Streckanalys till V64 på Åmål

Spikarna

I V64-1 har 5 Earl Tilly (88%) en mycket lämplig uppgift. Han har fått en paus efter försök och final i Bjerke Cup. Earl Tilly har tidigare gått starkt direkt efter vila och han känns enligt Åke Svanstedt ”minst lika fin som inför aprilstarten på Åby då han gick ut och vann på 11,0/1640 auto”. Det är ingen vågad gissning att säga att han vinner det här loppet oavsett upplägg.

4 Yewel Summerland (63% och V64-4) har gjort ett lopp i Glenn H Perssons regi och fick då en snäll resa av tränaren. Hon gav ett fint intryck och gick i mål med krafter i behåll. Loppet höll högre klass än vad hon möter nu och jag tror att hon fick en perfekt genomkörare. Motståndet håller som sagt ingen vidare klass och flera av de värsta motbuden har handikappats med trista utgångsläget.

Låset

Streckanalys till V64 på Åmål

8 King Kalist (26%) har gjort en start i nya regin och gick med skor den gången. Han fullföljde godkänt på en bra tid och han lär vara betydligt bättre med loppet i kroppen. Han har tidigare varit en barfotahäst och jag tror att samtliga skor ryker till den här starten. Spår åtta på Åmål är inte lika illa som det låter utan man får ganska bra ”skjuts” med spår långt ut på vingen. Jag dubblar dock med favoriten 6 Dansöör Pellini (78%) som har fått ett lopp i kroppen och kan öppna bra bakom bilen.

Streckvärda

8 Tara Defi (13% och V64-3) är allra vassats med ett lopp på väntan och det lär hon få härifrån. Spår åtta är vanligtvis lite lurigt men eftersom hon inte har någon häst på utsidan kan körande Per Johansson tidigt flytta ut henne i andraspår om han behagar. Hon mötte 3 Wakeup Call i den senaste starten och slog då denne regelrätt. Men hon har nästan tre gånger så lite streck på sig som Wakeup Call vilket är anmärkningsvärt.

2 Yellowsky (16% och V64-6) är härdad i tuffa gäng och har nu ett perfekt utgångsläge. Han är inget spetsbud men han sitter i andraspår per omgående och blir det bara lite tempo på tillställningen biter hans avslutning extra bra.

Streckanalys till V64 på Åmål 2

Överstreckade

Jag vill se Stall Goops hästar prestera innan jag litar på dem fullt ut. Det har varit diverse problem under den senaste tiden och många har svikit i lopp. Därför tycker jag att såväl 1 Itchy Feet Pellini (66%) i V64-3 som storfavoriten 3 Bill Boing (81%) i V64-5 ska garderas. Båda var tidigt slagen i sin senaste start.

5 Dream Lashes (47%) i V64-4 har ännu inte vunnit något lopp på nio försök. Fyra tredjeplatser har det blivit som bäst och resultatet ljuger inte. Det saknas den rätta udden till slut och jag tror inte att hon rår på min spik 4 Yewel Summerland.

Systemet

V64-1: 5 Earl Tilly (2-7)

V64-2: 6,8 (3-10)

V64-3: 1,2,3,5,8,9 (6-4)

V64-4: 4 Yewel Summerland (5-8)

V64-5: 1,2,3,7,10,12 (9-5)

V64-6: 1,2,4,8,9,11,12 (3-7)

504 rader/kronor

Av: Anders Nordqvist