V65-tips till Örebro 20 oktober


V65-tips till Örebro 20 oktober

Spiken

 

I V65-avslutningen tror vi att 2 Beatasine ska ha en ganska bra vinstchans. Hon vann trots att hon inte var så väl förberedd på Mantorp senast och har säker gått fram med det loppet. 

– Beatasine var lite tunt jobbad inför senast och var därför överraskande bra. En bra häst behöver man inte träna så hårt och jag var mycket nöjd med henne. Efter det har hon gått lätt motion och hon ser fin ut. Hon är snabb ut och går helt säkert framåt med loppet i kroppen. Läget är bra och hon är snabb ut om man laddar. Hon kan dock börja pulla om man jagar henne för hårt så det är en avvägning för kusken. Vi får se hur banan blir men eventuellt går hon barfota runt om, säger Keijo Svart.

Låset

 

Ett öppet och svårlöst lopp men vi chansar och låser på en duo för att få råd med lite streck i övriga avdelningar. 2 Västerbo Cashflow vann sin debut efter att mestadels smugit med i andra utvändigt. Halvvarvet från mål fick han anfallsorder och han avgjorde säkert via 15,1 sista 800. Tar han det loppet på rätt sätt så lär han åter dyka upp i striden från ett perfekt spår.

– Han glänser inte i träningen och gick bättre i debuten än vad han hade visat i jobben. Han har tränat på bra efter det och allt verkar bra. Läget är bra och han är lite trög av sig så Jorma kan nog passa perfekt på honom. Det är första resan och första gången med bil men det är en klok och sansad häst så det går nog bra. Fortsätter han som han börjat kan han nog blir rätt bra nästa år. Vi ändrar inget, säger Jimmy Jonsson.

8 Leonas Yaffa fick bestämma i spets senast men sprintade undan mycket säkert via 12,2 sista 400 och visade fart. Läget är ingen höjdare men hon visade bra speedegenskaper senast så det kan lösa sig ändå.

Fullständig ranking, flera intervjuer och analyser hittar du i veckans nummer av V75Guiden.

 Systemet

 V65-1. 2,3,8,9, (5-7)
 V65-2. 2,8 (4-7)
 V65-3. 2,3,6,8,9,10 (7-1)
 V65-4. 1,3,5,7,11,12 (10-6)
 V65-5. 1,7 (3-10)
 V65-6. 2 Beatasine (6-8)

 4 x 2 x 6 x 6 x 2 x 1 = 576 rader/kr