Spiken
3 Raging Fool (V65-4) är en högkapabel herre som svarar för bra insatser mest varje gång. I kväll ser det ut som en mycket passande uppgift för femåringen då tre utav konkurrenterna redan lämnat återbud. Här blir det tidig ledning eller rygg ledaren då det finns open stretch att använda sig av på Sundbyholmstravet. Oavsett position ska Raging Fool ha en absolut toppchans.
Låset

I den inledande avdelning tycker jag mig ha hittat ett stabilt lås. 1 Robis Ingo har väl ingen gnistrande form för dagen men läget är hyperintressant. Han är väldigt kvick från start och spets borde han ta inledningsvis. Sedan är ändå frågan om han inte släpper till 6 Caramba Hall när Åke Svanstedt kommer dundrandes. Jag tror på det senare alternativet då Robis Ingo kan använda sig av snikspåret över upploppet. Som sagt, ett stabilt lås.

Draget
3 Rakas (V65-6) verkar inte ha många anhängare med sig. Jag är dock en i den lilla skara som tror på Per Lennartsons häst i kväll. Läget är perfekt och spets tar han. Sedan gäller det bara att släppa till en bra rygg. Visst, distansen är betydligt längre nu än senast och det kan vara ett litet minus. Skulle han dock få smyga med i vinnarhålet fram till upploppet så kommer han leverera en vass speed sista biten. Då får övriga hålla i hatten!
|
Systemet V65-1: 1,6 (5-7) V65-2: 3,6 (4-5) V65-3: 1,2,4,6,7,12 (8-5) V65-4: 3 Raging Fool (6-12) V65-5: 3,4,6,7,11,12 (9-1) V65-6: 2,3,4,8 (6-7) 2x2x6x1x6x4 = 576 rader/kronor |
Av: Markus Jalsborn

