. – Det är fullständigt vansinnigt att stora lopp krockar på det här viset och tar ut varandra, säger Klaus Koch.

Klar för start i Norrbottens Stora Pris är australiensiske hästen Sundons Gift som haft svårt att hävda sig i Sverige över den för hästen opassande sprinterdistansen. Sundons Gift slutade oplacerade i sitt försök till Elitloppet. – Tränaren Chris Lang var jättenöjd med sin häst efter Elitloppet. Sundons Gift har gått framåt hela tiden på de tre lopp han gjort över kort distans. Över medeldistans och mot mildare motstånd i Boden tror jag han kan vinna.

Av: Kanal75