V64-1
2 Nikita Night – Hon har gjort hyggliga lopp hela tiden hos oss. Två vinster på landsorten har det blivit, men på Solvalla har hon haft svårt att räcka till riktigt. Efter en invändig löpning förra veckan gick hon bra in i mål, utan att ha så mycket sparat. Nikita Night är startsnabb och gynnad av både spår och distans nu. Motståndet är dock tufft och hon får nog svårt att vinna, säger Stig H på sin hemsida. 3 Sexy Siren – I samma lopp som Nikita Night satt hon bra med i utvändigt slagläge förra onsdagen, när hon plötsligt gjorde bort sig med galopp på sista långsidan. Erik, som körde, blev lika överraskad som jag och hade ingen förklaring. Sexy Siren känns inte osäker i vanliga fall, så vi får hoppas att det var en tillfällig grej. Hon är bra igång, men konkurrensen ser lite väl hård ut, säger Stig H på sin hemsida.
V64-2
5 Quizmaster – En i grunden kapabel häst, som tyvärr har varit svår att hålla fräsch. I senaste starten tappade han travet och felade under attack på slutvarvet. Han känns okej i lugna tempon i träningen, men är ändå ett stort frågetecken. Quizmaster har floppat flera gånger förut och jag vågar inte hoppas för mycket. Utan att ha toppform kan han vara en outsider, knappast mer, säger Stig H på sin hemsida.
V64-3
4 City Hall – Bra häst. Galopprisken är dock överhängande från ett svårt spår. Duger annars bra i klassen, säger Roger Walmann på sin hemsida.
V64-4
8 Roseley Gene – Gick bra senast och känns ok för dagen. Nu har vi fått ett smygläge vilket är en fördel och hon får smyga åt sig en hygglig peng, säger Leif Witasp på sin hemsida. 10 E.T.Egonita – Har verkligen inlett karriären på ett strålande sätt. 3 startet och aldrig sämre än 2:a. Sist så var hon inte trött utan det var mer orutinen som gjorde att hon bromsade till lite, annars hade hon vunnit igen. Spår 10 denna gång och att det säkert är en hel del bra motståndare gör att vinstchanserna inte är lika stora denna gång, men hon kommer säkert att vara ganska långt framme igen då det är en riktigt fin & ärlig 2-årsdam det här, säger Åke S Olsson som ansvarar för tipsen på Glen Normans hemsida. 11 Digital Stamp – Är en jättefin Super Photo-häst som blir bättre och bättre för varje start. Nu har hon dock lottats till ett besvärligt utgångsläge över kort distans så jag får ligga lite lågt. Hon har möjligen platschans, Säger Stefan Melander på sin hemsida.
V64-5
1 Quartermaster – Galopperade direkt i starten senast. Innan dess hade han vilat för en halsinfektion. Hästen har tränat bra en längre tid och är fint i ordning. Bilstart passar bättre och innerspåret är inte helt fel. Han kan öppna rätt så snabbt om man kör på honom. Han är även stark och passar bra över den långa distansen. Jag tror på en bra insats och han bör räknas tidigt, säger Timo Nurmos på sin hemsida. 4 Dream of Rose – Tyvärr är det länge sedan hon visade framfötterna i loppen och senast var hon riktigt usel. Hon ska kunna betydligt bättre, men måste också visa det innan det går att ha några förhoppningar. Även om Dream Of Rose skulle skärpa sig en aning möter hon alldeles för bra hästar nu, säger Stig H på sin hemsida. 12 Big River Supreme – Har jag inga förhoppningar på från det här läget då vi är väldigt utlämnade. Vi siktar på pengar i första hand, säger Leif Witasp på sin hemsida.
V64-6
4 Herr Ratzeputz – Var jättefin när han vann senast och svarade för en stark avslutning. Han har känts väldigt pigg och fin hemma i träningen efteråt och får göra några starter till i år. Hästen har visat att han tillhör de bättre treåringarna i landet eftersom han kvalade in till Kriteriet. Tyvärr fick han ett fjärdespår och det är aldrig roligt för en orutinerad treåring. Han är normalt sett travsäker men banan är smal på Solvalla och det är stressigt över 1600 meter. Man måste även försöka öppna någorlunda snabbt eftersom det är bra hästar bakom. Jag hoppas att han sköter sig för då tror jag att han är långt framme, säger Timo Nurmos på sin hemsida. 5 Rocky Race – Känns allt bättre och har hittat en riktig formtopp. Om han trampar iväg och gör bra ifrån sig kan han gott och väl dyka upp i segerstriden, säger Leif Witasp på sin hemsida. 9 Infiniti Broline – Med nästan en miljon insprungen och tio placeringar bland de tre främsta under debutsäsongen förtjänar han beröm. Gör alltid så gott han kan i loppen och gör sällan bort sig. Senast kom han loss sent och hade en del sparat som fyra i Kriterierevanschen. Distansen nu, 1640 m, tror jag är hans bästa, men att han fått ett bakspår drar ned mina förhoppningar. Det behövs en hel del tur för att Infiniti Broline ska vinna, säger Stig H på sin hemsida. 11 Caminetto – Han har känts formstark i jobben en längre tid, utan att få utdelning i loppen. Senast gick han bra till slut efter en del strul och var nästan jämn med Infiniti Broline i mål. Caminetto är alltså klart bättre än vad hans resultatrad skvallrar om. Den här uppgiften ser ändå alltför knepig ut för honom, säger Stig H på sin hemsida.

