Spiken

6 Intruder Kronos (V4-4) är högkapabel när han väl fungerar. Det har han gjort på slutet och då har också segrarna kommit. Låt säga att det har varit mot billigare konkurrens än vad som väntar i dag men han har ändå varit överlägsen. Med ett av de främsta motbuden borta från startlistan ser det upplagt ut för tredje raka. Han kan öppna snabbt och över den här distansen är det troligt att han blir släppt till täten omgående. Annars har han också visat sig riktigt bra med ryggresa då han har en vass slutspurt. Han möter visserligen 12 Spinnaker som fortfarande inte har förlorat i år, men den förlusten tror jag kommer nu för Spinnaker då han dras med ett tolftespår och kan få långt fram till min vinnare.

Dragen
8 Björli Lilja (V4-1) är inte att lita på men har mycket fart inombords. Hon gjorde comeback näst senast efter ett drygt halvårs vila och höll då klart bra som tvåa. Senast galopperade hon efter 700 meter då hon pressat för täten så var den dagen förstörd. Hon möter ett par konkurrenter som hon mötte senast och dessutom var favorit emot. Den här gången är det istället hon som får slå ur underläge om man ser till strecken vilket är intressant. Hon kan dessutom öppna bra och då det enbart finns en häst på startfållan är det inte omöjligt att hon i kraft av sitt springspår lyckas hitta till ledningen tidigt. Kommer hon dit får övriga vara bra för att plocka ner henne. Annars hoppas jag att hon speedar ner de andra till slut.
2 Fast Boy (V4-2) lever verkligen upp till sitt namn då han är riktigt startsnabb. Han har tagit hand om ledningen lätt från ett åttondespår tidigare och nu har han äntligen fått ett perfekt startspår. Ledningen bör han ta hand om och väl där lär han köras. Visst, 5 Serenad Lux har övertygat i sina starter hos Robert Bergh men hon gör å andra sidan sin första start bakom bilen och behöver sänka sitt rekord för att vinna det här loppet. Skulle Fast Boy få bestämma som han vill där framme om Serenad Lux kommer bort kan det räcka hela vägen och att hon bara är streckad på var tionde kupongen är spännande.
|
Systemet V4-1: 3,5,8,10 (14-11) V4-2: 1,2,3,5,8 (7-10) V4-3: 3,4,5,6,10 (11-8) V4-4: 6 Intruder Kronos (12-7) 100 rader/200 kronor |
Av: Markus Jalsborn

