V65-tips till Örebro 22 mars

Bästa spiken

V65-tips till Örebro 22 mars

9 Rutger Raket (V65-5) möter ett beskedligare gäng gentemot senast. Han fick då den otacksamma uppgiften att harva i dödens på ledande Hoity Toity Face. Rutger som helst ska smyga med i ryggar höll dock starkt till tredjeplatsen. Nu har han ett passande utgångsläge och körande Oskar Florhed har vunnit bägge gångerna han kört Rutger. Känslan är att speeden kommer att bita bra över upploppet och värsta motbuden startar även de med bakspår.

V65-tips till Örebro 22 mars 2

Låsen inleder

Efter strykningen på 12 Gelmir Pil så nöjer jag mig med två streck i det inledande V65-loppet. 6 Eastern Wind årsdebuterade med en fjärdeplats och har varit struken efteråt. Han är snabb ut och borde ha god chans att smita till spets. Hade det varit full form hade jag spikat utan att tveka. Nu väljer jag att dubbla med småintressante 10 Danley som har bättre form är resultatraden ger sken av. I den senaste starten spurtade han klart godkänt efter galopp och i starten dessförinnan blev han fast med sparat.

I V65-2 har 3 Sybaris Hanover en lämplig uppgift. Hon uppträder stabilt i loppet och från ett passande utgångsläge är hon klar förstahäst. Jag väljer dock att dubbla med 5 Edella som såg fin ut som fastlåst senast. Får en resa i draget kan hon speeda ner samtliga över upploppet.

Överstreckade

1 Energy Ås (V65-6) är stor favoriten i dagsläget. Han blir med stor sannolikhet över från start och måste ha tur alternativt backa sig loss. Frågan är om han hinner fram över den korta distansen? 15 Jerry Eme (V65-4) fullföljde bra från andra utvändigt/rygg ledaren senast på en fin tid. Nu har det annorlunda förutsättningar och nu ska han runda med eller mindre alla. En av flera.

Intervjuer från Walmanns hemsida

1 Kasper Scott (V65-3) – Bra utgångsläge. Skall räknas relativt tidigt även om det är årsdebut. 1 Energy Ås (V65-5) – Bra form men mycket dåligt utgångsläge. Stor risk att hästen blir fast för att backa sig loss. Om det klaffar finns kapacitet för vinst.

Systemet

V65-1: 6,10 (2-3) V65-2: 3,5 (6-12) V65-3: 1,2,3,5,8,9,10,11 (7-4) V65-4: 5,6,7,13,15 (12-2) V65-5: 9 Rutger Raket (10-7) V65-6: 1,3,5 (2-9)

480 rader/kronor

Av: Anders Nordqvist