Spiken
4 Uncle Remus (V4-1) kan öppna bra och jag tror att han tar ledningen utan problem. I våras på Jägersro imponerade han vid en enkel spetsseger men efter det övertygade han inte. Han fick en paus och senast gjorde han comeback efter två månaders vila. Det blev ett tufft lopp för honom där han blev hängande i tredjespår från start innan han kom ner. Det var inte så konstigt att han blev trött över upploppet. Med det loppet i kroppen borde han gå framåt och när värsta hotet på förhand har blivit struken så känns vägen öppen för att han ska leda runt om.
Låset

8 Staro Blackstone (V4-2) verkar inte vara så tokig. Senast fick han gå utvändigt ledaren men kunde vila i rygg ledaren mellan 700 och 400 kvar. Han avgjorde utan problem över upploppet och det verkade inte vara tomt i mål. Han kan bli svårslagen men det är inte helt lätt att vinna från ett sådant här utgångsläge så jag dubblar med en häst. 1 Marquis (V4-2) hängde med godkänt senast i ett lopp med mycket tuffare hästar än vad han möter nu. Det är svårt att säga hur startsnabb han är men oavsett om han håller spets eller inte får han ett bra lopp, det finns ju som sagt open stretch på Halmstad. Tidsmässigt räcker han väldigt långt här och jag är inte helt främmande för att han kan vinna, men helt klart är att Staro Blackstone blir svårslagen.
Dragen

3 Hawaii Girl (V4-3) är startsnabb och kommer att spetsa för att sedan släppa. Senast galopperade hon bort sig men i två raka starter innan det har hon spetsat och släppt, just på Halmstad. Båda gångerna sköt hon till bra så formen är det inget fel på och hon verkar trivas med smyglopp.
7 Touch of Scotch (V4-4) har fin kapacitet för klassen. Näst senast imponerade hon i en enkel seger och senast gjorde hon en bra avslutning från en position långt bak i fältet. I ett väldigt öppet lopp ska hon ses med bra chans trots det dåliga utgångsläget.
|
V4-systemet: V4-1: 4 Uncle Remus (7-1) V4-2: 1,8 (11-2) V4-3: 3,4,5,9,10 (2-12) V4-4: 2,3,4,5,6,7,9,12 (1-8) 80 rader/160 kronor |

