Spiken
Det är en öppen V65-omgång och det är inte helt lätt att hitta en trygg spik. Jag väljer att singelstrecka 6 Noras Bean (V65-5) som har en bra chans trots stentufft motstånd från bland annat Sune Palema och Neo Holmsminde. Senaste loppet i Copenhagen Cup är bara att glömma då Noras Bean togs upp i starten efter en incident och sedan kom han aldrig in i matchen. Näst senast var Noras Bean helt okörd i mål som tvåa bakom Nu Pagadi i Europamatchen på Bjerke. Att det rör sig om en femåring i världsklass råder det ingen tvekan om. Spåret är lite långt ut på vingen men Noras Bean är mycket startsnabb och bör hamna bra till i inledningen. Med rätt ryggresa sänker hon allt.
Draget
I inledande avdelningen är franska 14 Pactole de L’ton och 15 Prince de Montfort givna på min kupong. Båda har mycket hög kapacitet även om Prince de Montfort är vassare i monté än med sulky. Även Yarrah Boko bör räcka långt. Mitt drag i loppet är 2 Pinball Wizard som varit suverän i Norge på slutet. I senaste starten tryckte han sönder ledaren från dödens och vann hur enkelt som helst. Han är obesegrad över tre starter i år och det ska bli spännande att se vad han kan göra mot det här motståndet.
Forus Open
Forus Open håller världsklass och här streckar jag för en formstark trio. Mitt förstaval är 2 Brioni som aldrig har varit bättre. Insatsen i Kymi Grand Prix där Brioni vann efter en stentung resa utvändigt ledaren var mäktig. Här bör det bli en bättre resa (kanske i ledningen?) och Brioni lär givetvis räcka långt även här.
7 Torvald Palema har sett bländande ut på slutet och vinsterna i Östersund och Boden togs på ett helt suveränt sätt. Hästen visade att han orkar gå i spåren själv när han startade från samma läge i Östersund, men nu är det tuffare emot och Torvald Palema lär behöva en bra ryggresa för att vinna.
Jag streckar även för 4 Lisa America som var helt enorm i Kymi Grand Prix som trea. Efter en tidig och stor startgalopp kom Lisa America tillbaka och gick i tredjespår utan rygg med 800 meter kvar. I mål var hon inte långt ifrån vinst och upphämtningen var minst sagt suverän. Felfri segerstrider Lisa America.
Intervjun
Mikael Fagerberg, stall Joakim Lövgren:
”4 Strong Boy D.E.(V65-4) har haft dåliga blodvärden men vi fick ordning på dem rätt fort. Nu tränar han på bra och närmar sig sin gamla goda form, även om han inte är 100-procentig än. Kommer han till bra i loppet kan han sluta långt fram, men i första hand är det ett platsbud. 2 Brioni (V65-6)var riktigt bra senast när han vann från dödens. Det är positivt om han kommer till ledningen här och får dirigera därifrån. Men han går från alla positioner och Brioni är med i segerstriden.”
|
V65-1: 2,13,14,15 V65-2: 2,3,4 V65-3: 5,6,8,9 V65-4: 1,3,4,10 V65-5: 6 Noras Bean V65-6: 2,4,7 576 rader/kronor |
Av: Jens Oscarsson

