Spikarna
Jag provar med tre spikar, av chanskaraktär, den här veckan och hoppas på lite smällar i de fyra återstående loppen. 8 Myllarfaks vann två V75-lopp under fjolåret och tjänade över en halv miljon. Senast provade Gunnar Melander att lätta honom men det blev lite ”för bra” och slutade med galopp. Nu återgår man till den gamla balansen och jag tror att den är bra nog. Myllarfaks står nu 20 meter bättre till än favoriten Stamping och jag tror även att han är före honom in i första kurvan. Det är inte helt omöjligt att Gunnar Melander kan forcera Myllarfaks till ledningen på första långsidan och lyckas det får Stamping plocka fram hela sitt register och lite till. Jag pratade med Melander i början av veckan och han lät, för att vara honom, ovanligt optimistiskt.
6 Elviria (V75-6) är också en chansspik men jag har en väldig ”feeling” för att det nu är dags för Walmanns speediga märr. Senast kom hon ut efter sju veckors vila och hade samma läge som nu. Hon var nära att hitta ner i andraspår efter 150 meter men blev hängande och Örjan Kihlström backade ner henne i kön. Med Passionate Kemp i ledningen och 17,5 första varvet var loppet tidigt kört för Elviria. Det insåg förstås också Örjan Kihlström som lät henne fortsätta i andraspår hela vägen. Örjan satt stilla som en gipsfigur hela vägen men ändå knallade Elviria 10 sista 800 utan att se tom ut i mål. Nu har hon ett lopp i kroppen och motståndet är enklare. Skulle hon slinka ner i andraspår och få lita draghjälp sista 700 tror jag att hon kommer som ett spjut längst ut i banan. Även om favoriten 1 Dude Kemp skulle kunna gå barfota så tror jag att han kan få problem att svara Elviria långt ut i banan.
9 Martin L.Sisu (V75-7) har haft toppform en längre tid och gjorde ett starkt lopp även senast som tvåa i Klass II-finalen. Här ser det ut att kunna bli lite körning om positionerna från början och med lite klaff tror jag att Örjan dyker upp långt ut i banan och avgör även DD-2.
Favoriter i fara
SMHI spår idag fredag att det ska bli 3-4 grader kallt i Sundsvall under lördagen. Som det ser ut i nuläget (fredaglunch) sak det nog kunna gå att köra barfota men jag rekommenderar som sagt att kolla barfotainformationen. 1 Dude Kemp (V75-6) hade ett fantastiskt fjolår men han tände till när han började köras barfota runt om och tjänade, i tolv raka lopp sedan dess, på den balansen 950.000 kronor. Skulle det krävas skor tycker jag att den här 70-procentaren är klart sårbar. Även 6 Hugg Lloyd i V75-1 är en ren och skär barfotahäst. Sex starter med skor de två senaste säsongerna har inneburit en femteplats, två nollor och tre diskningar som resultat. På en bra bana har båda de här båda goda segerchanser men krävs skor är det, enligt min mening, fara på taket.
Streckvärda
9 Västerbo World (V75-1) är en stark spurtare som senast avslutade 11,7/700 från fjärde utvändigt i skuggan av överlägsne Orso. Nu finns ingen Orso i startlistan och som 14-procentare är han klart streckvärd.
8 Staro Cold Carat (V75-2) har mött hästar som Lily Kronos och Bring Me Back på sistone. Det här Klass II-försöket håller bra klass och Staro Cold Carat har ett dåligt läge men att han bara är streckad på 10 procent är definitivt i minsta laget.
7 Future Kemp (V75-5) är ingen stjärna men ändå lite bättre än raden. Hon är ganska snabb i benen och det är inte helt omöjligt att hon kan sno åt sig ledningen från springspår. Lyckas det är hon i alla fall hästen som ska slås i ett synnerligen öppet stolopp där de bästa hästarna har svår utgångslägen. Hon är bara streckad på 7 procent.
Intervjuer
Bosse Eklöf har tre V75-uppsittningar och jag streckar alla. Så här tycker han om sin trio: – Speedy Gold (V75-1) har aldrig vunnit på lång distans men jag tycker inte att den ska vara någon direkt nackdel. När jag körde honom i ett 3100-lopp på Romme i november saknade han lopp i kroppen med senast gick han ett bra slutvarv för Westholm. Han klarade andraspår utan problem på Umåker i höstas så det oroar inte. Jag har respekt för Hugg Lloyd och French Rolls men tror att vi slår hästar som Top Diguise och Västerbo World. – Lanikai (V75-2) är väldigt strulig av sig men har hög kapacitet för klassen och gör inte bort sig om han sköter sig. Han gillar inte allas att vara på innerspår så jag väljer förstås rygg på tvåan. Läget kan vara ganska bra. Jag skulle förstås vilja se att han sköter sig i några lopp men känner mig inte helt slagen trots tufft motstånd. – Highland Queen (V75-5) är väl den som jag tror mest på. Hon har mött ganska tuffa hästar i Breeders’-lopp under året och gjort det bra. Ingen vet hur snabb hon är från start i voltstart men jag tror att hon ska kunna kliva iväg rätt bra. Hon är inte så tvärspeedig och det bäste vore om vi kom till ledningen med en hygglig häst som kan hålla tempot uppe på utsidan. Det kan bli värre om någon kommer loss från rygg ledaren. Jag tycker att det ser bra ut och hoppas att vi kan leda runt om.
|
Chanssystemet: V75-1: 1,2,6,8,9 (3-10) V75-2: 1,3,6,8,9,10 (5-4) V75-3: 1,4,8,9,10 (11-12 V75-4: 8 Myllarfaks (2-4) V75-5: 2,3,7,9,10,12,13 (15-6) V75-6: 6 Elviria (1-10) V75-7: 9 Martin L.Sisu (7-4) 1050 rader = 525 kronor |
Av: Stefan Berglund

