Bästa spiken

13 Filofax N.O. (V4-1) har tävlat mot några av de bästa treåriga kallbloden och därmed skaffat sig hårdhet. Han har även varit nere på 27-tider över full väg vilket ingen av motståndarna varit i närheten av. Två strykningar underlättar givetvis och jag tycker att Filofax N.O. ska ha toppchans att runda till vinst i prologen.

Chansspiken
11 Quicksilver (V4-4) galopperade 450 kvar som gott gåendes senast och hade säkerligen varit nära vinnaren Global Way felfri. Han visade sedan fart efter galoppen och det är en härlig lunk i hästen. Jag tycker att loppet står mellan honom och starke 14 Beckman. Däremot är min magkänsla att Quicksilver är den snabbare av de två vilket fäller avgörandet. Tack vare att jag spelar med två spikar så tillåter plånboken att lämna in tre kuponger.
Intervjuer

V4-1, 11 LOTTMAR – Var bra senast och gick en bra tid. Nu får han köras lite på chans och få med sig en fin slant, säger Leif Witasp på sin hemsida. V4-2, 5 TURBOLINES – Gick bra i Norge senast och fick en trött rygg på bortre långsidan. Hon var sedan nära trean i mål och formen sitter där. I ett öppet lopp kan hon duga långt, säger Leif Witasp på sin hemsida. V4-3, 11 YOSEMITE BOKO – Kom inte alls in i ett taktiklopp på V75 senast. Härifrån behöver han tempo och bra ryggar för att ha något med utgången att göra, säger Leif Witasp på sin hemsida. V4-4, 14 BECKMAN – Var inte till sin fördel senast på Bergsåker men känns bra i träning. Från det här läget borde han gå felfritt och han har kapacitet att duga långt, säger Leif Witasp på sin hemsida.
|
Systemet V4-1: 13 Filofax N.O. (3-8) V4-2: 2,4,5,8,9,10,11 (3-12) V4-3: 3,4,7,9,10,11,12 (2-8) V4-4: 11 Quicksilver (14-6) 49 rader/98 kronor x 3 = 294 kronor |
Av: Anders Nordqvist

