Spikarna:
10 Eld Kevin (V65-4) är tillsammans med Järvsöviking bäst i kullen och när Eld Kevins ständige antagonist inte startar ser det här ut som en lämplig uppgift. Han gör förvisso debut över så lång distans men Eld Kevin är rejäl och jag ser inte distansen som något negativt. Han står med 80 meters tillägg på de längst fram men faktum är att det är hästarna 20 framför som är värst emot, och de plockar normalt Eld Kevin ett tillägg på över medeldistans. Han har inte startat på en dryg månad men var exempelvis överlägsen i årsdebuten efter betydligt längre uppehåll så det oroar inte så mycket. Normalt sett är Eld Kevin flera klasser bättre än de han möter här och trots att han är stor favorit ser jag ingen anledning att gardera.
Jag spikar ytterligare ett kallblod denna V65-omgång och det är i epilogen där jag tror mycket på 6 Trönder Svarten. Han står bra inne i det här loppet och jag håller honom som inte alls sämre än de värsta motbuden, som startar 20 meter bakom. Trönder Svarten är klart bäst när han får gå på rulle eftersom han har en riktigt vass speed. Senast var han mycket bra när han enkelt rundade till seger från tredje utvändigt, och då hade han även lagt bort en del mark på startgalopp. Den långa distansen är inget problem, bara han inte behöver göra alltför mycket grovjobb, och att Ulf Ohlsson nu kör ser jag bara som ett plus. Trönder Svarten har helt enkelt visat toppform på slutet och jag tror på bra chans.
Överstreckade:
1 Mazerati It (V65-3) är förmodligen bästa hästen här men som stor favorit känner jag att gardering är ett måste. Senast vann han enkelt efter att ha kommit till ledningen 1300 kvar och gav ett bra intryck. Nu gör han dock debut bakom startbilen och det finns uppenbar risk att han kan bli fastlåst. Han har heller inte gett något stabilt intrck i sin tidigare regi och det är inte alls omöjligt att han försvarar sig med galopp när hästarna kommer ”över honom” på utsidan i starten. Han möter dessutom ett par rätt bra hästar för klassen här och garderingen är given för mig.

11 Jelly Frontline (V65-5) kommer från seger på V75 och blir klar favorit. Man ska dock tänka på att hon har tjänat snabba pengar under sommaren och att motståndet är klart tuffare nu. Elftespår bakom bilen är givetvis heller inget plus även om Jelly har visat att hon går bra bakifrån. Det är uppenbar ”risk” för att favoriten får göra mycket grovjobb härifrån och som klar favorit bör hon garderas.
Dragen:
12 Salo (V65-1) räcker normalt inte mot hästar som Regent Royal och Rooney Boko men Salo trivs fint över tre varv och lär inte behöva göra så mycket grovjobb själv på vägen fram. Senast höll han godkänt ute i tredjespår på slutrundan och gången före gick han bra till slut i ett långlopp. Ett roligt tredjestreck som rensar runt sju gånger i inledningen.
10 Trolldin (V65-2) är inte alls att lita på men fartmässigt duger han fint bland treåringarna. Nu förstärker Ulf Ohlsson i sulkyn och felfri kan Trolldin definitivt skrälla.

12 Queeninthefamily (V65-5) har gjort tre starter i sin nya regi och gått bra varje gång. I årsdebuten gick hon bra i skymundan efter startgalopp och näst senast vann hon enkelt från ledningen. Senast avslutade hon bra med 13,5 sista varvet från femte utvändigt i ett betydligt tuffare gäng än det här. Läget är svårt men med bra tempo i täten och lite hjälp på vägen kanske hon ändå kan ha slagläge in på upploppet. 12 procent på V65 känns klart intressant!
Rysare:

9 Rydens Ellington (V65-3) kan betydligt bättre än raden antyder. Senast fick han en omöjlig resa med tredjespår mesta hela vägen, men höll starkt. Han är inte att lita på men fartmässigt räds han ingen i fältet och till två procent är han en rolig rysare.
Systemet:
V65-1: 11,12,14 (5-8)
V65-2: 2,3,6,10,11,12 (9-4)
V65-3: 1,2,9,11 (6-7)
V65-4: 10 Eld Kevin (9-7)
V65-5: 4,5,6,8,11,12 (2-7)
V65-6: 6 Trönder Svarten (14-7)
Systemet: 3 x 6 x 4 x 1 x 6 x 1 = 432 rader/kr.
Av: Håkan Danielsson

