Streckanalys och chanssystem till Åbys extra V75-omgång 14 maj

Bästa spiken:

6 Chivas Bluegrass (V75-5) har varit klart i årets två starter och bör normalt bli ännu lite vassare för varje lopp. I årsdebuten avgjorde hon från kön efter en stark långspurt i ett överpacat lopp. Senast hängde hon med klart bra bakom topphästen Hunter Brodde i ett Klass II-lopp. I december var hon knappt slagen tvåa bakom Deliberate Boy i ett V75-lopp på Färjestad och i den efterföljande finalen satt hon fast med krafter kvar. Hon har med andra ord visat att hon duger bra i rikstoton. Ikväll möter hon enbart ston och har ett perfekt springspår. Som jag läser loppet kan säkre Tony Wallin köra sig till ledningen in i första kurvan och sedan ska det till en bra häst för att slå henne. Hon har för övrigt gått i ledningen en gång i karriären och då blev det vinst. Det här är annars ett öppet lopp där strecken kommer att spridas men jag tycker att 44% är fullt nöjaktigt på en spik från ledningen.

Chansspiken:

Streckanalys och chanssystem till Åbys extra V75-omgång 14 maj

3 Yewish Boko (V75-7) imponerade oerhört vid sin försöksseger och tränare Nurmos omdömen om hästen tyder på att han tycker att det här är något alldeles extra. Min första tanke i loppet var Reven d’Amour som är en mycket läcker travare men under veckan har jag mer och mer kommit fram till att det är väldigt stor risk att han får göra jobbet utanpå ledande Lavec Kronos eller i annat fall dra fram Yewish Boko i spåren sista 800. När jag satt på Solvalla i onsdags och Nurmos-hästarna radade upp segrarna (fem segrar blev det Valla och två på Romme samma kväll) växte min tro på Yewish fram ännu mer. Kungapokalen är ett mycket bra lopp trots att Maharajah inte kan vara med men när krutröken lagt sig undrar jag ändå om inte 24-procentaren Yewish Boko och Åke Svanstedt avgör med en säker halv längd.

Favorit i fara:

Trots ovanstående rader om Timo Nurmos suveräna stallform så börjar jag vackla vad det gäller 3 Vanessa du Ling i V75-1. Jag säger som i TV-reklamen: ”Det känns inte riktigt bra” och då syftar jag på Åbys dubbla open stretch. Vanessa har varit hur bra som helst men trots allt lever hon på sin styrka och såna hästar gynnas inte av att konkurrenterna kan komma från ”alla håll” på upploppet. 1 Mystical Ann är väldigt speedig och loppet och utnyttja open stretch men jag tycker att det mer och mer luktar skräll i Drottningens Pokal.

Låset:

Streckanalys och chanssystem till Åbys extra V75-omgång 14 maj 2

9 Västerbo Paradise (V75-3) har bara förlorat ett lopp av karriärens 18 och har förstås toppchans. Det är en kanon men hans uppträdande näst senast, då han klippte i galopp innan start, och att han nu åter kommer att gå med säkerhetsbalansen skor runt om tycker jag gör det värt att dubbla med en riktig formhäst. 2 Victory Love (22%) är i sitt livs form och gick mycket bra efter galopp senast. Han slår knappast Västerbo Paradise om denne sköter sig och presterar i närheten av vad han kan när han är som bäst men skulle så inte vara fallet tror att loppet är Åke Svanstedts.

Skrällbuden:

Streckanalys och chanssystem till Åbys extra V75-omgång 14 maj 3

5 Miss Sixty (V75-1) hade inte startat på nästan sju månader när hon i försöket till Drottningens Pokal slutade tvåa på 13,1/2140 linjestart. En riktigt bra prestation och har hon bara tagit loppet på rätt sätt kan hon överraska idag. Hon har visat förr att hon är väldigt snabb bakom bilen och hon hinner nog ner till sargen för att kunna utnyttja open stretch till slut. Definitivt en femprocentare att se upp med.

10 Express Amok (V75-4) har gjort det mesta rätt på sistone och att han senast inte kunde stå emot kanonen Ridgehead Cahore är inget att säga om. Gången före fick han stryk av bl.a. Spring Erom som också är en kanon. Han har gått i ledningen i fyra av de fem senaste loppen men nu får han anfalla bakifrån. Tränare Sten O Jansson tror inte att det är någon som helst nackdel och distansen ska enligt Sten också vara ett plus. Janssons häst brukar för övrigt vara starka och vältränade så det köper jag rakt av. Kommer 6 Fisher King tidigt till ledningen kan han bli svårslagen men jag tror att Express Amok är en snabbare häst och sitter han hyggligt till in på upploppet kan det gå vägen. Han är bara streckad 6 procent i nuläget.

Streckvärda:

5 Ausa T.Y.C. och 9 Elviria (V75-6) är två speediga märrar som med ett lopp i kroppen säkert flyttat fram formen avsevärt. De är bara streckade på 15 respektive 18 procent och måste bara med på kupongen i ett öppet lopp.

Chanssystemet:

V75-1: 1,2,3,5,6,9,10 (12-11)

V75-2: 1,2,11 (12-9)

V75-3: 2,9 (11-4)

V75-4: 6,7,10,11 (2-3)

V75-5: 6 Chivas Bluegrass (5-10)

V75-6: 2,3,4,5,6,9,10,12 (1-11)

V75-7: 3 Yewish Boko (2-1)

1344 rader = 672 kr.

Av: Stefan Berglund