1. Nurmos favoritduo
Som vanligt firade firma Nurmos-Goop framgångar under kvällen. Först ut var Scargel som tränare Nurmos gjort ett demonjobb med. Trots att han sprungit på sig snabba pengar så struntade fuxen i det och rundade samtliga från dubbla tillägg. Över mastiga 3640 kutade vinnaren 1.16,3. I det nästa loppet var det dags för stallets stora derbyhopp, Yield Boko. Guldhjälmen såg till att hålla sig före värsta motståndaren på papperet, Yewish Boko, inledningsvis och redan efter 550 meter satt han i ledningen trots sitt bakspår bakom bilen. Sedan var det spel mot ett mål och Yield Boko ser väldigt fin ut för dagen och är undertecknads favorit i dagsläget till slutsegern i Svenskt Travderby.
2. Sverigeloppet, såväl försöken som finalen
Sverigeloppet bjöd på tävling rätt igenom. Det var ingen ledare som fick maska i täten och det var få som gick vidare till final med mycket krafter i behåll. Super Lore tvingades till ett jämnt tufft tempo i det inledande försöket men höll undan knappt före Kent Knutssons Zippe Chip. I det andra försöket såg det åter ut att bli en spetssegrare men Carl-Erik Lindblom ville annat när han kastade loss skrällen Viking Briljant efter en fin resa i rygg på ledaren.
I finalen spelades Super Lore till favorit men denne gjorde bort sig med en startgalopp. Ledningen tog istället Zippy Chip hand om och inför slutrundan anslöt Hennessy Vint på utsidan. Det blev en ursinnig duell mellan dessa och det var omöjligt att se med blotta ögat vem som skar mållinjen först. Zippy Chip ropades till slut ut som vinnare före en tapper Hennessy Vint.
3. Välförtjänt för My Samba
My Samba har gjort flera fina insatser under året utan att få vinna. Nu tog hon en välförtjänt seger efter en perfekt smygresa. Körande Ville Karhulahti serverade henne ett fint lopp i tredje invändigt och kunde smyga fram i rygg på ledarinnan genom slutsvängen. I utgången av sista sväng flyttades My Samba ut i rygg på Cleo Nalan som i samma stund kopplade grepp om Carmen Launcher. 150 meter från mål vreds My Samba ut till angrepp och avväpnade Cleo Nalan på linjen. Cleo var annars loppets moraliska vinnare av loppet, möjligen valde körande Svanstedt att pressa lite för hårt på ledarinnan på sista bortre om man ska hitta orsaker till förlusten.
Av: Anders Nordqvist

