V4-tips Östersund – 30 november

Bästa spiken

12 Sunnan Tibbe (V4-2) ser inte mycket ut för världen men har en härlig inställning. Senast fick han dra upp spurten i ett tidigt skede och kämpade strålande på en knepig bana. Dessförinnan har han inte räckt till i stenhårda V75-lopp. Nu stöter han på ett ganska formlöst och klent gäng och trots sämsta läget borde han krossa allt.

V4-tips Östersund - 30 november

Favoriter i fara?

5 Solkvick (V4-1) är ett pampigt kallblod som har hög kapacitet. Han har dock sprungit på sig snabba pengar och ställs nu inför sin hittills tuffaste uppgift. Dessutom är han inte helt att lita på och med tanke på dessa faktorer har han blivit alldeles för stor favorit.

3 Lucky Noon (V4-3) imponerade vid senaste segern men det var ett par månader sedan och hur är det egentligen med formen? Det finns dessutom ett par bra motbud och det känns motiverat att gardera.

Streckvärda

2 Almondo (V4-1) är ojämn men kan mycket då han tävlar på topp. Han är snabb iväg och blir farlig om han får ett lopp på väntan.

8 Styfs Maja (V4-1) höll farten strålande efter en tung resa senast och gjorde sitt bästa lopp på mycket länge. Visserligen har hon inte vunnit på drygt två år, men som det såg ut senast så borde hon spräcka den sviten inom kort.

4 Alma Ruda (V4-3) slog favoriten i augusti och av de senaste starterna att bedöma verkar hon på gång igen efter en svacka. Hon har hamnat lite väl långt ner i strecklistan och är värd att passa.

Systemförslag

V4-1: 2,5,8,9,11,13 (3-4) V4-2: 12 Sunnan Tibbe (4-5) V4-3: 3,4,7 (1-11) V4-4: 3,4,6,10,11,12 (9-14)

108 rader – 216 kronor