V75-funderingar till Jackpotomgången på Åby lördag 23 januari

Spiken

1 I’m Alone Face (V75-4) kom aldrig in i loppet i V75 i Kalmar senast men gick en klart bra avslutning ute i spåren sista 700. Det var bra fart över upploppet och han plockade in på täten. I de två starterna före det har han hållit bra från dödens och formen är god. Här är läget gynnsamt, han har spetsat från innern i en 12-öppning första 500 och jag räknar med at det blir spets eller rygg på ledaren. Eftersom det är open stretch på Åby så oroar inte det sistnämnda alternativet. De främsta motbuden har bakspår och det känns som en vettig spik.

V75-funderingar till Jackpotomgången på Åby lördag 23 januari

Chansspiken

Jag har feeling för starke och småtröge 6 Midsummer King (V75-5) i lärlingarnas V75-Mästare. Formen är på topp och prickar Tony Wallin från ”springen” kan det nog bli en offensiv satsning direkt. På Axevalla i V75 näst senast galopperade Midsummer King med vinstchans när han krokade ihop i trångt läge cirka 50 kvar och han svarade klart bra när det norska huvudlaget drogs då. Senast avslutade han rappt som trea från tredje invändigt över open stretch. Med två lopp i kroppen bör formen vara uppåt och lite extra intressant är att det blir norskt huvudlag igen (öppet senast). I ett vidöppet lopp chansar jag och spikar.

Draget

5 Persos Seaman (V75-1) kom på vingel i V75 på Bergsåker senast men såg spänstig och fin ut loppet igenom. När luckan väl kom avslutade han rappt. Gången före var han ute över lång distans och pullade bort sig. Enligt tränaren kan det eventuellt bli aktuellt med barfota runt om för första gången, 22 % just nu.

Långskotten

V75-funderingar till Jackpotomgången på Åby lördag 23 januari 2

6 Molly McGuire (V75-2) kan vara en rysare. Hon växlade tempo rejält när hon attackerade 600 kvar senast och var nere i 10-fart in i slutsvängen men klarade inte riktigt det utan galopperade. Hon öppnar snabbt från springspår och Jörgen Sjunnesson får säkert order att ladda. Sparas speeden till upploppet kan Molly bli giftig, 12 % just nu.

8 Ravello (V75-3) har visat fin form och Åke Svanstedt tror jag kan få extra snurr på starke och lite tröge Ravello. Läget är chansartat men om övriga ”kör på sig” och luckan kommer så tror jag att Ravello kommer att avsluta starkt. Väl borttappad till 5 % i nuläget.

Systemet

V75-1: 1,5,7 (6-9)

V75-2: 3,4,5,6,7 (10-13

V75-3: 5,7,8,11,15 (4-13)

V75-4: 1 I’m Alone Face (10-12)

V75-5: 6 Midsummer King (7-4)

V75-6: 1,4,5,6,7 (9-12)

V75-7: 3,4,5,6 (9-11)

3 x 5 x 5 x 1 x 1 x 5 x 4 = 1500 rader/ 750 kronor