Streckanalys till V64 på Solvalla 17 september

Chansspiken:

Streckanalys till V64 på Solvalla 17 september

12 Queen Silas (V64-3) var grym vid segern från ledningen senast. Hon fick tidig press av urstarke Superior As till 14 första varvet. Åke Svanstedts femåring fortsatte dock i samma tempo in i mål och vann smått överlägset på 14,0/2140 auto utan att se särskilt plågad ut till slut. Med två hästar strukna i loppet ska hon inte behöva hamna så speciellt illa till från sitt bakspår. Hon fungerar lika bra bakifrån som i ledningen och vid seger på Åby i våras avslutade hon under 1.12 sista 800 efter ett lopp i ryggar. Hon står lite hårt inne på pengarna men det gör det flesta hästar av någorlunda klass i loppet. Treåriga Annicka är riktigt bra men jag tror inte hon är lika tuff som Queen Silas ännu och dessutom misstänker jag att 2 Annicka kommer att få ett ganska snäll och försiktigt lopp inför stundande Oaks-kval. 1 Anja Nalan är segervan och ett spetsbud men har väl i sanningens namn vunnit ganska många enkla segrar. Nej, det här gänget rundar Queen Silas till ”småputtriga” 32 %.

Streckvärda:

10 Krutan E. (V64-1) höll heroiskt utanpå ledaren senast efter mellantiderna 10,0 och 12,0. Krutan (14%) är en riktig tuffing när han fungerar och har inget emot den långa distansen på vilken han har vunnit tre gånger på 15-tider på tio försök. Bakspåret drar förstås ner chanserna men om körande Roger Malmqvist är riktigt på hugget från början och ryggar startsnabbe Nyby Bengan finns det en liten chans att han slinka förbi 5 Duplex på insidan och vara den som först forceras mot ledningen. Visst är Duplex riktigt bra och en motiverad favorit men det är inte många hästar i den här klassen som plockar ner Krutan E. från dödens om han är i full form. 6 Italiano gör intressant debut för Gooparna och plastar också på kupongen.

8 Martin L.Sisu (V64-2) har bara vunnit två lopp på 38 starter och kan inte beskyllas vara någon direkt vinnartyp. Men hans senaste lopp vittnar dock om att han aldrig varit bättre. Efter galopp dryga varvet från avslutade under 12 sista 900 med full fart över linjen. Se upp med den här nioprocentaren.

2 Royal Albert Hall (V64-5) vann lätt från ledningen i ett ganska billigt lopp men han såg riktigt fin ut och verkar vara på väg mot den form som ifjol gav sex segrar på tolv starter. Han har mest startat med bil men det här är en travmaskin som aldrig galopperat i lopp och jag tror inte att andraspåret skall vara några bekymmer. I ett lopp utan riktiga startraketer är spetschansen god. Loppet är vidöppet men från ledningen är Albert och Dagfinn ekipaget att slå till 6 procent.

3 Decarone (V64-3) gör bra lopp varje gång och även om han ännu inte vunnit i år tycker jag inte att det är någon icke-vinnare. Näst senast satt han fast bakom Western Heikant och såg stark ut över mål och senast skötte han sig bra efter galopp i ett derbykval. Håkan Erikssons stall verkar på väg mot höst/vinterformen och det kan vara Decarones tur ikväll. Han är i nuläget streckad på endast 16 procent.

Låset:

Streckanalys till V64 på Solvalla 17 september 2

6 Big Nevada och 15 Mandy Westwood är i mina ögon ett starkt tvåhästarslås i V64-4. Den förstnämnde avslutade jättebra efter trafikproblem senast och skulle han få överta ledningen blir han förstås svårslagen. Men jag vill ändå dubbla denne 66-procentare med formstarka 15 Mandy Westwood som åter får Torbjörn Jansson i sulkyn. Senast de kamperade ihop drog Mandy fram segermaskinen Target Hoss på slutrundan och gav sig högst motvilligt efter starka 13,3 sista 1000. Mandy är bara streckad på 10 procent och känns mycket intressant.

Skrällbudet:

Streckanalys till V64 på Solvalla 17 september 3

3 Natal (V64-2) inledde mer än lovligt långsamt senast och det finns risk att han hamnar en bit bak i fältet igen. Hans avslutning förra gången var dock av det vassare slaget med 13,3 sista 700 och då var det full fart över mål. Lång distans borde inte vara någon nackdel för en starttrög häst. Han är bara streckad på 2 procent av de inlämnade systemen.

Systemet:

V64-1: 5,6,10 (11,12)

V64-2: 3,7,8 (1,14)

V64-3: 12 Queen Silas (1-2)

V64-4: 6,15 (11,2)

V64-5: 2,3,4,9,11,12 (8-6)

V64-6: 2,3,4,5,6,7 (10-1)

648 rader/kronor

Av: Stefan Berglund