Spikarna:
6 Annicka (V65-1) har imponerat oerhört i sina två senaste starter och är motiverad storfavorit. Senast vann hon Svenskt Trav-Oaks och visade att hon just nu är kullens etta. Annicka fick aldrig vara ifred i ledningen men kunde ändå gå undan säkert, och svarade för en mycket stark prestation. I kvalet gången före satt hon i andra utvändigt och svepte till ledningen på sista bortre långsidan, för att sedan länsa undan i överlägsen stil. Formen är helt klart på topp och Annicka har utvecklats till att tåla alla positioner. Det är inte helt säkert att hon kommer till ledningen här med I’m a Beauty Face från spår ett men jag tror inte det spelar någon roll. I’m a Beauty Face har lite tveksam stridsmoral den sista biten, något Annicka definitivt inte har, och jag tror att Annicka vinner från dödens om det skulle behövas. Given spik!
1 Caddie Dream (V65-4) var trea i Oaks senast efter en rejäl avslutning från fjärde utvändigt. Hon tog något felsteg på upploppet och kunde ha diskats men insatsen som helhet var det verkligen inget fel på. Hon vann sitt kval ganska knappt före 8 Looking Flashy och det var ingen tvekan om att Looking Flashy var väl så bra den gången. Flashy blev dock struken till Oaks och uppladdningen har därmed inte alls varit som bäst inför det här medan Caddie Dream bevisligen har full form. Från innerspåret kan det mycket väl bli ledningen och i så fall är det toppchans men 3 I’m a Billion Face är också rask ut och kan snuva min spik på täten. Jag är dock inte speciellt orlig att Erik ska bli fast på innerspåret och veka I’m a Billion Face tror jag att Caddie Dream plockar ner från dödens. Caddie Dream har bara hunnit med sju starter hittills i karriären och verkar vara under fin utveckling just nu. Bra chans!
Mycket svårbedömd storfavorit:
2 Laddie (V65-5) gör en mycket intressant debut i Gooparnas regi. Den här hästen kom bland annat trea i Hambletonian ifjol och har sprungit in nästan sju miljoner svenska kronor i unghästloppen på andra sidan Atlanten. Han har dock inte startat på nästan ett år men rapporteras ha sett fin ut i kvalet på Färjestad för drygt tre veckor sedan. Normalt sett ska han säkert lägga det här gänget på rygg men innerspår bakom bilen innebär att han kan bli fast (har dock varit kvick bakom bilen i USA) och även om han säkert är väl förberedd är han knappast på topp direkt efter så lång frånvaro. Det är inte alls enkelt att veta hur man ska göra med den här hästen idag men jag känner att när han är så här stor favorit ”måste” man prova att gardera.
Överstreckad:
4 Calamara Donna (V65-2) blir klar favorit men henne vill jag försöka fälla. Calamara har tagit tre segrar men hela nio andraplatser i sin karriär och jag hävdar att det inte är någon slump. Hon är ingen hjältinna i en tät slutstrid utan hittar gärna ett sätt att ha någon före sig i mål. Hon är heller ingen raket från början utan lär behöva göra en del grovjobb på vägen och det passar inte heller henne till fullo. Visst kan hon vinna men garderingen är given.
Låset:
5 Ivory Tilly och 6 Innocent Face (V65-3) känns som ett starkt men ganska färglöst lås. Ivory Tilly var hårt betrodd i Oaks senast men orkade inte riktigt till slut efter att ha körts fram till dödens med varvet kvar, och det var inte mycket att säga om. I kvalet var hon väl het i spets men hade ändå inga problem att gå undan till enkel seger. Håller hon ut värsta motbudet från början är mycket vunnet men faktum är att Innocent Face slog Ivory regelrätt på Solvalla 10 september. Då satt Ivory i dödens medan Innocent Face spurtade bra från femte utvändigt och hann fram på linjen. De här två hästarna är väldigt jämna men känns huvudet högre än sina konkurrenter här och med två streck bör man ”överleva”.
Dragen:
5 Any Joy (V65-2) har ingen märkvärdig rad och borde kunna bli lite bortglömd på strecken. Senast galopperade hon 700 kvar men svarade för en mycket stark upphämtning till tredjeplatsen. Även gången före galopperade hon, då 600 kvar efter att ha lagt en vass speed till ledningen med knappa varvet kvar. Any Joy är inte att lita på men fart finns så att det räcker och blir över och får Åke runt henne felfri tror jag på god chans.
Långskottet:
7 Yorktown Gunner (V65-5) har fortfarande inte vunnit i Melanders regi och jag förstår att spelarkollektivet tröttnat på den här hästen. Segerviljan är inte den allra bästa men bortsett från den svårbedömda storfavoriten känns dagens motstånd som det klart enklaste som Yorktown Gunner har mött på länge. Han visade skaplig form senast bakom Dig for Dollars och kapacitetsmässigt är han inte sämre än de han möter här. Han är mycket startsnabb om han laddas och kan få en fin position, och till ynka fyra procent är han värd ett streck anser jag.
Systemet:
V65-1: 6 Annicka (1-7)
V65-2: 1,3,4,5,8 (9-2)
V65-3: 5,6 (5-6)
V65-4: 1 Caddie Dream (8-3)
V65-5: 2,3,6,7,10 (8-9)
V65-6: 1,3,5,6,7 (11-2)
1 x 5 x 2 x 1 x 5 x 5 = 250 rader/kr.
Av: Håkan Danielsson

