V4-tips till Boden 25 augusti

Spiken

8 Bailiff (V4-2) har gjort tre starter på svensk mark och alla har slutat med seger. Han är inte snabb från start så visst kan ett åttondespår bakom bilen ställa till det. Dock hade han det spåret vid näst senaste segern just här i Boden. Då gick han till anfall på sista långsidan och kunde vinna knappt men säkert. Vid senaste besöket i Sverige startade han med 20 meters tillägg som storfavorit. Även den gången blev det alltså seger efter forcering på bortre lång. Här lär Petri Korpela söka position direkt för att sedan ställa på under slutvarvet. Sedan får övriga vara bra för att besegra honom.

Låset

V4-tips till Boden 25 augusti

I den inledande V4-avdelningen bjuds vi på ett kallblodslopp. Jag tror att det helt och hållet står mellan 9 Hamlinn och 11 Ängsjahna. När de stötte på varandra den 20 juli var det Hamlinn som drog det längsta strået. Då satt dock Ängsjahna fast länge innan luckan uppenbarade sig. När det väl hände avslutade hon vasst och var nära att nå fram till Hamlinn. Det känns som att denna duo höjer sig klart över mängden där positionerna blir avgörande för vem av dem som går segrande ur striden. I vilket fall är det ett stabilt lås att inleda omgången med.

V4-tips till Boden 25 augusti 2

Långskottet

3 Quality Tealight har intressanta förutsättningar idag. Han har visat mycket fin startsnabbhet både i volten och bakom bilen från de flesta framspåren. Vid segern för fyra starter sedan kördes han till ledning och släppte för att sedan avgöra säkert när luckan kom över upploppet. Här lär det bli samma scenario som den gången då jag inte kan se någon av konkurrenterna vara snabbare ut än honom. Skulle luckan sedan komma kan skrällen vara ett faktum.

Systemet

V4-1: 9,11 (10-6) V4-2: 8 Bailiff (12-4) V4-3: 3,4,6,7,8,9,11 (1,5) V4-4: 2,3,4,9,11,12 (7-1)

2x1x7x6 = 84 rader/168 kronor

Av: Markus Jalsborn