V65-tips Dannero 29 augusti

Spikarna

V65-tips Dannero 29 augusti

Årets upplaga av Kriteriestoet (V65-2) ser ut att bli en Norge-historia och jag singelstreckar 2 Brenni Vinni som har fin chans. Hon var helt överlägsen från ledningen i försöket på bästa försökstiden 30,5a/2140 och hon är fortfarande obesegrad efter fyra starter i karriären. Känslan är att Brenni Vinni blir bättre och bättre för varje start och Lome Elden-dottern har bäst kapacitet i den här finalen. Näst senast gick hon utvändigt 1 Balder Stjerna i stort sett hela loppet men kunde ändå koppla grepp med 30 kvar och vann säkert till slut. Med det loppet i minnet kanske Brenni Vinni släpps till ledningen den här gången, annars är hon stark nog att vinna ändå.

13 Trotteur får förtroendet som spik i V65-5 trots dubbla tillägg. Robert Berghs femåring är stark och rejäl och har visat fin form på slutet. Han är stark nog att göra en del grovjobb själv och jag tror på bra chans att runda allt. Senast i Klass I-finalen i Örebro fick Trotteur gå en allt för tung resa utvändigt Baht Launcher och galopperade som trött med 200 meter kvar. Näst senast över 3140 meter fick han en passande resa i rygg ledaren och vann säkert på 15,7. Uppgiften som väntar nu är långt ifrån en straffspark utan det krävs att Trotteur är på absolut topp för att räcka. Han är bäst när han får vara med där framme direkt och jag tror att Bergh kör framåt tidigt. Motståndet på framspår ser överkomligt ut och det är väl främst 14 Rumbleinthejungle från samma tillägg som utmanar.

Trehästarslåset

Jan-Olov Persson sitter på leken i Kallblodskriteriet där hans 1 Filofax N.O. och 2 Guli Järven lär finnas med i segerstriden. 1 Filofax N.O. tog hand om ledningen i sitt försök och gick sedan undan enkelt till slut på 1.29,5a/2140. Mycket talar för ledning igen och han kan leda runt om. 2 Guli Järven styrdes fram till ledningen med 1350 kvar i försöket och vann enkelt till slut utan att vara tom i mål. Han har bra chans om han inte får en allt för tuff resa. Jag streckar även för Gunnar Melanders 3 Månprinsen A.M. som var storfavorit i sitt försök men tappade mycket i starten och kunde inte plocka ned Filofax N.O till slut. Mycket talar för en tung resa här men han är bra nog att ta revansch direkt.

Glöm inte bort

8 Blue April (V65-1) har gått positivt hela sommaren och ska inte nonchaleras trots ett tråkigt utgångsläge. På V75 senast fick hon en invändig resa och fastnade i en kall rygg i sista sväng. När hon väl fick chansen via open stretch gick hon fullt godkänt. Nu är det ett helt annat motstånd och Blue April är med i segerstriden vid klaff.

V65-systemet:

V65-1: 1,2,5,6,7,8, 10

V65-2: 2 Brenni Vinni

V65-3: 1,4,8,9,11

V65-4: 4,7,13,15

V65-5: 13 Trotteur

V65-6: 1,2,3

420 rader/kronor

Av: Jens Oscarsson