V65-tips Åby 4 februari

Spikförslagen

5 Hanoi (V65-1) gjorde comeback senast efter en månads vila och höll då klart godkänt utvändigt om Hoity Toity Face. Med det loppet i kroppen bör han vara redo för seger då det dessutom verkar som att han kan bli släppt till ledningen tidigt.

V65-tips Åby 4 februari

– Han fick ett välbehövligt lopp i kroppen senast och bör gå framåt med det. Då gick han med skor vilket han absolut inte är gynnad av. Jag hoppas det går att köra barfota runt om nu men är lite osäker på det. Jag tycker det ser hyggligt ut den här gången och han ska räknas med chans, säger Michael Lönborg.

Omgångens andra singelförslag dyker upp i den femte avdelningen. Det handlar om 1 Quantum Winner som har toppform för dagen och som står inför en passande uppgift, speciellt då värste konkurrentren blivit struken. Han vann åkandes senast på V75 och med tanke på läget bör det vara ledning från start till mål. – Han har tagits lite lugnt efter senaste starten då han ska ut i finalerna snart. Därför blir detta loppet ett led i matchningen men förutsättningarna med innerspår och Björn är bra. Han får tryckas av den första biten så får vi se om det är läge att släppa eller köra i spets, det beror på hur hård inledningen blir. Oavsett bör han ses med en bra segerchans, säger Jan Hellstedt.

Systemet

V65-1: 5 Hanoi (3-8) V65-2: 3,6,8,9,10 (1-5) V65-3: 1,7,10 (4-12) V65-4: 1,2,3,5,12 (7-11) V65-5: 1 Quantum Winner (9-2) V65-6: 3,4,7,8,9,11,12 (1-10)

525 rader/kronor

Fullständig rank av V65-loppen, mer tipsnack och fler intervjuer hittar du i senaste numret av V75-Guiden.

Av: Markus Jalsborn