Bästa spiken:
9 Marshal Hackstable (V65-2) kan definitivt placeras in i facket framtidshästar. Senast galopperade han i ledningen in i första kurvan och tappade massor men efter en formidabel upphämtning vann han ändå enkelt efter attack på sista långsidan. Han är inte helt att lita på men bör bli stabilare ju mer han får vara med och felfri förlorar han inte det här.
Chansspiken:

4 Slowstarter G. (V65-1) har tävlat frekvent i Silverdivisonen i V75 under vinter och gjort det bra utan att riktigt räcka. Senast fick han en invändig resa i loppet där Teaser Elegance avgjorde i en 10-avslutning. Slowstarter G. (30%) hakade dock på bra och jag klockade honom till strax under 11,5 sista 800. Nioåringen kommer bäst till sin rätt då det är jämn och hård fart på loppen och gillar inte uppullade tillställningar. Han har med åren, namnet till trots, lärt sig att öppna ganska bra bakom bilen och som jag läser loppet är det väl bara 6 Davidov som eventuellt vill köra i ledningen om han kommer dit. Denne fick dock inget roligt lopp i spets senast då han pressade tufft och var slagen redan 500 kvar. Möjligt att han går framåt med genomköraren i kroppen men jag blir heller inte förvånad, om han skulle komma till spets, för att sedan släppa till Slowstarter. Det finns ju open stretch på Eskils och då är ledningen inte lika attraktiv. Slowstarter är en av få hästar i loppet som kan vinna den tunga vägen. 8 S.J.Photocopy hade ett mycket starkt fjolår och åter kommer nu efter vila. Stall Lundström/Melanders hästar brukar dock nästan alltid behöva en genomkörare innan de hittar formen och jag väljer alltså att låta form gå före klass.
Dragen:

6 Digital Stamp (V65-3) har ännu inte vunnit men visat rätt bra uppfattning. Treårsdamen har nu ett lopp i kroppen efter vintervila och hon skötte sig bra med 16,5 sista 700 efter en invändig resa. Jag tror det loppet kan ha flyttat fram formen avsevärt på henne och nu kan det vara dags att spräcka segernollan. Bara streckad på 11%.
2 Garlic Broline V65-5) har nu fått två lopp i kroppen efter en liten vila och verkar klart på. Senast kastade Claes Svensson loss från andra utvändigt dryga varvet från ml och satte stenhård press på ledaren. Det gick riktigt fort i 700 meter och det är inget att säga om att hon stumnade lite sista biten. Jag tycker ändå att hon föll med flaggan i topp. Med två lopp i kroppen, särskilt det sistnämnda, kan det vara dags nu. Minns att hon vann två V75-lopp i början av 2008. Hon är streckad på 34%.
Rysarbudet:

8 Tronjatrym (6%) har verkligen hittat nya växlar i vinter och svarat för flera starka lopp. Näst senast spurtade han bra som tvåa på Solvalla och senast, på Färjestad, hängde han i tredjespår precis hela loppet. Han var en bit efter i mål men landade ändå på en 28-tid. 10 Höstbo Fredrik imponerade vid seger senast sedan Björn Goop avancerat till ”dödens” varvet kvar. Han hade sedan full kontroll på loppet och intrycket var mycket bra. Om Fredrik fungerar lika bra igen (han har galopperat en hel del i karriären) har han toppchans igen men skulle Tronjatrym och Tony Eliasson nå fram utanpå ledaren senast varvet från mål är det stor risk att Fredrik får en mycket tung slutrunda och då kan han vara sårbar.
Rysaren:
1 Mike Daro (V65-5) har inte vunnit lopp sedan 2006 men han har å andra sidan startat sporadiskt senaste året. Han var klart positiv senast då han efter en resa i fjärde invändigt och sen invändig lucka sköt till riktigt vasst sista biten. Mike Daro (5%) är snabb ut och får en fin resa från innerspår. Sedan finns ju som sagt möjligheten på open stretch&
|
Systemet: V65-1: 4 Slowstarter G. (8-6) V65-2: 9 Marshal Hackstable (14-7) V65-3: 3,4,6 (1-7) V65-4: 2,5,8,10 (7-9) V65-5: 1,2,3,5,6,7,11,12 (9-8) V65-6: 1,2,3,4,5,9 (6-10) 576 rader/kr |
Av: Stefan Berglund

