Spiken
9 Iron Park (V4-4) fick lägga en 08,5-speed mellan 800 till 300 kvar i ett tufft V75-lopp senast och det var inte så konstigt att han stumnade inne på upploppet. Vid senaste segern avslutade han 12 sista varvet, visserligen efter en fin resa men intrycket var det rätta. Nu går han ned i klass och bör ha bra chans att spurta ned allt.
Låset

11 Zorbe är nog bästa hästen i V4-inledningen men läge och distans talar knappast till hans fördel. Han gör ett lite segt intryck men inställningen verkar tveklöst den rätta. Är han med dem inne på upploppet blir han inte lätt att stå emot.
Spetsstriden är lite svårbedömd då det handlar orutinerade hästar men jag är inne på att den står mellan 1 Note Bee och 2 Irish Flair. Den sistnämnde har svikit på slutet men inledde lovande i Danmark och ser ut att vara av rätt sort. Note Bee gav sig lite enkelt från ledningen senast men var ändå godkänd. I ett dåligt lopp är båda givna streck från perfekta lägen.
Streckvärda
2 Ooh Yes I Can (V4-2) fick inte travet att flyta senast och var inte som bäst. Näst senast spurtade hon bra och innan det satt hon fast med krafter kvar i ett tufft gäng. Hon är inte borta med rätt resa och intressant som åtta procentare.
10 Madame Arriba (V4-3) satt fast med krafter kvar i V75 näst senast och fick dra upp spurten lite för tidigt senast. Formen är det inget fel på och får hon ett lopp i draget kan hon överraska.
|
Systemet V4-1: 1,2,11 (4-9) V4-2: 2,3,4,6 (10-11) V4-3: 1,2,3,4,8,9,10 (6-11) V4-4: 9 Iron Park (3-6) 84 rader/168 kronor |

