Bästa spiken
8 Wannabe Kemp (V65-5) är en femåring som stallet håller ganska högt. Han har inte fått till det i de större loppen under året och har därför alldeles för lite pengar på kontot i jämförelse med hans kapacitet. Han kan öppna bra och Jorma Kontio kör säkerligen offensivt med honom inledningsvis. Respekten bland konkurrenterna bör vara stor och Wannabe Kemp kan mycket väl bli släppt till ledningen. En bra vinstchans oavsett löpningsförlopp.
– Är mycket fint i ordning och han vann med krafter kvar senast. Galoppen näst senast var olycklig men kusken tog på sig den och sa att han laddade för mycket i starten. Det känns i träningen att hästen är fortsatt fin och han håller sin toppform. Tyvärr är läget dåligt men han kan öppna bra och det är inte omöjligt att det blir ett offensivt upplägg. Så bra som hästen har varit måste han räknas med bra chans igen trots läget, säger Timo Nurmos på sin hemsida.
Låset inleder
3 Somekindacatch (V65-1) öppnade i vanlig ordning snabbt senast och släppte sedan välvilligt ifrån sig kommandot. När luckan väl kom så hann hon inte riktigt växla tempo men hade bra spänst i steget över linjen. Hon är explosiv från start och given spetsfavorit och den korta distansen är ett plus. Jag vågar inte spika henne eftersom hon tidigare visat tveksam vilja i slutstriderna och jag vill se henne kämpa innan jag litar fullt ut på henne. 2 Your Dreamgirl trivs ypperligt med förutsättningarna och hade jag bara vetat att formen är på topp så hade hon varit min givna förstahäst.
Utgångshästar:
De två bästa hästarna i V65-2 brottas med kniviga utgångslägen vilket är anledningen till att jag ”bara” spelar med dem som utgångshästar. 10 Photoshop har formen på topp. Han gled undan enkelt från spets senast och höll bra från dödens dessförinnan. Med minsta klaff blir han segerfarlig. Jag dubblar dock med 8 Disney Tooma som visade klar uppryckning i senaste starten. Han hade ganska långt fram till ledaren när attacken sattes in 350 kvar men det bet bra i spurten och han avgjorde enkelt via 12,8 sista 700. Med minsta klaff dyker han upp i segerstriden.
Utgångshästen i V65-3 är av det chansartade slaget. 9 Pinta är betydligt mer rutinerad än flera av sina motståndare. Känslan är att hon inte alls fått visa sitt rätta jag i loppen och senast fastnade hon i kall rygg och drogs sist. Läget behöver inte vara fel och sedan är förhoppningen att hon visar sig starkast över upploppet.
– Lite fel vägval senast. Stark häst med bra utgångsläge. Är nog med där framme, säger Roger Walmann på sin hemsida.
Intervjuer från Nurmos hemsida
V65-1
4 PRONTO RIBB – Var sjuk i senaste starten och hade en halsinfektion. Han fick vila lite och har sedan tränat på igen. Hästen är på gång igen men jag tror att han behöver lopp i kroppen för att hitta toppformen. Annars är det bra förutsättningar för honom här med bra läge över kort distans. Han är snabb ut och helt borta är han inte, säger Timo Nurmos på sin hemsida.
V65-2
8 DISNEY TOOMA – Var överraskande positiv som kunde vinna direkt efter sin halsinfektion senast. Han var inte frisk näst senast och hade en liten vila bakom sig. Hästen har tagit det loppet bra och känns fräsch och fin i jobben efteråt. Normalt sett går han bara framåt ytterligare med förra loppet i kroppen. Tyvärr fick han dåligt läge igen vilket är något han ofta har, säger Timo Nurmos på sin hemsida.
V65-4
13 APONIA BOKO – Hade varit borta väldigt länge men var jättefin i comebacken. Det var starkt gjort att kunna vinna direkt och hon var inte helt tom i mål. Hästen har tagit loppet på bästa sätt och känts fin i jobben efteråt. Eftersom hon inte hade startat på väldigt länge bör hon gå framåt en hel del med genomköraren i kroppen. Hon har tidigare varit hetsig i loppen men verkar ha lugnt ner sig. Tilläg är aldrig lätt men jag tycker att hon är så pass bra att om det stämmer så borde hon räknas tidigt i ett sådant här lopp, säger Timo Nurmos på sin hemsida.
V65-6
11 BLAZIE SILVIO – Är en jättefin märr som känns mycket bra för dagen. Tyvärr slog hon ihop i starten och galopperade senast. Det var första gången hästen galopperade i lopp. Vi får se det som en tillfällighet och hon har känts lika bra i träningen efter den starten som hon gjorde innan. Det här är ett fyraårigt sto som har bra kvaliteter och som jag gillar. Hon har gått bra hela tiden och ofta ifrån svåra utgångslägen. Nu är det tillägg men stämmer det bara någorlunda under vägen och hon har lite tur är hon bra nog att kunna segerstrida, säger Timo Nurmos på sin hemsida.
Systemet Kupong 1 Kupong 2
|

