V75-tips till Solvalla söndag 31 maj

Spiken:

I V75-2 får vi se en riktig amerikansk ”flygmaskin” i Buck I St Pat! Vi tror stenhårt på att hon tar hand om täten. Kuskvirtuosen Tim Tetrick, på klassiskt transatlantiskt sätt rejält bakåtlutad i sulkyn, släpper sedan knappast någon över bron. Om vi har klart för oss är det spets och slut och vi spikar utan att darra på manschetten.

Draget:

V75-tips till Solvalla söndag 31 maj

Tamil Image har ett mycket intressant läge i V75-5. Han var inte som bäst från ledningen senast men hade då inte startat på drygt två månader. Vi upplever också hästen som snäppet vassare då han får smyga med i ryggar. Här kan det bli rygg på ledande True Q. Med förväntat tufft tempo och lucka 200 kvar kan det bli Olle Goop i segerdefilering.

Intervjuer:

Ron Burke

– Buck I St Pat (V75-2) har kommit tillbaka fantastiskt fint efter sin senskada och jag tycker faktiskt att hon är, om möjligt, ännu bättre i år. Allt känns perfekt med henne just nu. Den här hästen är en väldigt speciell individ och jag hoppas förstås att hon duger långt även i Elitloppet. I försöket fick hon ett mycket bra spår. Både jag och kusken har siktet inställt på ledningen. Jag tror också att hon kan ta den och förhoppningsvis behålla den loppet ut. Hon brukar gå med skor, men jag kommer att rådgöra med Jimmy Takter om en eventuell ändring av balansen.

Hugo J:r Langeweg

– Main Wise AS (V75-4) är riktigt bra och jag ser honom som Russel Novembers efterträdare. De är lite samma typ av häst. Lika stor, öppnar inte så snabbt, men går riktigt snabbt till slut. Galoppen senast var inte hans fel. Två andra ekipage körde ihop framför och eftersom kuskarna tog upp sina hästar så kraftigt så blev det galopp för min. Annars kändes han lika fin som tidigare och formen finns där. Näst senast satte han nytt banrekord i Bologna med sina 1.12,7. Jag gör inga ändringar.

Systemet:

V75-1: 3,4,7 (8-1)

V75-2: 1 Buck I St Pat (3-2)

V75-3: 7,9 (1-3)

V75-4: 1,3,4,6 (9-7)

V75-5: 1,2,3,5,9,12 (6-8)

V75-6: 3,4,9 (8-10)

V75-7: 1,2,6,8,10 (5-7)

3 x 1 x 2 x 4 x 6 x 3 x 5 = 2.160 rader/1.080 kronor

Av: V75-Guidens redaktion