Spikarna:
5 B.B.S.Bigtrade (V64-1) har gjort tre starter för Timo Nurmos och bara presterat toppinsatser. I den första starten gick Bigtrade mestadels i dödens och höll starkt som tvåa. I starten efter rundade han fältet från sjunde ytter via tredjespår på slutrundan och i V75 i Kalmar senast gick han ett svettigt slutvarv i spåren (12/1000) och hann sånär ifatt ledande Vulcan Sund. Det var riktigt drag i B.B.S.Bigtrade över upploppet senast och formen pekar kraftigt uppåt. Läget är fint och han kan öppna rätt bra om Jorma väljer att trycka av honom, men i nuvarande form tror jag inte att Bigtrade är speciellt positionsberoende och det är en bra spik. Så här säger Timo Nurmos om chansen på sin hemsida: – Det är en mycket trevlig individ som jag gillar skarpt. Han har gjort tre starter i vår regi med fina resultat och han kommer att tjäna fina pengar framöver. Senast satt han långt bak i kön men han svarade för en strålande avslutning men fick ge sig på målfoto. Nu fick han ett fint utgångsläge och han tillhör en av segerkandidaterna. Det blir barfota och norskt huvudlag.
4 Zlatan Bob (V64-3) står till för att köras till spets och det är knappast någon av de invändiga som kan eller vill försöka svara. Det ser ut som att Björn Goop får täten utan större kamp och mest troligt får han sedan också bestämma tempo. På Axevalla senast, efter en månads bortavaro, fick han en het Javelin Q. utvändigt, men det ska väl inte behöva hända nu? Zlatan tvingades till jämnt 13,5-tempo och var lite småstum till slut. Utan det trycket hade han troligen vunnit men nu kunde han inte svara en bra Lodbrok H.H. och Flemming Jensen sista 50. Med loppet i kroppen borde rimligtvis även formen vara förbättrad. Det här är normalt en mycket bra chans och jtag väljer att spika. Jag vill dock nämna att det är tveksam stallform för Gooparna, vilket även verkar ha smittat av sig på Björn som t.ex. endast har vunnit ett V75-lopp sedan 12 maj (plus ett rikstotolopp utanför kupongen). -Ska rädda våra färger. Bra chans, säger stall Goop på hemsidan.

Streckvärda:
10 Mustang Nugget (V64-2) ser jag som omgångens mest streckvärda drag, 14% i nuläget. Han har visat mycket stark form i de två senaste starterna. Näst senast vann han ett billigt lopp efter en slutrunda i tredje- och fjärdespår och Mustang Nugget travade 14,5 sista varvet. Senast galopperade han direkt bakom bilen (öppet spår då) men gick starkt efter inslaget och var ikapp i sjätte inner 1300 kvar. Cirka 700 kvar gick Daniel Olsson med i tredjespår och Mustang Nugget fullföljde mycket rejält som fyra, bara ett par längder efter täten i mål. Han travade 14,5/1900 meter med 12,5/800 och det är starka papper. Kan runda allt men har nog inte råd att tappa längder i starten.
9 Zarnia Laukko (V64-4) har visat bra takter i Finland och ska passas direkt i debuten i Sverige. Att hon står lite hårt inne på pengarna betyder knappast något eftersom prissummorna i Finland är lägre än i svenska lopp och 10% är intressant. – Hon svarade för en fin insats vid den senaste segern. Ett niondespår passar henne utmärkt då hon trivs bäst med ett rygglopp. Med klaff kan hon sluta långt framme, säger Rainer Björkroth på sin hemsida.
1 Picture Ås (V64-5) är streckad på 23%. Han vann på finfint sätt från dödens senast och plockade då ner Mac Kindley sista biten. Örjan Kihlström upp är intressant och Picture är snabb ut om man trycker av honom. Ett givet segerbud och så här säger Jan-Åke Hoas: -Han var riktigt bra senast och känns fortsatt fin efteråt. Han har blivit elva år men uppträder som en fyraåring. Han öppnar snabbt om man vill men han har i stort sett bara en speed och det är bättre att spara den till slut. Han har vunnit det här loppet tidigare och löser det sig är han långt framme. Det blir skor igen.
11 Gossips King (V64-6) har ett marigt läge men jag hoppas på överpace (det är några startsnabba med öppet spår) och i så fall kan Jorma komma in i matchen. Tio procent på strecken är hur som helst intressant. -Har varit fin i de tre starter han gjort i år. Senast satt han fast i rygg på ledaren med gott om krafter i behåll som trea. Formen är på topp men utgångsläget blev trist. Vi hoppas på ett hårt utgångstempo i loppet och får han en bra resa kan han spurta till en fin placering över upploppet, säger Timo Nurmos på sin hemsida.
Favorit i fara:

8 Gidde T.H. (V64-6) är bra men handikappas av ett åttondespår och riskerar att hamna på vingel. Längre distanser är ett plus för honom och här möter han en del speediga hästar. Given att spela emot, men visst kan han vinna om det klaffar.
|
V64-systemet: V64-1: 5 B.B.S.Bigtrade (1-10) V64-2: 1,5,9,10 (4-2) V64-3: 4 Zlatan Bob (10-1) V64-4: 1,2,9 (5-7) V64-5: 1,2,3,9 (10-4) V64-6: 1,2,5,6,7,8,9,10,11,12 (4-8) 480 rader/480 kr DD-förslaget: 1 Picture Ås – 5,6,8,10,11 = 5 kombinationer |
Av: Lars Bostedt

