Spikarna
I den första avdelningen höjer sig tre hästar klart över mängden. Jag väljer dock att ta ställning för 5 Barham Hanover som fortfarande väntar på sin första seger i Sverige. Hon har ändå svarat för bra insatser och det ska tilläggas att hon varit ute mot riktigt bra motstånd i varje start. Senast höll hon exempelvis bra från rygg ledaren på Ninotchka och fick bara släppa Nursery Rhyme förbi sig den sista biten. Två av landets bättre ston och något sådant motstånd väntar inte i kväll. Startsnabbheten är det heller inga fel på vilket hon också visade senast då hon från ett liknande läge tog hand om ledningen relativt enkelt. Det ser upplagt ut för spets igen och den här gången lär hon nog köras där då motståndet är sämre och Björn Goop, som varit utomlands en vecka, vill ta igen missade segrar i kuskligan. Får hon bara bestämma någorlunda under vägen bör hon bli svårslagen. Att hon inte är favorit i nuläget tackar jag för.
1 Opus Lavec (V65-4) har varit klart bra på slutet och svarat för jämna insatser. Här står han inför en mycket intressant uppgift med innerspår över lång distans. Han borde sitta i ledningen tidigt och sedan lär han dra på i ett jämnt tempo för att göra det svårt för tilläggshästarna. Motståndet skrämmer inte nämnvärt och de som startar 40 meter bakom bör få svårt att nå ifatt en felfri Opus Lavec. Nej, det här ser ut som spets och slut.
Dragen
6 Miss Juliana (V65-2) är inte alls tokig i grunden och har fått två lopp i kroppen inför det här. Hon har fått ett bra utgångsläge med springspår och det är inte omöjligt att hon lyckas ta sig till ledningen i ett tidigt skede. Sedan är frågan om hon körs där eller inte men hur som helst bör hon kunna få ett fint lopp. Med klaff på bitarna kan hon bli en obehaglig överraskning.
1 Vikens Pandora (V65-3) är mycket speedig när hon får rätt löpningsförlopp. Det kan hon få här då förutsättningarna knappast kunde bli bättre. Hon kan öppna från start men lär smygas i det längsta för då är hon som allra bäst. Hon jagar fortfarande första årssegern och den kan mycket väl komma här.
SystemetV65-1: 5 Barham Hanover (2-6) 300 rader/kronor |

