Chansspiken

3 Leading Role (V64-4 och 35%) debuterade på tävlingsbanan som sjuåring. Han inledde med två överlägsna vinster innan han började konstra till det för sig. Det har blivit många galopper på sistone men i grund och botten är det en mycket fin häst. Han verkar gynnad av voltstart och har spetsat från såväl springspår som ett snävt andraspår. Nu får han Örjan Kihlström i sulkyn för första gången vilket säkerligen är en stor hjälp på vägen att ta sig runt felfritt. Jag tycker att han visar högre kapacitet än favoriten Magic Rex och väljer att chansspika Leading Role.
Låsen

Jag väljer att inte ta ställning i V64-1. 5 City Hall (75%) vann direkt i comebacken på ett tilltalande sätt. Örjan Kihlström satt mest och finåkte till slut och femåringen visade inga tecken på ringrost. Men 11 Incredible Accent (44%) är en värdig motståndare som är mycket bra för sin klass. Han tål dessutom att göra det otacksamma grovjobbet och är given i segerstriden. Jag väljer även att gå kort i den andra V64-avdelningen. 8 Prada Pellini (72%) är obesegrad efter två starter och har verkligen imponerat. Det har varit långt ifrån slutsålt vid vinsterna och Thomas Uhrberg kommer nog till Solvalla i angeläget ärende. Men jag har blivit väldigt förtjust i 4 Enjoy Me More (14%). Sorten tilltalar mig och hon avgjorde helt opressad via 13,2 sista 400 vid senaste vinsten. Hon har inte heller visat några osäkra tendenser och bör fixa spåret.
Streckvärda
4 Enjoy Me More (V64-2) går att läsa mer om under rubriken ”låsen”. Det bör bli lite körning inledningsvis i V64-5 vilket bör gynna 9 Zimba Boko (12%). Hon är jämngod med de mer betrodda och är given på min kupong.
|
Systemet V64-1: 5,11 (1-10) V64-2: 4,8 (3-10) V64-3: 2,3,6,9,10,12 (4-5) V64-4: 3 Leading Role (6-1) V64-5: 3,4,5,8,9,11 (1-10) V64-6: 1,4,9,12 (10-8) 576 rader/kronor och jag deltar endast i sexrättspotten |
Av: Anders Nordqvist

