Med tråkigt höstväder med ihållande regn hälsade Färjestad svenskar och norrmän välkomna till det årliga Unionstravet. Men det som kunde ha blivit en gemensam V75-omgång att glömma snabbt mynnade ut i en trevlig tävlingsdag med snabba tider och många glada vinnare. Ingen strålade emellertid lika mycket som Magnus Jakobsson när han äntligen fick slut på sin långa segertorka inom V75. – Det var verkligen på tiden. Jag har varit nära utan att ha turen med mig och det känns så jädra gott att det gick vägen idag, berättade Magnus som hade ställt i ordning Global Kitten i andra starten efter lång vila och drog hårt i ledningen till snygga segertiden 1.14,1/2 140 meter. – Hon gjorde några ruskiga lopp i vintras, men blev sjuk. Felet visade sig sitta i halsen då hon inte fick tillräckligt med luft. Efter operationen har hon bara blivit bättre, men att hon skulle vara så här bra redan nu vågade jag inte tro. Idag var hon verkligen sitt gamla jag och det kan nog bli roligt framöver också, summerade Jakobsson som fastställde V75-utdelningen till drygt 1,2 miljoner kronor.
Norge ”stal” 2,3 miljoner
Av vinstpengarna blev det övervikt åt Norge som var drygt tio procent framgångsrikare än övriga V75-spelare och fick med sig 2,3 miljoner kronor i ”bonus” över gränsen. Den totoframgången kan nog nästan helt tillskrivas Gentle Tilly. Hästen som var streckad på nästan var tredje norskt V75-system, men i princip ratad i Sverige.
När Tom Erik Solberg lossade den vinnande slutspeeden i en tufft överpacad upplaga av Unionsloppet jublades det säkert inte bara från tränaren Jane Helen Stareng. – När det reser så många norrmän hit är det kul att ge dem en upplevelse. Hästen är en väldigt god avslutare och när vi fick de bästa ryggar vi kunde kände jag mig trygg. Han har haft magin emot sig i många lopp så det här var välförtjänt, förklarade Solberg som kom i mål på 1.11,5a/1 640 meter.
Att Unionskampen för kallblod skulle gå samma väg var däremot helt enligt ritningarna. Dock var det bara två procent av V75-spelarna som anade att vinnaren skulle heta Voje Nido med gästkörande Åsbjörn Tengsareid som lade grunden till miljonutdelningen.
Hjälp från söder och öst
Att de blågula ändå kunde hålla stången och ta hem de övriga fyra avdelningarna ska tillskrivas hjältemodiga insatser från den skånska brigaden och våra allierade i öst. Nivån sattes av Opal Caesar som tydligen behövde det rampljus som V75 innebär för att vinnargnistan skulle tändas. Trots att hästen gått segerlös från sina första 17 starter var tongångarna från tränaren Tomas Malmqvist positiva och Niklas Lindblad körde därefter. Efter forcering till ledningen vägrade ekipaget att släppa någon över bron. – Där här får väl bli en favoritbana för mig, konstaterade Lindblad som körde sitt första lopp på Karlstad-ovalen.
Jägersrovinnare nummer två var betydligt mer väntad och detta efter en ännu mer resolut attackorder utdelad av södra bataljonschefen själv, Lutfi Kolgjini.
Trots att värsta konkurrenten Global Limousine visslat till spets från tillägg satte Kolgjini våldsam press med Eliott Hall och fick överta befälet till priset av ett förstavarv på 1.13,3. Kamikazefart över tre varv i regnrusk kan tyckas, men Eliott joggade undan utan att ens se speciellt plågad ut över mål.
Hjälpen från Finland kom från Timo Nurmos och Rainer Björkroth, tränare till Höwing Oh Titan respektive Sundsvik Saigon vilka också stod i särklass och totaldominerade sina lopp från ledningen.
Av: Kanal75

