Spiken

8 Eldoret (V4-4) startar från ett iskallt utgångsläge men propositionen är utskriven därefter för hans del. Han har riktigt fin fart när det fungerar för honom och att det är autostart i dag är ett stort plus. Klaus Kern brukar inte vara känd för defensiva upplägg och så lär det knappast bli den här gången heller. Räkna med tidig ledning trots spår längst ut, sedan ska man inte kunna torska.

Låset
I den andra avdelningen är det en duo som höjer sig klart över mängden med tanke på att det är sprinterdistans som väntar. Först och främst 5 Moon Night som blev utsvarad senast i en hård spetskörning. Trots detta svarade för en toppeninsats och höll bra som tvåa. Den som vill svara den här gången lär få tufft att orka hela vägen in i mål. Från spets är Moon Night den givna hästen att slå men jag vill ändå plocka med 6 Quantum Hector som troligen är bästa hästen i fältet. Han har inte startat på några månader men i kraft av sin startsnabbhet bör han få ett fint lopp och på speed blir han svår att stå emot.
|
Systemet V4-1: 2,3,4,7,9 (8-6) V4-2: 5,6 (4-9) V4-3: 1,2,3,4,5,6,7,9,10,11,12 (2-4) V4-4: 8 Eldoret (3-7) 110 rader/220 kronor |
Av: Markus Jalsborn

